I USA mají "zelené mužíčky"? Odhaleno tajné zapojení amerických vojenských jednotek

Washington/Rijád/San'á - Válka v Jemenu je mimo centrum světové dění. Důvodem je její lokálnost, chaotičnost a „neprodejnost.“ Ačkoliv i zde jako v Sýrii bojují Saúdská Arábie s Íránem, pro většinu světa se stále jedná o záležitost nemající větší globální přesah, např. významně přispívající k migrační krizi. USA však berou jemenskou válku vážně. Dokladem je vyslání amerických speciálních vojenských sil, tzv. Zelených baretů, jak odhalily noviny New York Times.

V jemenské občanské válce válčí vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie proti hútijským rebelům, podporovaných Íránem. Válka je popisována jako humanitární katastrofa, Podle údajů OSN živoří sedm milionů lidí na hraně hladomoru, statisíce jsou nakaženy cholerou.

Jemen není noční můrou pouze pro jemenské obyvatelstvo, ale i pro Saúdskou Arábii - ačkoliv mnohem lépe vojensky vybavená, válku prohrává. Komentátoři v důsledku toho hovoří o válce v Jemenu jako o saúdském Vietnamu.

USA se jen neradi hlásí k brutální jemenské válce. Pentagon tvrdí, že americká vojenská asistence Saúdské Arábii má podobu pouze na logistiku, tankování letectva a sdílení všeobecných zpravodajských informací. Informace, které získaly New York Times od amerických úředníků a evropských diplomatů, však svědčí o tom, že americké zapojení je větší, než Spojené státy uvádějí.

Zelené barety byly nasazeny na jemenských hranicích v prosinci, několik týdnů poté, co balistická raketa vypálená z Jemenu skončila blízko hlavního města Saúdské Arábie, Rijádu. Korunní princ a ministr obrany Mohammed bin Salman využil této události k tomu, aby zesílil svůj dlouhodobý tlak na USA, aby se více angažovaly v jemenské válce a pomohly Saúdské Arábii v boji proti hútijským rebelům.

Podle oslovených zdrojů americké elitní jednotky v Jemenu pomáhají vycvičit saúdské pozemní jednotky, aby byly schopné zajistily hranice. Také úzce spolupracují s americkými zpravodajskými analytiky v Najranu, městě v jižní Saúdské Arábii, které bylo opakovaně napadeno raketami v hledání míst, odkud rebelové vystřelují rakety. Informace o pohybu a zbraních rebelů zajišťují sledovací, špionážní letadla.

Kontroverzní podpora

Pro USA se jedná o velmi problematickou záležitost z několika důvodů. USA už v Jemenu několikrát působily, protože zde měla sídlo Al-Káida, kterou zahnaly do drsného, hornatého vnitrozemí. Hútiové však nejsou klasifikováni jako teroristická skupina a vzhledem ke své lokální omezenosti a poměrně nízké vojenské vybavenosti nepředstavují prakticky žádnou hrozbu pro USA. Navíc, podporou tvrdé vojenské kampaně Saúdské Arábie se nepřímo podílejí na utrpení civilních obětí.

Američtí senátoři si uvědomují, že jemenská válka může jen přispět k zhoršujícímu se mezinárodnímu hodnocení USA. V březnu žádali po Pentagonu, aby jim vysvětlil, zda-li jsou americké jednotky vystavěné riziku, že se budou účastnit násilností proti Hútijům. Vojenští představitelé opět zopakovali oficiální americkou verzi, že USA posyktují Saúdské Arábii pouze zpravodajskou, logistickou a poradní podporu. „Jsme oprávněni pomáhat Saúdům bránit jejich hranice," řekl generál Joseph L. Votel, šéf centrálního velitelství Spojených států amerických.

Přítomnost Zelených baretů ukazuje, že americká vojenská přítomnost v Jemenu za Trumpova prezidentství vzrostla. Trump má se Saúdskou Arábií velmi dobré vztahy, pochvaluje jí za ekonomický přínos, který má přinášet USA a zastává oficiální saúdskou nepřátelskou rétoriku vůči Íránu. V březnu, během jeho setkání s korunním princem Mohamedem bin Salmanem, ministerstvo zahraničí schválilo prodej protiraketových střel ve výši asi 670 milionů dolarů.

Trump se podporu Saúdské Arábie velmi liší od svého předchůdce, Barracka Obamy, který právě na základě množství civilních obětí zabitých v rámci vojenských operací působených saúdskými vojenskými operacemi rozhodl zablokovat prodej zbraní a království opakovaně kritizoval.

Byl to nicméně Obama, za kterého jemenská civilní válka vypukla a který ustanovil oficiální americkou podporu Saúdům v Jemenu. Vojenský dokument z roku 2015 známý jako Riceové memo (po Susan E. Riceové, tehdejší poradkyni pro bezpečnostní politiku) podrobně vyjmenovává podobu vojenské asistence USA v Jemenu. Podle mema se USA neměly účastnit vojenských akcí proti Hútijům a měly se zcela soustředit na pomoc Saúdské Arábie v zajištění jejích hranic.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Jemen Saudi Arabia Army USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy