Kennedyho tajná „apokalyptická“ mapa byla vydražena v aukci

Boston – Asi v žádném jiném okamžiku nebylo lidstvo blíže svému zničení, než během tzv. Karibské (Kubánské) raketové krize. O jejím průběhu již bylo napsáno množství knih a natočena řada filmů. Teď se navíc objevil unikátní artefakt přímo spojený s Johnem Kennedym.

Na první pohled se jedná o běžnou, možná trochu zašlou mapu ostrova Kuba. Ve skutečnosti jde ale o mnohem víc. Do mapy jsou zaznamenána letiště a další strategické cíle. Některé z nich jsou označeny číslicemi od 1 do 9. Jde o 9 cílů, na něž měly zaútočit americké síly v případě, že by Kubánská raketová krize v říjnu 1962 eskalovala do horkého konfliktu.

Mapa patřila přímo tehdejšímu americkému prezidentovi Johnu F. Kennedymu. Poznámky a značky vznikly právě v horkých říjnových dnech roku 1962, kdy stál svět jen několik krůčků od jaderné války. Sovětský režim tehdy přesunul na komunistickou Kubu jaderné střely, což celou krizi odstartovalo.

Kennedyho mapa byla klasifikována jako tajná. Pozice letišť a raketových odplališť do ní byly zakresleny na základě fotografií ze špionážních letounů. Že byl tehdy svět na pokraji jaderného holocaustu je patrné i ze vzpomínek prezidentova bratra Roberta Kennedyho.

„Armáda se přesouvala na Floridu, námořnictvo přesunulo 180 lodí do Karibiku, bombardéry B-52 byly ve vzduchu a plně naloženy jadernými bombami, rakety byly připraveny k odpálení a posádky byly na nejvyšším stupni pohotovosti.“ vzpomínal po letech tehdejší ministr spravedlnosti.

Historická mapa teď po více než půl století vydává unikátní svědectví o okamžicích, kdy osud lidstva vysel na vlásku. Po skončení kubánské krize ji tehdy Kennedy daroval svému ministru obrany Robertu McNamarovi. Prý jako památku na pohnuté momenty. Anonymní kupec za ní teď v bostonské aukci zaplatil v přepočtu téměř 3 miliony korun.

Související

John Fitzgerald Kennedy Rozhovor

60 let od atentátu na Kennedyho zůstává jeho pozadí nadále záhadou, míní historik

Uplynulo 60 let od chvíle, kdy série výstřelů ukončila život amerického prezidenta Johna Kennedyho. Atentát, k němuž došlo 22. listopadu 1963 ve městě Dallas, je americkými historiky i publicisty sice pečlivě zmapován, přesto se stále nepodařilo zcela objasnit, kdo jej zosnoval, což nahrává nejrůznějším konspiračním teoriím, uvádí ředitel Historického ústavu Slovenské akademie věd Slavomír Michálek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kořeny Kennedyho násilné smrti patrně vyrůstaly z tehdejší politické situace ve Spojených státech a z jakého důvodu hodnotí Kennedyho prezidentství jako úspěšné, navzdory tomu, že bylo relativně krátké.  
Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

Více souvisejících

John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) mapy aukce historie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy