Bílý dům překročil hranice? Kritika od Johna McCaina nás nezajímá, stejně umírá, tvrdí

Washington - Poměrně tvrdě odbyla kritiku republikánského senátora za Arizonu Johna McCaina speciální poradkyně Bílého domu Kelly Sadlerová. Podle ní McCainova kritika nikoho nezajímá, protože senátor stejně umírá.

John McCain se do Donalda Trumpa pustil na stránkách své nové knihy, která má vyjít tento měsíc. Podle McCaina Trump neuznává americké hodnoty, podlézá diktátorům, očerňuje tisk, uzavírá Ameriku uprchlíkům a ignoruje lidská práva.

Podle McCaina je Trump ješitný, „Pochlebováním si ho spřátelíte, kritikou znepřátelíte.“

Od McCaina si vyslechla kritiku i Gina Haspelová, Trumpova kandidátka na ředitelku CIA, tu považuje McCain za dobrou patriotku, ale vzhledem k tomu, že byla kdysi zapojena do programu mučení a to jí prý morálně naprosto diskvalifikuje.

McCain také vyjádřil poněkud morbidní přání. Nechce, aby mu Trump šel na pohřeb.

Bílý dům se k McCainově kritice nevyjadřoval. Až nyní se speciální poradkyně Kelly Sadlerová na jedné schůzce měla podle webu The Hill vyjádřit, že McCainova nikoho nezajímá, protože stejně umírá.

To vyvolalo vlnu pobouření. McCainova manželka Cindy okomentovala celou věc na svém tweetu „Mohu vám připomenout, že můj už má pět dětí a sedm vnoučat?“

Sadlerová se již telefonicky dceři senátora Meghan omluvila.

McCain patří mezi stálice americké politiky. Narodil se v roce 1936. Během služby v námořním letectvu byl sestřelen nad Vietnamem a při pobytu v zajetí ochrnul. Později se naučil znovu chodit.

Senátorem je od roku 1987 a patří mezi takzvané jestřáby tedy politiky, co prosazují tvrdé postoje a vojenské akce. V roce 2008 kandidoval na prezidenta USA, byl však poražen Barackem Obamou.

Vloni v červenci mu byl diagnostikován zhoubný nádor mozku. Lékaři mu tehdy předpověděli maximálně rok života.

 Spory s Trumpem se táhnou léta. McCain vyčítá Trumpovi jeho „neamerický“ styl politiky a naopak Trump se vysmál McCainovu zajetí.

„John McCain není válečný hrdina. Stal se válečným hrdinou, protože se nechal zajmout. Mám rád lid co se nenechají zajmout,“ prohlásil Trump na účet McCaina v roce 2015.  

 

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

John McCain Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy