Oslo/Moskva - Ačkoliv nelze nic tak jednoduše zobecňovat, celkově vzato by se dalo říci, že Spojené státy a jejich spojenci v NATO pokračují v hledání dalších a dalších cest, jak vykreslit Rusko jako toho největšího agresora, který snad stojí za vším zlem světa. Za poslední kapku by se dal označit požadavek na zdvojnásobení počtu amerických vojenských základen v těsné blízkosti norsko-ruských hranic. Je takový postup ale skutečně v zájmu zachování světové bezpečnosti, anebo se jedná o neuvážené dráždění hada bosou nohou? To se pokusil zanalyzovat server Nationalinterest.org.
Je třeba říci, že požadovaný počet amerických vojenských jednotek na území Norska není příliš velký. V současné době se tam nachází 330 amerických vojáků. Pokud norská vláda na zvýšení přistoupí, tak by jich tam mohlo být 700, což není zrovna moc.
Tady jde však o něco jiného. Kdyby šlo o pouhé zvýšení, tak se nic neděje. To, co ale USA po Norech požadují, je aby jejich vojenské základy, včetně personálního vybavení, sídlily v těsné blízkosti ruských hranic, tedy za polárním kruhem. Není tohle ale cílená provokace?
Je třeba totiž připomenout dohodu mezi Oslem a Moskvou, sjednanou v roce 1949, kdy Norsko vstoupilo do NATO. Na základě ní neměli Norové nikdy dopustit rozmístění amerických vojenských základen na svém území. Norská ministryně obrany Ine Marie Eriksen Soriedová platnost tohoto závazku potvrdila a řekla, že by se na území Norského království neměly nacházet žádné americké vojenské základny. Podle Soriedové by další zvyšování přítomnosti amerického vojenského personálu na norské půdě mohlo být cílenou provokací a ruský prezident Vladimír Putin by byl v případě negativní odvety ze strany Kremlu plně v právu.
Nejen víc vojáků, ale další cvičení NATONorští státní představitelé se sice zaklínají, že zvýšení počtu amerických vojáků na jejich území není cílenou akcí proti Rusku. Nicméně je třeba vzít v potaz fakt, že žádost přišla krátce poté, co bývalé země Východního bloku, včetně Polska, Baltských republik a Rumunska, dobrovolně požádalo o zvýšení přítomnosti vojsk NATO na svém území.
Kromě navýšení přítomnosti vojsk NATO se plánují také nová cvičení, která by podle informací měla proběhnout na podzim tohoto roku, konkrétně tedy v říjnu, a to přímo na norské půdě. Jedna z posledních proběhla v roce 2006 a čítala celkem 35 tisíc vojáků, sedm lodí a 130 letadel.
Na závěr je třeba poznamenat, že rozpad SSSR v roce 1990 obecně vyvolal otázku dalšího postavení Evropy, respektive vztahů mezi NATO a Kremlem. Rozšířené NATO se mělo stát pro postkomunistické a postsovětské země jakýmsi štítem proti potenciální agresi ze strany Ruské federace, ačkoliv už Studená válka skončila.
Nicméně namísto pouhého členství postkomunistických zemí v NATO, které jim mělo garantovat ochranu v případě faktického ohrožení, došlo k rozmístění vojenských základen podél ruských hranic, zejména v Estonsku, Lotyšsku a Litvě, ale i ve Skandinávii. K tomu všemu došlo navzdory ujištění západoněmeckého ministra zahraničí Hanse Dietricha Genschera, že se vojenské základny NATO nebudou rozmisťovat dál, než je východní hranice sjednoceného Německa.
Související
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
NATO , USA (Spojené státy americké) , Rusko , norsko , Armáda
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek