Washington – Tvrzení, že Donald Trump je proruský a že jeho zvolení bude vodou na mlýn Vladimiru Putinovi se během volební kampaně v roce 2016 objevovalo nesčetněkrát. Podle toho, s jakou vervou se Rusové pustili do ovlivňování tehdejších amerických voleb, se zdá, že mu uvěřili i v Moskvě. Jaká je ale pravda? Se svým pohledem přichází americká prorepublikánská televize Fox.
Podle televize Fox vykreslují některá média a politici z Demokratické strany Trumpovu vládu stále jako loutky putinovského Ruska. Nic prý ale nemůže být více vzdáleno realitě. Nedávno se v tomto duchu vyjádřil ale i vlivný demokratický senátor za stát New York Chuck Schumer. Podle něj Trump věnuje více úsilí podkopávání právního státu v USA, než boji s Putinem.
Ve světle faktů se ale podle Foxu zdá, že tyto výtky jsou spíše produktem stranického politického boje. Pro osvětlení celé situace je na místě porovnat si Trumpův přístup s kroky jeho předchůdce Baracka Obamy. A z dostupných informací a prozatímního vývoje se zdá, že Trumpova vláda razí k Rusku mnohem tvrdší postoj.
Obamův slabý postoj vůči Rusku byl podle autorů článku předznamenán již jeho výroky z televizní debaty, v níž se během kampaně v roce 2012 střetl se svým tehdejším republikánským vyzyvatelem Mittem Romneym. Obama tehdy o Romneyho volání po tvrdém přístupu vůči Putinovi prohlásil, že to je politika 80. let a že by si měli republikáni uvědomit, že studená válka skončila před více než dvaceti lety.
Přesně v duchu těchto slov pak Obama vůči Rusům praktikoval politiku, jež by se bez většího přehánění dala nazvat appeasementem. Obamova vláda si zacpala uši a zakryla oči a tvářila se, že rostoucí ruské ambice a vzrůstající militarismus Putinova režimu nevidí.
Vlastně i ruský postup na Ukrajině (anexe Krymu) a v Sýrii (zapojení se do konfliktu na straně Bašára Asada) je podle autorů způsoben slabou politikou Obamovy vlády. Kdyby seděl v oválné pracovně rozhodnější lídr, Rusové by si nikdy nedovolili zajít tak daleko. V roce 2014 ovšem Amerika jen nečinně přihlížela, jak Krym a východní Ukrajinu zaplavují „zelení mužíčci“.
Stejný přístup razil Obama i v Sýrii. I zde byl k Rusům a Asadovi příliš mírný. K ozbrojené reakci se neodhodlal ani ve chvíli, kdy syrský režim použil chemické zbraně proti civilistům. Oproti tomu Donald Trump takový rozkaz vydal před pár dny. Stejně tak je rozdílný jeho postoj vůči Ukrajině, kam se jeho vláda rozhodla dodat zbraně.
Podobně tvrdý postoj zaujal Trump i během kauzy bývalého agenta Skripala. V reakci na něj Spojené státy vyhostili ze země 60 ruských diplomatů, kteří s největší pravděpodobností byli spíše agenty ruské tajné služby. Jedná se o největší počet vyhoštěných špiónů za celou historii rusko-amerických vztahů.
To, že prezident Trump rozhodně není „loutkou Ruska“, naznačuje i výběr jeho spolupracovníků. Jen v poslední době si na důležitý postoj poradce pro národní bezpečnost zvolil Johna Boltona, ostříleného jestřába, jež pracoval už pro vládu George Bushe mladšího. Dále můžeme vzpomenout třeba nominaci Mika Pompea na pozici ministra zahraničí, nebo výběr Nikki Haleyové coby americké velvyslankyně při OSN.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Barack Obama , Rusko , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák