Kdo byl zabijácký řidič z Toronta? Na útěku policisty vyzýval, aby ho zastřelili

Toronto - Kanada je jako ve zlém snu. Při včerejším útoku dodávkou v Torontu zemřelo 10 lidí a 15 bylo zraněno. Nejednalo se o nehodu, ale o zcela promyšlený útok. Po prvním najetí do skupinky lidí dodávka ještě zrychlila.

Je již také známo jméno útočníka. Mělo by se jednat o Aleka Minassiana, 25, studenta vysoké školy, který byl dosud naprosto bezúhonný a nebyl v hledáčku tajných služeb kvůli radikalismu nebo podpoře terorismu. Včera v 13:30 torontského času, v rychlosti kolem 60 kilometrů v hodině najel na chodník plný lidí. Minassian ujel po chodníku zhruba 3 kilometry a zabil 10 lidí. Dalších 15 je zraněno. U mnohých není jisté, zda přežijí. Jednu z obětí měla dodávka za sebou táhnout dva kilometry.

„Těla létala kolem jako pytle,“ popsal situaci Saman Tabasinejad, který na ulici Yonge, kde se útok stal, bydlí, „Viděl jsem, jak zachytil jednoho člověka a pak další a další a pořád zrychloval.“  Mehrsa Marjani právě byla na odpolední kávě, když útok začal: „Viděla jsem skupinku pěti lidí, kterou srazil,“ popisuje stále šokovaná žena, „Jeden člověk zemřel před mýma očima.“ Šokovaní jsou i policisté. „Je to bezprecedentní. Tohle jsem v Torontu nikdy nezažil,“ tvrdí superintendant John Flengas pro theglobeandmail.com.

Dodávka zastavila až po 3 kilometrech zběsilé jízdy. Alek Minassian se dal na útěk, ale brzy byl zadržen policií. Na policisty mířil zbraní a vyhrožoval jejím použitím. Vyzýval, aby jej policisté zastřelili. Na jejich výzvu však Minassian zbraň odhodil a bez dalšího odporu se vzdal. Jeho motivy jsou zatím nejasné. Nelze vyloučit ani terorismus. Zatím se však zdá, že to byl útok vyšinuté osoby.

O pachateli je zatím známo, že navštěvoval dříve školu pro žáky se speciálními požadavky a dnes studoval vysokou školu. Podle spolužáků to byl samotář. „Chodil po škole se svěšenou hlavou a s nikým nemluvil,“ tvrdí o něm jeden jeho bývalý spolužák. „Nebyl zrovna společenský, ale byl úplně neškodný,“ popisuje pro BBC další. Podle obou rozhodně neměl moc přátel. Dnes studoval na Seneca College. Škola se nachází v oblasti útoku.

Kanadský premiér Justin Trudeau vyjádřil soustrast pozůstalým a zraněným popřál brzké uzdravení. „Naše srdce jsou s vámi,“ napsal na svém twitterovém účtu. Do Kanady zatím přichází vyjádření soustrasti z celého světa. Jako první svoji účast a lítost nad činem vyjádřil Bílý dům.  

Související

Alek Minassian

Šílený řidič dodávky v Torontu zabíjel hlavně ženy

Toronto - Řidič dodávky, který v pondělí najížděl do chodců v kanadském Torontu, si za oběti vybíral hlavně ženy. Mezi mrtvými je osm žen a dva muži, nejmladší oběti bylo 22 let a nejstarší 94. Oznámil to v pátek hlavní koroner kanadské provincie Ontario, který představil jména všech obětí útoku, jehož se dopustil pětadvacetiletý Alek Minassian. Několik mrtvých je z Jižní Koreje. Informovala o tom televize CBC.
Terorismus, ilustrační foto

Jak se bránit před útoky autem? Evropa přišla s receptem na bezpečí

Toronto - Nedávné tragické události z kanadského Toronta opět ukázaly, že vražedné útoky za pomocí automobilů jsou čím dál častějším jevem. Jejich provedení je totiž snadné a pachatel si k nim nepotřebuje opatřovat žádnou zbraň, zbraní se stane jeho automobil. A právě proto je obrana proti takovým útokům složitá. Některá světová města ale přišla s receptem, jak ono riziko alespoň snížit.

Více souvisejících

Dodávka vjela do davu v Torontu (23.4.2018) Alek Minassian (útok v Torontu) Justin Trudeau Kanada

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 28 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 4 hodinami

před 7 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Předsedkyní Evropského parlamentu se stala Roberta Metsolaová

Evropský parlament (EP) zvolil v úterý ve Štrasburku Robertu Metsolovou z Evropské lidové strany (EPP) za svou předsedkyni, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy