Dívka si oblékla čínské šaty, lidé jí ostře napadají. Jste zbabělci, vzkazuje jim spisovatel

Woods Cross - Osmnáctiletá Keziah Daumová z amerického Utahu se rozhodla, že pro svůj maturitní večírek zvolí originální róbu. Oblékla si tradiční čínské šaty červené barvy, jež byly zdobeny zlatým vzorem. Tuto svoji volbu si ale bude pamatovat do konce života.

Dívka se chtěla pochlubit, jak jí šaty sluší a fotografie z večírku umístila na svůj Twitter. V komentářích se ale strhla bouře. „Moje kultura nejsou tvoje zatracený šaty.“ napadá Daumovou jistý Američan s asijskými kořeny. Jeho útočný komentář obdržel 178 tisíc „lajků“.

Co konkrétně kritikům na kroku mladé maturantky tolik vadí? Daumová totiž není Asiatka. A proto tak podle nich nemá právo nosit tradiční čínské šaty. Dívka to ale odmítá a tvrdí, že si šaty oblékla proto, že má ráda čínskou kulturu a chtěla jí vzdát hold.

Podle kritiků jde ale o typickou ukázku neomaleného a povýšeného kulturního přivlastnění. Tím bývá v sociologii označena situace, kdy si většinová část společnosti přivlastňuje některé prvky typické pro menšiny, aniž by to měla od menšin dovoleno. A mnozí se domnívají, že se Daumová dopustila právě takového počinu.

Podle amerického spisovatele Michaela Levina je to ale nesmysl. Ve svém sloupku pro Fox News napsal, že vypůjčování si různých prvků z cizích kultur, ať už jde o oblečení, zvyky nebo třeba hudbu, je naprosto přirozená lidská vlastnost. „Levicoví ideologové to ale nechápou.“ zlobí se Levin.

Ten silně odsuzuje bouři, která se okolo studentčiných šatů strhla. Podle něj za nenávistnými komentáři na jejím Twitteru stojí „hloupí zbabělci za klávesnicemi“. Pokládá si otázku, proč není za kulturní přivlastnění označena situace z konce 18. století, kdy přišel v Evropě do módy čínský porcelán, díky čemuž evropská poptávka nastartovala čínskou ekonomiku a vytvořila v Číně obrovské množství pracovních míst.

„Vyházíme snad ze světových muzeí obrazy Paula Gauguina proto, že jsou na nich namalovány ženy z Tahiti? Pablo Picasso byl zase fascinován maskami domorodých Afričanů, díky čemuž se povědomí o africké kultuře rozšířilo do celého světa. Zlý Picasso!“ hřímá Levin.

Podle něj nabírá celá situace tak absurdních rozměrů, že za chvíli bílí Američané nebudou smět chodit do mexických restaurací a bude jim zakázáno poslouchat jazz. Hon na mladou maturantku tak přirovnává k čarodějnickým procesům, jež známe ze středověku s tím rozdílem, že v tomto případě se „vlna šílenství“ nezastaví na hranicích jednoho okresu.

Levin má i vysvětlení, proč celá kauza vlastně propukla. „Je to totiž krásná mladá dáma a v těch čínských šatech vypadá, alespoň dle fotografií, úžasně. Podle mě všichni křiklouni prostě jenom žárlí.“ říká americký autor. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) rasismus oděvy Čína studenti společnost ženy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy