Je Rusko skutečně agresorem?

Oslo/Moskva - Ačkoliv nelze nic tak jednoduše zobecňovat, celkově vzato by se dalo říci, že Spojené státy a jejich spojenci v NATO pokračují v hledání dalších a dalších cest, jak vykreslit Rusko jako toho největšího agresora, který snad stojí za vším zlem světa. Za poslední kapku by se dal označit požadavek na zdvojnásobení počtu amerických vojenských základen v těsné blízkosti norsko-ruských hranic. Je takový postup ale skutečně v zájmu zachování světové bezpečnosti, anebo se jedná o neuvážené dráždění hada bosou nohou? To se pokusil zanalyzovat server Nationalinterest.org.

Je třeba říci, že požadovaný počet amerických vojenských jednotek na území Norska není příliš velký. V současné době se tam nachází 330 amerických vojáků. Pokud norská vláda na zvýšení přistoupí, tak by jich tam mohlo být 700, což není zrovna moc.

Tady jde však o něco jiného. Kdyby šlo o pouhé zvýšení, tak se nic neděje. To, co ale USA po Norech požadují, je aby jejich vojenské základy, včetně personálního vybavení, sídlily v těsné blízkosti ruských hranic, tedy za polárním kruhem. Není tohle ale cílená provokace?

Je třeba totiž připomenout dohodu mezi Oslem a Moskvou, sjednanou v roce 1949, kdy Norsko vstoupilo do NATO. Na základě ní neměli Norové nikdy dopustit rozmístění amerických vojenských základen na svém území. Norská ministryně obrany Ine Marie Eriksen Soriedová platnost tohoto závazku potvrdila a řekla, že by se na území Norského království neměly nacházet žádné americké vojenské základny. Podle Soriedové by další zvyšování přítomnosti amerického vojenského personálu na norské půdě mohlo být cílenou provokací a ruský prezident Vladimír Putin by byl v případě negativní odvety ze strany Kremlu plně v právu.

Nejen víc vojáků, ale další cvičení NATO

Norští státní představitelé se sice zaklínají, že zvýšení počtu amerických vojáků na jejich území není cílenou akcí proti Rusku. Nicméně je třeba vzít v potaz fakt, že žádost přišla krátce poté, co bývalé země Východního bloku, včetně Polska, Baltských republik a Rumunska, dobrovolně požádalo o zvýšení přítomnosti vojsk NATO na svém území.

Kromě navýšení přítomnosti vojsk NATO se plánují také nová cvičení, která by podle informací měla proběhnout na podzim tohoto roku, konkrétně tedy v říjnu, a to přímo na norské půdě. Jedna z posledních proběhla v roce 2006 a čítala celkem 35 tisíc vojáků, sedm lodí a 130 letadel.  

Na závěr je třeba poznamenat, že rozpad SSSR v roce 1990 obecně vyvolal otázku dalšího postavení Evropy, respektive vztahů mezi NATO a Kremlem. Rozšířené NATO se mělo stát pro postkomunistické a postsovětské země jakýmsi štítem proti potenciální agresi ze strany Ruské federace, ačkoliv už Studená válka skončila.

Nicméně namísto pouhého členství postkomunistických zemí v NATO, které jim mělo garantovat ochranu v případě faktického ohrožení, došlo k rozmístění vojenských základen podél ruských hranic, zejména v Estonsku, Lotyšsku a Litvě, ale i ve Skandinávii. K tomu všemu došlo navzdory ujištění západoněmeckého ministra zahraničí Hanse Dietricha Genschera, že se vojenské základny NATO nebudou rozmisťovat dál, než je východní hranice sjednoceného Německa.

Související

Více souvisejících

NATO USA (Spojené státy americké) Rusko norsko Armáda

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy