Tvrdá rána Západu: Socialistické ženy měly lepší milostný život, i když stály frontu na toaletní papír

New York - Ženy si podle některých studií užívaly intimností mnohem víc v komunistických zemích, než v těch západních liberálních. V komunistických byla podle amerického profesora Kristena Ghodsee nastolená i větší rovnost mezi muži a ženami. Dnes je prý už situace v postkomunistických státech obdobná, jako na Západě.

Podle profesora Pensylvánské univerzity Kristena Ghodsee, který se specializuje na Rusko a Východní Evropu, si Američané komunistický svět představují trochu jinak, než jaký ve skutečnosti byl. Představují si prý omezení v cestování, krajinu posázenou šedým betonem, zbědované muže a ženy, jak stojí ve frontách před obchody, které jsou často prázdné, nebo bezpečnostní složky, které kontrolují osobní životy občanů. I když většina z toho byla pravda, jde prý o jakýsi kolektivní stereotyp o životě v komunismu, který neříká vše. Svou úvahu píše pro deník New York Times.

Profesor zmiňuje práva a privilegia žen, o kterých si ženy v liberální demokracii dlouho nechávaly zdát. Mluví o státních investicích do vzdělání a výcviku žen, o jejich plném pracovním nasazení, o štědrých příspěvcích na mateřské nebo bezplatné péči o děti. Co je ale prý méně známé je skutečnost, že ženy si v socialismu užívaly mnohem více milostného potěšení. 

Ghodsee odkazuje na komparativní sociologickou studii z Východního a Západního Německa, která byla provedena po sjednocení v roce 1990. Studie zjistila, že východoněmecké ženy prožívají dvakrát tolik orgasmů, než jejich západoněmecké kolegyně. Vědce výsledky zaujaly, východoněmecké ženy se totiž kromě domácnosti musely vypořádat se svým pracovním nasazením, často například ve fabrikách. Většina žen v Západním Německu se po válce uchýlila do domácnosti. Ty si mohly užívat výdobytků kapitalismu. Přesto měly méně uspokojujícího milování než ženy, které musely stát fronty i na toaletní papír. 

"Jasně, některé věci byly opravdu špatné během té doby, ale můj život byl plný romantiky," cituje profesor svou kolegyni Anu Durchevovu z Bulharska, která žila v podmínkách komunismu celých 43 let. Problém vidí ve svobodném trhu, který prý snižuje schopnost Bulharů navázat zdravé a láskyplné vztahy. Jako příklad zmiňuje také svou dceru. "Všechno, co dělá, je jen práce a práce. A když přijde večer domů, je tak unavená, než aby se věnovala manželovi. Ale to je jedno, on je unavený také. Sedí vedle sebe u televize jako zombie. Když jsem byla v jejím věku, měli jsme mnohem více zábavy," dodala. 

Profesor zmiňuje také příběh Daniely Gruberové z východoněmecké Jeny. Té matka neustále říká, že by měla mít dítě. "Ale ona nechápe, jak těžké to teď je - pro ženy za Zdí to bylo tak jednoduché. Měly školky a jesle, mohly si vzít mateřskou dovolenou a měly práci, která jim byla uzpůsobená. Já pracuji na kontraktu od kontraktu, nemám ani čas být těhotná," stěžovala si.

Ghodsee si to vysvětluje zejména tím, že komunistické režimy považovaly emancipaci žen za jeden z ústředních bodů k dosažení "vědeckých socialistických" společností. Ideologické základy emancipace žen položily už Augist Bebel a Friedrich Engels v 19. století. Rusko zavedlo všeobecné volební právo i pro ženy v roce 1917, tedy tři roky předtím, než tak učinily Spojené státy. Bolševici také liberalizovali rozvodová práva, zaručili reprodukční práva a pokusili se socializovat domácí práci investováním do veřejných prádelen a jídelen. Ženy byly mobilizovány jako pracovní síla a staly se finančně nezávislé na mužích.

Tento pokrok zastavil až Josif Stalin ve 30. letech. Ten zakázal potraty a propagoval koncept "nukleární rodiny". Zvrat nastal až s válkou, kdy chyběla pracovní síla. To podnítilo komunistické vlády, aby rozjely různé programy pro emancipaci žen, včetně výzkumu podporovaného státem o záhadách ženské sexuality. Většina východoevropských žen nemohla cestovat na Západ nebo číst svobodný tisk, ale vědecký socialismus některé výhody přinesl. 

Profesor mluví o jednom z takových výzkumů v podmínkách tehdejšího Československa. Místní sexuologové rozjeli výzkum o otázce ženského orgasmu, v roce 1961 navíc k tématu uspořádali konferenci. "Soustředili se na význam rovnosti mezi mužem a ženou, kterou brali jako základní aspekt ženské spokojenosti," cituje profesor profesorku Kateřinu Liškovou z Masarykovy univerzity v Brně. Podobný výzkum probíhal i v sousedním Polsku. 

Komunistické země investovaly značné prostředky do vzdělání a tréninku žen, stejně tak i do toho, aby jim bylo garantované pracovní místo. Státní ženské výbory se snažily přesvědčit a "vychovat" chlapce, aby přijaly dívky jako plnoprávné soudružky. I tak vztah mezi mužem a ženou nebyl idylický. Platy se u obou pohlaví velmi lišily. Přesto bylo o ženy podle profesora poměrně dobře postaráno, stát finančně zaopatřil svobodné matky, rozvedené i vdovy. 

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy socialismus

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 11 hodinami

včera

Izrael po rozhodnutí Turecka hledá nové dodavatele. Zvažuje i Česko

Izrael se po rozhodnutí turecké vlády o zastavení vzájemného obchodu chystá najít nové zahraniční dodavatele. Tato volba by mohla směřovat k přátelským zemím, jako jsou Německo, Česko, Británie, Řecko nebo Maďarsko, uvádí server Ynet.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy