Managua - Jedenáct lidí zemřelo při zásahu policie a ozbrojených příznivců prezidenta proti středeční protivládní demonstraci v nikaragujské metropoli. Informovaly o tom dnes tiskové agentury s odvoláním na místní nevládní organizace. Protivládní pochod uspořádaly matky, jejichž děti se staly obětí protestů trvajících v zemi od poloviny dubna. Za šest týdnů zemřelo při protestech proti socialistické vládě přes 90 lidí.
Několik tisíc lidí vyšlo ve středu opět do ulic v centru hlavního města Managui protestovat proti vládě. V čele šly matky oděné v černém, které nesly fotografie svých dětí, jež zemřely na začátku protestů. Průvod směřoval ke Středoamerické univerzitě, kde měl skončit kulturním vystoupením. Krátce před cílem začali na průvod střílet ozbrojenci, podle svědků policisté a polovojenské skupiny příznivců prezidenta Daniela Ortegy.
V metropoli zemřelo šest lidí, při pochodech ve dvou jiných nikaragujských městech dalších pět. Osm desítek osob bylo při zásazích zraněno, uvedla organizace Nikaragujské centrum lidských práv.
Místní biskupská konference, která zprostředkovává rozhovory vlády s opozicí, akci odsoudila jako "organizovanou a systematickou agresi" a zrušila jednání plánované na dnešek.
Organizace Amnesty International (AI) tento týden uvedla, že vláda využívá k potlačování opozičních protestů polovojenské skupiny svých stoupenců. Ozbrojenci vybavení i poloautomatickými zbraněmi své akce mnohdy koordinují s bezpečnostními složkami, tvrdí AI.
Ve středu odpoledne se v Managui konala také demonstrace příznivců prezidenta, na níž vystoupil i Ortega. Kritizoval své odpůrce, že přináší zemi nestabilitu. Odmítl také výzvy k odstoupení, které mu krátce předtím adresoval jeden z nejbohatších podnikatelů v zemi Carlos Pellas, k jehož výzvě se připojila i velká bankovní skupina Lafise Bancentro.
Pellas vyzval k uspořádání předčasných voleb a k odvolání všech členů ústřední volební komise, která podle něj umožnila volební podvody. Díky nim se podle Pellase Ortega drží v úřadu prezidenta nepřetržitě už 11 let, už rok je také viceprezidentkou jeho manželka Rosario Murillová.
Nyní dvaasedmdesátiletý Ortega stojí v čele Nikaraguy od roku 2007, naposledy byl znovuzvolen v listopadu 2016, kdy získal 72 procent hlasů. Tento bývalý revolucionář vedl zemi už v 80. letech, poté co jeho partyzánské oddíly Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN) svrhly diktaturu Anastasia Somozy.
Protesty, v jejichž čele stojí univerzitní studenti a zaměstnanecké organizace, propukly v polovině dubna kvůli vládní penzijní reformě. Ta předpokládala snížení důchodů a zvýšení příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Po masových demonstracích, které se z hlavního města rozšířily do dalších měst, vláda od reformy ustoupila. Protestní akce ale pokračují a Nikaragujci požadují odstoupení vlády, kterou viní z porušování lidských práv a brutálního potlačování demonstrací.
Související
Hurikán Jóta si vyžádal nejméně 30 obětí, napáchal enormní škody
Jóta zeslabila na tropickou bouři, na svědomí má dvě oběti
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák