Právo na sex? Útok v Torontu odhalil zvrácené myšlení generace incelů

NÁZOR – Pondělní útok dodávkou v Torontu, který zabil 10 lidí a dalších 13 zranil, šokoval a vyděsil svět, přičemž způsob provedení okamžitě vzbudil podezření, že šlo o terorismus, konstatuje editoral serveru The Guardian. Renomovaný britský deník dodává, že mezitím vyšlo najevo, že podezřelý zřejmě pár minut před útokem na sociální síti svůj čin prezentoval jako součást rebelie „incelů“ - mužů žijících nedobrovolně v celibátu - a oslavoval misogyna, který v roce 2014 zastřelil 6 lidí, čímž chtěl potrestat ženy za odmítání své osoby.

Zvrácená, ale známá představa

Zvěrstvo v Torontu podle prestižního serveru poukázalo na nepříjemnou, znepokojivou internetovou subkulturu „incelů“, přičemž někteří z nich zločin oslavují. „Věří, že jim je odpíráno základní právo na sex se ženami, konkrétněji se ženami, které považují za atraktivní,“ vysvětluje editorial. Konstatuje, že tato představa může být zvrácená, ale obsahuje jádro, které je ženám trpce známé – někteří muži si zkrátka myslí, že mají právo na pozornost a tělo ženy, a cítí ponížení a posléze hněv, pokud se jim nedostává.

Někteří se tedy pokoušejí vynutit si své požadavky pohrůžkami či silou, poukazuje The Guardian. Odkazuje na kanadskou spisovatelku Margaret Atwoodovou, podle níž se muži bojí, že se jim ženy budou smát, zatímco ženy se obávají, že je muži zabijí.

Mužská síla je podepřena především hrozbou násilí a není náhoda, že prvotní feministky nebyly pouze umlčovány, ale také sexuálně napadány, uvádí britský deník. Podotýká, že k instrumentálnímu a explicitnímu označování násilí na ženách jako trestu za jejich údajné hříchy dochází odnepaměti a celosvětově a nová je pouze prezentace osobního dotčení skrze společenské a politické termíny a výzvy ke zničení toho, co „incelové“ považují za stávající status quo.

Pachatelův vzkaz alespoň prozatím odvrátil diskuzi od terorismu, který například FBI definuje jako „nezákonné použití síly a násilí vůči osobám či majetku s cílem zastrašit nebo přinutit vládu, civilní obyvatelstvo či jeho segment z politických či společenských důvodů“, připomíná renomovaný server. Dodává, že detaily případu teprve vyplouvají na světlo a zůstává otázkou, zda jej půjde z právního hlediska označit za terorismus.

„Misogynní násilí ale není jen osobní záležitostí. Je (záležitostí) společenskou,“ zdůrazňuje editorial. Odkazuje na rozhodnutí Southern Poverty Law Center monitorující nenávistné skupiny v USA, například krajní pravici, které letos do sledovaných ideologií přidalo i mužský šovinismus, včetně subkultury „incelů“.

Nejde o anomálii, problém je širší

Zdá se, že jedním z faktorů je odpor vůči emancipaci, které ženy dosáhly, tvrdí The Guardian. Konstatuje, že ženy sice musí ujít ještě dlouhou cestu, než dosáhnou rovnosti v úrovni mezd i dalších oblastech, přesto mnozí muži věří, že ženy si neférově polepšují na jejich úkor, a proto podobně, jako se bílí rasisté cítili ohroženi prezidentstvím Baracka Obamy, líčí rovnoprávnost coby překrucování „přirozeného řádu“ a formu útlaku.  

Za další faktor označuje britský deník internet a sociální sítě, které usnadňují a urychlují šíření této formy misogynie, stejně jako umožnily rozmach čtvrté vlny feminismu. „Lidé mohou snadněji nalézt spřízněné duše, ujišťují se o své identitě, rozvíjejí své myšlenky a organizují se  - v dobré i zlém,“ píše prestižní server. Dodává, že tyto komunity mohou snadno přerůst do tzv. ozvěnových komor napomáhajících radikalizaci a zatvrzení.

Za zásadní tedy editorial označuje potírání misogynie v internetovém prostředí, kde technologické společnosti sice rychle odstraňují obsah narušující duševní vlastnictví, ale zůstávají nečinné při potírání materiálů ponižujících a napadajících ženy, případně obsahujících přímé hrozby a nadávky, což normalizuje a podporuje nenávist.

Internet nicméně tyto postoje nepřinesl a je nutné postavit se širšímu tlaku „jedovaté maskulinity“, která ztotožňuje mužnost se schopností „brutálního podmanění“ a naopak zesměšňuje muže za jakoukoliv slabost, což jim rovněž působí trápení, apeluje The Guardian. Deklaruje, že chlapci a mladí muži musí vědět, že mužnost nemusí být tak úzce definována a že zranitelnost není cosi nepřirozeného.

„Nemusíte číst příliš mezi řádky na fórech incelů, abyste poznali bolestivý pocit ponížení a strach, který se obrátil v hněv a agresi,“ píše respektovaný deník. Zdůrazňuje, že pro násilí přesto neexistuje omluva a nebude možné ho řešit, dokud bude pojímáno jako anomálie, nikoliv extrémní projev širšího problému.

Související

Alek Minassian

Šílený řidič dodávky v Torontu zabíjel hlavně ženy

Toronto - Řidič dodávky, který v pondělí najížděl do chodců v kanadském Torontu, si za oběti vybíral hlavně ženy. Mezi mrtvými je osm žen a dva muži, nejmladší oběti bylo 22 let a nejstarší 94. Oznámil to v pátek hlavní koroner kanadské provincie Ontario, který představil jména všech obětí útoku, jehož se dopustil pětadvacetiletý Alek Minassian. Několik mrtvých je z Jižní Koreje. Informovala o tom televize CBC.
Terorismus, ilustrační foto

Jak se bránit před útoky autem? Evropa přišla s receptem na bezpečí

Toronto - Nedávné tragické události z kanadského Toronta opět ukázaly, že vražedné útoky za pomocí automobilů jsou čím dál častějším jevem. Jejich provedení je totiž snadné a pachatel si k nim nepotřebuje opatřovat žádnou zbraň, zbraní se stane jeho automobil. A právě proto je obrana proti takovým útokům složitá. Některá světová města ale přišla s receptem, jak ono riziko alespoň snížit.

Více souvisejících

Dodávka vjela do davu v Torontu (23.4.2018) Kanada projevy nenávisti

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 18 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 40 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy