Největší chyba Obamovy kariéry? Ignoroval půl století staré varování, tvrdí analytik

Washington - Psal se rok 2012 a v USA právě probíhaly ostře sledované prezidentské debaty, v nichž se utkal úřadující prezident Barack Obama se svým republikánským vyzyvatelem Mittem Romneym. Obama se právě snažil svého soupeře „zničit“ na nedostatku zkušeností se zahraniční politikou. „Když se vás zeptali, kdo je největší zahraniční hrozba pro USA, řekl jste Rusko a ne Al-Káida. Řekl jste Rusko!“ hřímal Obama.

Jasně tím naznačoval, že Romney žije v minulosti. „A z 80. let právě volali, že chtějí svoje témata zpět.“ dodal posměšně tehdejší šéf Bílého domu. Obama volby v roce 2012 vyhrál. A po celé své druhé volební období se řídil podle oné debatní anekdoty. Ruské nebezpečí tak bylo zásadně podceněno.

Pak ale Rusové anektovali Krym a jejich vojska bojovala na východní Ukrajině. A 80. léta byla rázem zpět, ať se to Obamovi líbilo nebo ne. Bezpečnostní expert James Gagliano, jež má zkušenosti například z americké armády nebo FBI, si tak ve svém textu pro magazín Newsmax pokládá otázku, co vlastně Obamova vláda udělala proto, aby Rusové nemohli anektovat území cizích zemí a ovlivňovat demokratické volby v cizích státech?

Ze známých informací plyne, že Obama nebezpečí ruského vměšování se do voleb zásadně podcenil. Byl si jistý že Hillary Clintonová ve volbách bezpochyby zvítězí. A jeho přesvědčení bylo tak silné, že bezpečnostní rizika přehlížel. A když se objevili informace, že Rusové dělají vše pro to, aby uspěl Trump? „Tak to vsadili na špatného koně“ nechal se slyšet Obama.

Tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera nade vší pochybnosti odhalil a doložil, že se Rusové všemožně snažili americké volby ovlivnit. Američané mají již od února seznam třinácti ruských občanů a tří ruských firem, u nichž si jsou úřady jisty, že se do ovlivňování zapojili. Na základě toho byli také jak firmy tak jednotlivci obžalováni.

Samozřejmě to, že se Rusové volby ovlivnit snažili, ještě neznamená, že se jim to podařilo. Donald Trump nezvítězil primárně díky ruským zákulisním machinacím, za jeho vítězstvím stojí řada jiných příčin. Přesto ale měli být Američané na tuto hrozbu mnohem lépe připraveni. Vždyť o ní věděli minimálně od roku 1958, kdy před něčím podobným varoval tehdejší legendární ředitel FBI J. Edgar Hoover.

Ten v daném roce napsal knihu, v níž velmi přesně pojednává o hybridních metodách, jimiž se (tehdy ještě v rámci SSSR) Rusové snaží ovlivnit americké volby. Zároveň varoval, aby se Američané nestali jen „nevinnými obětmi“ oněch praktik. Samozřejmě že z Hooverovy knihy je cítit silná podezíravost vůči SSSR a je též nutno zohlednit, že text vznikal v období doznívajícího mccarthismu. To ale nemění nic na faktu, že Hooverovy závěry jsou nadčasové a zkušenosti z roku 2016 ukazují, že se slavný šéf FBI nemýlil.

Související

Více souvisejících

Barack Obama Rusko FBI Volby špionáž

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy