Svět se bouří proti nefunkčnímu nesmyslu? Jaderná dohoda s Íránem prý musela skončit

Washington - Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Íránem. Tato zpráva v posledních dnech rezonuje veřejným prostorem sice velmi hlasitě, překvapivá ale není. Vlastně se zdá, že je jen logickým vyústěním událostí posledních měsíců a let.

Předně Donald Trump vypovězení smlouvy sliboval již během volební kampaně v roce 2016. Argumentoval tím, že smlouva je nefunkční, stojí USA peníze a ohrožuje klíčového amerického spojence v regionu, Izrael.

Vypovězení smlouvy je logické i z geopolitického pohledu. USA a Írán mají naprosto opačné zájmy. Zatímco Íránci využívají syrskou krizi k posílení své pozice v regionu, Spojené státy stojí opět na straně Izraele a syrské opozice.

Události tak dospěly k nevyhnutelnému konci, když americký prezident Trump v úterý prohlásil, že to byla "strašná jednostranná dohoda, která neměla být nikdy uzavřena". Od vypovězení dohody jej přitom odrazovala celá řada zemí.

Co ale vlastně je dnes tolik skloňovaná dohoda o íránském jaderném odzbrojení? Podle americké televize Fox selhávala v tom zásadním – nezaručovala íránské jaderné odzbrojení. Na to byla příliš měkká a neměla žádné vynucovací mechanismy.

Dohoda íránské jaderné ambice pouze zmrazila na (přibližně) 10 let. Problém tedy neřešila nýbrž jej pouze oddálila. Byla-li by dohoda po skončení platnosti dále prodloužena, by totiž záleželo pouze na libovůli Íránu, tedy státu, jehož představitelé zcela běžně vyhrožují například Izraeli, že jej vymažou z mapy.

Po roce 2025 (dohoda byla uzavřena v roce 2015 vládou Baracka Obamy) by se tak Írán mohl ke svému jadernému programu vrátit. Izraelské tajné služby navíc zveřejnily informace, podle kterých Íránci svůj jaderný program pouze skryli a ten tak může být skutečně kdykoliv obnoven.

Podle informací, které televizi Fox poskytly zdroje z amerického Pentagonu, mohou Íránci mít jaderné zbraně zhruba rok poté, co od dohody odstoupí (či ji prostě jen neprodlouží). Celá situace tak mohla velice snadno dospět do fáze, kdy by se Izraeli v roce 2025 začal odpočívat poslední rok existence.

Celá smlouva má ještě jeden zásadní nedostatek, který může na první pohled působit až neuvěřitelně. Dohoda totiž Íránu nezakazuje vyvíjet balistické střely a další zařízení, jenž by mohly sloužit jako nosiče jaderných střel. Írán si takové rakety dokonce může beztrestně koupit.

Čili Íránci teď sice deset let nesmějí oficiálně vyvíjet jaderné zbraně, mohou se ale místo toho soustředit na vývoj raket a celý svůj vědecký potenciál vrhnout tímto směrem, zatímco si západní země tleskají, jakou skvělou dohodu s Íránem vyjednaly.

Že nejde o lichou obavu, ukazují zkušenosti z minulých let. Írán v poslední době úspěšně testoval několik pokročilých raket a je tak jasně patrné, že tamní raketová technologie udělala významné pokroky. Spekuluje se též, že Íránci při vývoji tajně spolupracují s KLDR.

Írán tak brzy může disponovat raketami, které dokáží ohrozit území USA a Evropy, to jest zemí, které s ním onu dohodu o odzbrojení v dobré (byť možná naivní) víře vyjednaly. Neexistuje přitom žádná smluvní klauzule, která by íránský režim od takového postupu odrazovala a případně jej potrestala. 

Související

Více souvisejících

Donald Trump Írán jaderná dohoda s Íránem Jaderné zbraně diplomacie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

izraelská armádní hlídka, Photo by Benjamin Rascoe

Proč bychom měli válku na Blízkém východě vnímat úplně jinak?

Současný konflikt na Blízkém východě může být interpretován jako střet Západu, který Izrael kulturně reprezentuje, a islámské civilizace, ke které patří Írán a jeho spojenci. Politické a historické faktory však hrají v těchto bojích také zásadní roli. Všechno napětí v regionu bychom měli vnímat úplně jinak. Nejde totiž o válku takového formátu, na jakou jsme do jisté míry zvyklí.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Maďarsko

Evropská komise zažalovala Maďarsko u soudního dvora EU

Evropská komise (EK) podala k Soudnímu dvoru Evropské unie (SDEU) žalobu na Maďarsko, protože se domnívá, že tamní zákon o ochraně národní suverenity je v rozporu s právem EU. Podle kritiků zákona je jeho cílem umlčet opozici a odpůrce vlády.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael má právo odpovědět na íránský útok. Hizballáh a Hamás jsou plné zbabělců

Izrael má právo odpovědět Íránu na jeho silný raketový útok. Jakmile to ale udělá, zřejmě zasáhne další civilisty. Ať už se izraelské síly snaží zaměřovat teroristy sebelépe, je to prakticky nemožné. Jak Hizballáh, tak Hamás se zbaběle schovávají mezi nevinné lidi, kteří jsou následně společně s teroristy terčem izraelských útoků.

před 6 hodinami

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

před 6 hodinami

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Poptávka po přívěsech roste, ať už jde o přepravu nábytku, stavebních materiálů nebo dokonce věcí na dovolenou. Pro většinu lidí však nákup přívěsu nedává ekonomický smysl, protože ho potřebují pouze občas. V takových případech se stává půjčovna přívěsů ideálním řešením, které kombinuje flexibilitu a úsporu nákladů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Íránské rakety dopadají na Izrael

Izrael přiznal, že nesestřelil všechny íránské rakety. Řekl, kam dopadly

Izraelská armáda potvrdila, že několik raket vypálených v úterý večer Íránem směrem na Izrael zasáhlo základny izraelských vzdušných sil. Nedošlo však k žádným obětem na životech ani k poškození vojenské infrastruktury nebo letadel. Armáda neupřesnila, které základny byly zasaženy, uvedl server Wall Street Journal.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Podzimní počasí dělá v Evropě neplechu. Meteorologové opět varují před deštěm

Česko a celý region střední Evropy v září zasáhla čtyřdenní srážková epizoda, která na řadě míst vedla k povodním. Každá předpověď, která od té doby slibuje déšť, je proto bedlivě zkoumána. V těchto dnech je výsledkem takové analýzy varování německých meteorologů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy