Proč vlastně USA bojují v Sýrii? Odborníci marně hledají odpověď

Víkendové bombardování Sýrie stále vzbuzuje otázky, které jsou pro Washington a Západ stále méně přejemné, a odpovědi na ně politici v čele s prezidentem Donaldem Trumpem, evidentně nemají. Základní otázkou, na kterou nemáme odpověď jaký je vlastně cíl Spojených států v Sýrii? Na tuto nelehkou otázku se ve svém komentáři pro stránku consortiumnews.com snaží najít odpověď bývalý důstojník CIA Graham E. Fuller.

Víkendové útoky byly naprosto dokonale zvládnuté. Zdálo se, že se jedná o naprosto jasné a koordinované údery mezinárodního společenství proti Asadovu režimu, uvádí do situace Fueller. Nic to však nemění na faktu, že naprosto nic v běhu událostí na syrské frontě nezměnily. Bašar Asad stále vítězí. Podtrhly jen zoufalost a bezradnost Západu v Sýrii. Chtějí vlastně Spojené státy konec války?, pokládá si Fueller kontroverzní otázku. Podle něj ano, ale pouze, když padne Asad a ze země se stáhnou Rusové. Obojí je podle bývalého agenta CIA naprosto nereálné.

Šance zde byla na začátku revolty, kdy byl Asad značně oslaben, avšak ve chvíli, kdy do konfliktu začali intervenovat cizí mocnosti, byla pozice Asada opět posílena. Navíc, povstalecké islamistické síly svým brutálním chováním a vyžadováním rigidního islámu v dosud sekulární Sýrii, dosud nerozhodné obyvatele s Asadovým režimem spojili. Dnes už není šance, tedy kromě rozsáhlé invaze, že by Asad mohl padnout.

Vedle toho je tu otázka, kdo by v Sýrii po pádu Asada vládl? Pokud se podíváme na to, jak dopadly Intervence USA v Iráku, Afghánistánu nebo Libyi, je to více než varující bilance. Svět byl svědkem toho, že stát, který se odmítl podřídit politice USA, se stal „darebáckým státem“, který poté často Spojené státy zlikvidovaly. Navíc politika USA na Blízkém východě až často podřizovala izraelské a saúdské lobby, což v jí v očích Arabů naprosto zprofanovalo, a v USA ztratili důvěru. Problém, který se ve Washingtonu stále bagatelizuje je Rusko. To je jako velmoc zpět a rozhodně se z Blízkého východu nehodlá stáhnout. Spojené státy si tento fakt musí uvědomit.

Mnozí politici v USA stále mají představu, že mohou vést jednostrannou politiku. To v dnešním světě již neplatí. Amerika se musí pokusit o politiku win-win, tedy kdy obě strany budou spokojeny s výsledkem. Hegemonie USA je pryč, Stejně tak by USA měly přestat bojovat v cizích válkách, jak se to nyní děje na Blízkém východě. Pokud chtějí Izraelci a Saúdové bojovat s Íránci, kteří v Sýrii posilují svoji moc je to jejich záležitost. Spojené státy by se jimi do podobných konfliktů neměli nechat zmanipulovat a nebojovat za jejich cíle. Navíc, když samy nemají žádnou odpovídající politiku a plán pro budoucnost Sýrie, uzavírá Fuller        

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Bašár Asad Sýrie Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy