NÁZOR - V hledáčku Trumpovy administrativy se ocitl nový cíl - ohrožené druhy. S tímto varování vystoupila v komentáři pro server CNN právnička, aktivistka a publicistka Jill Filipovićová. Poukazuje, že americké ministerstvo vnitra pod vedením Ryana Zinkeho plánuje ustoupit zájmům velkého byznysu, který sleduje jen okamžité masivní zisky, umožnit devastaci americké krajiny a otevřít dveře k decimaci vzácných divoce žijících živočišných druhů.
Republikánský útok na vědu
Zákon o ohrožených druzích přijatý v USA v roce 1973 za silné podpory napříč politickým spektrem, se nyní ocitl pod pomyslným ostřím americké vlády, konstatuje aktivistka. Vysvětluje, že v důsledku toho mohou nad potřebnou ochranou země, která patří všem a žijí v ní divoká zvířata, převážit zájmy těžařských, zemědělských a dřevařských firem.
"Pokud si myslíte, že to je špatná myšlenka, je nyní dobrý čas dát to vědět republikánským zákonodárcům a jejich korporátním podporovatelům," pokračuje Filopovićová. Podotýká, že republikáni na uvedeném plánu pracují již dlouho a celá desetiletí vedou kampaň s cílem podkopat důvěru voličů ve vědu, což se jim velice daří.
I ti v sociálních otázkách nejkonzervativnější ekonomičtí partneři USA se shodují, že klimatická změna je skutečností a je třeba chránit životní prostředí pro další generace, uvádí právnička. Dodává, že ve Spojených státech tomu tak není a polovina tamních obyvatel žije v iluzi, že lidstvo může s krajinou, faunou a florou dělat vše, co se mu zlíbí, a z nějakého zázračného důvodu to negativně nepostihne nás, naše děti ani naše vnuky.
Navrhované změny zákona o ohrožených druzích korespondují s těmito protivědeckými náladami, domnívá se aktivistka. Vysvětluje, že hodlají především drasticky omezit roli vědců při identifikaci ohrožených druhů, jelikož zamýšlené úpravy by upřednostnily názor zákonodárců před hlubokým výzkumem a závěry expertů.
Američtí politici by podle právničky také nově mohli posuzovat, zda přežití konkrétních rostlinných a živočišných druhů a práva lidí těžit z četných přínosů vyváženého a pestrého ekosystému stojí nad finančními zájmy. "Vzácné druhy rostlin a vlci obecní za sebou nemají lobbisty, velké ropné společnosti ano, a ty platí značné peníze, aby dostaly politiky na svou stranu, a tak mohly plundrovat životní prostředí a vydělat více peněz," píše Filopovićová.
I lidé závisí na ekosystému
Aktivistka pokládá řečnickou otázku, zda bude ve prospěch zvířat a jejich životního prostředí, či naopak lidí disponujících penězi, pokud volení představitelé, jejichž stranické pokladny jsou plněny korporacemi, budou činit rozhodnutí, která dříve náležela vědcům a výzkumníkům.
Vědci vědí, že ekosystémy jsou křehké a jejich přežití závisí na pečlivé vyváženosti, což mnoho politiků záměrně ignoruje, upozorňuje právnička. Poukazuje, že ochranáři se nesnaží zachránit konkrétní druh slimáka či kapradiny, protože jde o jejich fetiš, ale ohrožené druhy se chtějí zachovat, jelikož jde o součást širšího biomu, jehož obyvatelé na sobě závisí.
To platí i pro lidi, kteří jsou také součástí ekosystému, varuje Flipovićová. Zdůrazňuje, že pokud tento systém, nebo některé jeho součásti zmizí, může to spustit sestupný dominový efekt, který vymýtí či ohrozí další druhy a nakonec ovlivní dodávky potravin pro lidi na naši bezpečnost, přičemž takové dopady nelze vždy ihned předvídat.
Toto krátkodobé myšlení, které se odráží v návrzích Trumpovy administrativy snažících se "vykuchat" zákon o ohrožených druzích, je podle aktivistky poháněno "nenasytnou chamtivostí", která neovlivňuje jen nějaké vydry a pytlonoše, ale prodává i budoucnost Spojených států a tamní krajiny, na níž závisí osud běžných lidí bez hromady peněz, kterými by mohli nadbíhat politikům.
"A děje se tak ve prospěch malé hrstky," kritizuje Flipovićová. Deklaruje, že Američané si již zvykli očekávat krátkozrakost a srdcervoucí opatření od Trumpovy administrativy, ale nyní by se měli ozvat a zamýšlenému scénáři zabránit.
Související
Má být ekologická kriminalita trestná? Studie odhalila názor valné většiny lidí
Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové
Ekologie , ohrožená zvířata , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , životní prostředí
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák