Trump chystá nový úder? Právnička prozradila, kdo se ocitl v hledáčku

NÁZOR - V hledáčku Trumpovy administrativy se ocitl nový cíl - ohrožené druhy. S tímto varování vystoupila v komentáři pro server CNN právnička, aktivistka a publicistka Jill Filipovićová. Poukazuje, že americké ministerstvo vnitra pod vedením Ryana Zinkeho plánuje ustoupit zájmům velkého byznysu, který sleduje jen okamžité masivní zisky, umožnit devastaci americké krajiny a otevřít dveře k decimaci vzácných divoce žijících živočišných druhů.

Republikánský útok na vědu

Zákon o ohrožených druzích přijatý v USA v roce 1973 za silné podpory napříč politickým spektrem, se nyní ocitl pod pomyslným ostřím americké vlády, konstatuje aktivistka. Vysvětluje, že v důsledku toho mohou nad potřebnou ochranou země, která patří všem a žijí v ní divoká zvířata, převážit zájmy těžařských, zemědělských a dřevařských firem.

"Pokud si myslíte, že to je špatná myšlenka, je nyní dobrý čas dát to vědět republikánským zákonodárcům a jejich korporátním podporovatelům," pokračuje Filopovićová. Podotýká, že republikáni na uvedeném plánu pracují již dlouho a celá desetiletí vedou kampaň s cílem podkopat důvěru voličů ve vědu, což se jim velice daří.

I ti v sociálních otázkách nejkonzervativnější ekonomičtí partneři USA se shodují, že klimatická změna je skutečností a je třeba chránit životní prostředí pro další generace, uvádí právnička. Dodává, že ve Spojených státech tomu tak není a polovina tamních obyvatel žije v iluzi, že lidstvo může s krajinou, faunou a florou dělat vše, co se mu zlíbí, a z nějakého zázračného důvodu to negativně nepostihne nás, naše děti ani naše vnuky.

Navrhované změny zákona o ohrožených druzích korespondují s těmito protivědeckými náladami, domnívá se aktivistka. Vysvětluje, že hodlají především drasticky omezit roli vědců při identifikaci ohrožených druhů, jelikož zamýšlené úpravy by upřednostnily názor zákonodárců před hlubokým výzkumem a závěry expertů.

Američtí politici by podle právničky také nově mohli posuzovat, zda přežití konkrétních rostlinných a živočišných druhů a práva lidí těžit z četných přínosů vyváženého a pestrého ekosystému stojí nad finančními zájmy. "Vzácné druhy rostlin a vlci obecní za sebou nemají lobbisty, velké ropné společnosti ano, a ty platí značné peníze, aby dostaly politiky na svou stranu, a tak mohly plundrovat životní prostředí a vydělat více peněz," píše Filopovićová.

I lidé závisí na ekosystému

Aktivistka pokládá řečnickou otázku, zda bude ve prospěch zvířat a jejich životního prostředí, či naopak lidí disponujících penězi, pokud volení představitelé, jejichž stranické pokladny jsou plněny korporacemi, budou činit rozhodnutí, která dříve náležela vědcům a výzkumníkům.

Vědci vědí, že ekosystémy jsou křehké a jejich přežití závisí na pečlivé vyváženosti, což mnoho politiků záměrně ignoruje, upozorňuje právnička. Poukazuje, že ochranáři se nesnaží zachránit konkrétní druh slimáka či kapradiny, protože jde o jejich fetiš, ale ohrožené druhy   se chtějí zachovat, jelikož jde o součást širšího biomu, jehož obyvatelé na sobě závisí.

To platí i pro lidi, kteří jsou také součástí ekosystému, varuje Flipovićová. Zdůrazňuje, že pokud tento systém, nebo některé jeho součásti zmizí, může to spustit sestupný dominový efekt, který vymýtí či ohrozí další druhy a nakonec ovlivní dodávky potravin pro lidi  na naši bezpečnost, přičemž takové dopady nelze vždy ihned předvídat.   

Toto krátkodobé myšlení, které se odráží v návrzích Trumpovy administrativy snažících se "vykuchat" zákon o ohrožených druzích, je podle aktivistky poháněno "nenasytnou chamtivostí", která neovlivňuje jen nějaké vydry a pytlonoše, ale prodává i budoucnost Spojených států a tamní krajiny, na níž závisí osud běžných lidí bez hromady peněz, kterými by mohli nadbíhat politikům.

"A děje se tak ve prospěch malé hrstky," kritizuje Flipovićová. Deklaruje, že Američané si již zvykli očekávat krátkozrakost a srdcervoucí opatření od Trumpovy administrativy, ale nyní  by se měli ozvat a zamýšlenému scénáři zabránit.  

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 

Více souvisejících

Ekologie ohrožená zvířata USA (Spojené státy americké) Donald Trump životní prostředí

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 18 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy