NATO se "rozšiřuje". V Latinské Americe bude mít prvního globálního partnera

Bogotá - Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky stane takzvaným globálním partnerem Severoatlantické aliance. S odvoláním na oznámení kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose o tom v sobotu informoval server BBC Mundo. Prezident, o jehož nástupci právě dnes hlasují Kolumbijci ve volbách, také uvedl, že Kolumbie je od pátku členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Status takzvaného globálního partnera NATO má například Irák, Japonsko, Jižní Korea či Afghánistán, ale zatím žádná země z Latinské Ameriky. Kolumbie se jím podle agentury EFE stane oficiálně ve čtvrtek, kdy se prezident Santos v Bruselu setká s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Být globálním partnerem NATO znamená spolupracovat v oblastech společného zájmu, země se ale nemusí podílet na mezinárodních vojenských operacích aliance.

"Jde o strategickou alianci ve vojenské spolupráci, Kolumbie se nemusí účastnit vojenských akcí NATO v mezinárodních krizích," řekl profesor univerzity v Bogotě Rafael Piňeros. Kolumbie se ale například už v roce 2015 podílela na operaci NATO proti pirátům u východních břehů Afriky.

Kolumbie chce podle prezidenta Santose využít partnerství s NATO i k výcviku armády, která má pomoci čelit kriminálním gangům a případné nestabilitě v sousední Venezuele. Tamní vláda, v jejímž čele stojí autoritářský prezident Nicolás Maduro, v sobotu alianci Kolumbie s NATO kritizovala. Madurově vládě se nelíbí, že "zavádí Latinskou Ameriku do vojenské aliance s nukleární kapacitou", což podle Madurovy vlády znamená "vážnou hrozbu pro mír a stabilitu v regionu".

Kolumbie začala vyjednávat o partnerském statusu NATO v roce 2013, příslušnou dohodu s aliancí uzavřela podle agentury Reuters loni v květnu. Stalo se tak poté, co na podzim 2016 uzavřela kolumbijská vláda mírovou dohodu s levicovými povstalci z FARC, kteří vedli boj proti vládě téměř 50 let.

Takzvanými globálními partnery NATO jsou podle BBC nyní Afghánistán, Austrálie, Irák, Japonsko, Jižní Korea, Mongolsko, Nový Zéland a Pákistán.

Související

Více souvisejících

NATO Kolumbie Juan Manuel Santos

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy