Nikaragua na prahu občanské války? Pochod matek skončil masakrem

Managua - Jedenáct lidí zemřelo při zásahu policie a ozbrojených příznivců prezidenta proti středeční protivládní demonstraci v nikaragujské metropoli. Informovaly o tom dnes tiskové agentury s odvoláním na místní nevládní organizace. Protivládní pochod uspořádaly matky, jejichž děti se staly obětí protestů trvajících v zemi od poloviny dubna. Za šest týdnů zemřelo při protestech proti socialistické vládě přes 90 lidí.

Několik tisíc lidí vyšlo ve středu opět do ulic v centru hlavního města Managui protestovat proti vládě. V čele šly matky oděné v černém, které nesly fotografie svých dětí, jež zemřely na začátku protestů. Průvod směřoval ke Středoamerické univerzitě, kde měl skončit kulturním vystoupením. Krátce před cílem začali na průvod střílet ozbrojenci, podle svědků policisté a polovojenské skupiny příznivců prezidenta Daniela Ortegy.

V metropoli zemřelo šest lidí, při pochodech ve dvou jiných nikaragujských městech dalších pět. Osm desítek osob bylo při zásazích zraněno, uvedla organizace Nikaragujské centrum lidských práv.

Místní biskupská konference, která zprostředkovává rozhovory vlády s opozicí, akci odsoudila jako "organizovanou a systematickou agresi" a zrušila jednání plánované na dnešek.

Organizace Amnesty International (AI) tento týden uvedla, že vláda využívá k potlačování opozičních protestů polovojenské skupiny svých stoupenců. Ozbrojenci vybavení i poloautomatickými zbraněmi své akce mnohdy koordinují s bezpečnostními složkami, tvrdí AI.

Ve středu odpoledne se v Managui konala také demonstrace příznivců prezidenta, na níž vystoupil i Ortega. Kritizoval své odpůrce, že přináší zemi nestabilitu. Odmítl také výzvy k odstoupení, které mu krátce předtím adresoval jeden z nejbohatších podnikatelů v zemi Carlos Pellas, k jehož výzvě se připojila i velká bankovní skupina Lafise Bancentro.

Pellas vyzval k uspořádání předčasných voleb a k odvolání všech členů ústřední volební komise, která podle něj umožnila volební podvody. Díky nim se podle Pellase Ortega drží v úřadu prezidenta nepřetržitě už 11 let, už rok je také viceprezidentkou jeho manželka Rosario Murillová.

Nyní dvaasedmdesátiletý Ortega stojí v čele Nikaraguy od roku 2007, naposledy byl znovuzvolen v listopadu 2016, kdy získal 72 procent hlasů. Tento bývalý revolucionář vedl zemi už v 80. letech, poté co jeho partyzánské oddíly Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN) svrhly diktaturu Anastasia Somozy.

Protesty, v jejichž čele stojí univerzitní studenti a zaměstnanecké organizace, propukly v polovině dubna kvůli vládní penzijní reformě. Ta předpokládala snížení důchodů a zvýšení příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Po masových demonstracích, které se z hlavního města rozšířily do dalších měst, vláda od reformy ustoupila. Protestní akce ale pokračují a Nikaragujci požadují odstoupení vlády, kterou viní z porušování lidských práv a brutálního potlačování demonstrací.

Související

Více souvisejících

nikaragua Daniel Ortega

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy