Tajemná armáda OSN? O těchto vojácích se moc nemluví. Proč?

New York - Mírové síly OSN, tedy takzvané modré přilby se objevují ve světě všude, de dochází k válečným konfliktů. K prvnímu nasazení těchto sil došlo právě před 70 lety. Pojďme se nyní na jejich historii blíže podívat.

Základním úkolem OSN bylo udržování míru. Krátce po jeho začátku se uvažovalo, že by OSN mělo svoje vlastní ozbrojené síly, které by vstoupily do ozbrojeného konfliktu a silou by bojující strany od sebe odtrhly.

 Albert Einstein dokonce navrhoval OSN vybavit atomovými zbraněmi. Z těchto plánů však brzy sešlo. Žádná ze světových mocností nechtěla dát do ruky OSN takovou moc. Navíc se rozhořela Studená válka a ani jedna strana nepotřebovala dalšího silného hráče.

První misí OSN se stala UNTSO tedy United Nations Truce Supervision Organization. Tato mise měla dohlížet na dodržování příměří po válce o nezávislost Izraele. I po 70 letech od jejího spuštění stále funguje. Jejich úkol se podobal již moderním misím. Má zabránit střetům mezi oběma stranami, zajišťovat jednaní mezi nimi a udržovat příměří.

V roce 1950 schválila rada bezpečností operaci na potlačení komunistické agrese v Korei. Veleni převzali Američané. Dodnes se oficiálně jedná o jedinou válku, které se zúčastnily jako jedna strana konfliktu vojska OSN. Ty oficiálně střežily demilitarizovanou zónu z jižní strany až do roku 1967.

V roce 1956 byly založeny Pohotovostní jednotky OSN, které byly nasazeny k uklidnění Suezské krize. Jednotky byly poprvé vybaveny modrými přilbami a jejich vozidla měla bílou barvu. To jsou rozpoznávací znaky jednotek OSN dodnes.  

Za sedmdesátiletou historii byly modré přilby nasazeny v mnoha konfliktech, kde pomáhali prosadit mír a zabránili mnoha masakrům civilistů. Vzpomeňme namátkou na mise Kypru (1964-dosud), Dominikánské republice (1963-65), mnoha misím v Africe jako bylo Kongo (1960-64), ve Středoafrické republice (1998) nebo v Pobřeží slonoviny (2003).

Jednotlivé mise nejsou dnes prováděny samostatným vojsky OSN, ale jednotky do nich dodávají jednotlivé státy.

Bohužel, během misí OSN se stala poměrně mnoho selhání, kdy vojska OSN při plnění své mise naprosto selhala. Mise v Kongu v 60. letech nedokázala zabránit občanské válce, která propukla po stažení modrých přileb naplno.

 Největší selhání však přišla v 90. letech. Mise ve Rwandě měla zabránit občanské válce. Ta, i přes přítomnost modrých přileb v zemi propukla a vojáci OSN nebyli schopni ji zastavit. Genocida Tutsiů a umírněných Hutů si vyžádala za 100 dní přes milion mrtvých (téměř pětinu obyvatel Rwandy).

K ještě horšímu případu došlo při misi UMPROFOR v bývalé Jugoslávii. Nizozemští vojáci OSN vytvořili ve Srebrenici tzv. bezpečnou zónu. Tu oblehli Srbové. Nizozemci se s nimi dohodli a nechali zde na pospas polovojenským srbským jednotkám asi 15 000 bosenských muslimů. Odhaduje se, že bylo povražděno až 8000 mužů a mnoho žen bylo znásilněno.

V poslední době, se čím dál častěji mluví o násilnostech a znásilňování, kterých se měli dopustit vojáci OSN z afrických zemí na misích v Súdánu a Pobřeží slonoviny. Vedle několika stovek případů znásilnění, mělo dojít i k vraždám a rabování.  

I přes tyto excesy, jsou většinou mírové mise OSN ku prospěchu zemí, kde probíhají. Dosud OSN provedla 72 misí. 56 jich bylo již ukončeno a 16 stále probíhá. Přejme si, aby dalších již nebyla potřeba a současných ubývalo.      

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN USA (Spojené státy americké) Rwanda jugoslávie

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy