Ovládne USA islám? V zemi se schyluje k převratu

Washington - V USA budou 6. listopadu probíhat tzv. průběžné volby (middle term elections), které rozhodnou, jakou bude mít Sněmovna reprezentantů a Senát politickou podobu. O důležitosti těchto voleb svědčí nebývale velký počet muslimských kandidátů.

V amerických průběžných volbách v roce 2018 je k dispozici 33 senátorských křesel, 435 křesel v Sněmovně reprezentantů a 39 guvernérských pozic, o které se chystalo bojovat okolo bezprecedentních 90 muslimských kandidátů. Od počátku primárek v březnu jejich počet sice klesl na 50, přesto se jedná o výrazný nárůst od roku 2016 (průběžné volby se konají každé dva roky), kdy o pozice usilovalo 12 muslimských kandidátů.

„Nejsme přítomni v politické oblasti. Cílem mé kandidatury je probudit lidi, že můžeme kandidovat do úřadu. Cítil jsem se tak požehnaně, když jsem viděl svoje jméno na kandidátce,“ říká Imtiaz Ahmad Mohammad, který by rád byl prvním muslimským kongresmanem v Sněmovně reprezentantů za stát Florida.

Zvláštní mediální pozornost si vysloužil Omar Qudrat kvůli tomu, že kandiduje do Kongresu za Republikánskou stranu, spojovanou s protimuslimskými názory a náladami. Donald Trump, který za republikány kandidovat na prezidentský úřad, je nejvýraznějším reprezentantem tohoto trendu v rámci americké politické krajiny. Qudrat, bývalý prokurátor z nechvalně známé americké věznice v Guantánamu se specializací na islámský terorismus, se samotného Trumpa zastává i v jeho kontroverzním zákazu příchodu občanů ze sedmi muslimských zemí do USA. Podle něj Trump pouze se snaží co nejlépe chránit svoji zemi.

Právě kvůli Trumpovi muslimové vůbec kandidují v takovém hojném počtu a sice za Demokratickou stranu, od které si slibují, že dokáže omezit prezidentovi protimuslimské kroky. Mnozí z těchto kandidátů si stěžují na výrazně nenávistivé projevy,s kterými se ve své kampani střetávají v některých státech. Např. v Arizoně tamní muslimská kandidátka na senátorku Deedra Abboudová byla terčem natolik tvrdého harašení na sociálních médiích, že se jí zastal i její republikánský protivník, senátor Jeff Flake.

Progresivní revoluce? 

Muslimové nejsou jedinou skupinou, která v nebývale velké míře se chce angažovat v politice na nejvyšší úrovni. Kandidaturu v průběžných volbách ohlásilo i značné množství žen. Nejvyšší dosavadní číslo bylo 298 kandidátek do Kongresu v roce 2012, nyní je to 309. I zde se jedná především o demokratickou záležitost – poměr demokratických kandidátek k republikánským je tři ku jedné podle analýzy Centra  pro americké ženy a politiku – živenou vysokou nespokojeností s postavou Donalda Trumpa.

Jedna z těchto nových kandidátek, osmadvacetiletá Američanka portugalského původu Alexandria Ocasio-Cortezová, dokonce porazila v demokratických kongresových primárkách v newyorském Queensu stranickou čtyřku Josepha Crowleyho, považovaného za budoucí leadera strany. Cortezová, která ještě před rokem pracovala jako barmanka, se tak okamžitě stala „demokratickou nadějí“, jak ji nazvaly noviny New York Times.

 

Svého úspěchu dosáhla tím, že cílila na své „příbuzné“, americké Latinoameričany, kteří čelí socioekonomickým problémům. „Znám situaci dnešní americké pracující třídy, protože jsem si ji prožila,“ tvrdí Cortezová.“Skutečnost, že liberální neznámá „barevná“ žena takřka bez jakýchkoliv finančních prostředků a podpory starších členů strany dokázala porazit respektovaného mocného a dlouho sloužícího kongresmana slouží jako významná inspirace a motivační příběh pro řadu nynějších muslimských kandidátek, poukazuje americká tisková agentura Associated Press.

Příliv nových tváří z doposud nepříliš reprezentovaných částí americké populace – ženy, Latinoameričané a muslimové – ukazuje na širokou nespokojenost, kterou liberálové cítí k Trumpovi a odhaluje sílu revolty, která probíhá uvnitř Demokratické strany. Liberálové by rádi získali většinu v Kongresu, aby mohli omezit Trumpovy kroky. A zdá se, že mají šanci. BBC odkazuje na fakt, že od americké občanské války v každých průběžných volbách ztratila prezidentova strana v průměru 32 křesel v Sněmovně reprezentantů a 2 v Senátu. Navíc, Trump je velice neoblíbený prezident, což by demokratům mohlo ještě více pomoci.

Související

Více souvisejících

Muslimové USA (Spojené státy americké) Volby 2018 islám

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko podniklo „vědomou volbu“, když na Štědrý den podniklo rozsáhlý noční útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy