NÁZOR - V hledáčku Trumpovy administrativy se ocitl nový cíl - ohrožené druhy. S tímto varování vystoupila v komentáři pro server CNN právnička, aktivistka a publicistka Jill Filipovićová. Poukazuje, že americké ministerstvo vnitra pod vedením Ryana Zinkeho plánuje ustoupit zájmům velkého byznysu, který sleduje jen okamžité masivní zisky, umožnit devastaci americké krajiny a otevřít dveře k decimaci vzácných divoce žijících živočišných druhů.
Republikánský útok na vědu
Zákon o ohrožených druzích přijatý v USA v roce 1973 za silné podpory napříč politickým spektrem, se nyní ocitl pod pomyslným ostřím americké vlády, konstatuje aktivistka. Vysvětluje, že v důsledku toho mohou nad potřebnou ochranou země, která patří všem a žijí v ní divoká zvířata, převážit zájmy těžařských, zemědělských a dřevařských firem.
"Pokud si myslíte, že to je špatná myšlenka, je nyní dobrý čas dát to vědět republikánským zákonodárcům a jejich korporátním podporovatelům," pokračuje Filopovićová. Podotýká, že republikáni na uvedeném plánu pracují již dlouho a celá desetiletí vedou kampaň s cílem podkopat důvěru voličů ve vědu, což se jim velice daří.
I ti v sociálních otázkách nejkonzervativnější ekonomičtí partneři USA se shodují, že klimatická změna je skutečností a je třeba chránit životní prostředí pro další generace, uvádí právnička. Dodává, že ve Spojených státech tomu tak není a polovina tamních obyvatel žije v iluzi, že lidstvo může s krajinou, faunou a florou dělat vše, co se mu zlíbí, a z nějakého zázračného důvodu to negativně nepostihne nás, naše děti ani naše vnuky.
Navrhované změny zákona o ohrožených druzích korespondují s těmito protivědeckými náladami, domnívá se aktivistka. Vysvětluje, že hodlají především drasticky omezit roli vědců při identifikaci ohrožených druhů, jelikož zamýšlené úpravy by upřednostnily názor zákonodárců před hlubokým výzkumem a závěry expertů.
Američtí politici by podle právničky také nově mohli posuzovat, zda přežití konkrétních rostlinných a živočišných druhů a práva lidí těžit z četných přínosů vyváženého a pestrého ekosystému stojí nad finančními zájmy. "Vzácné druhy rostlin a vlci obecní za sebou nemají lobbisty, velké ropné společnosti ano, a ty platí značné peníze, aby dostaly politiky na svou stranu, a tak mohly plundrovat životní prostředí a vydělat více peněz," píše Filopovićová.
I lidé závisí na ekosystému
Aktivistka pokládá řečnickou otázku, zda bude ve prospěch zvířat a jejich životního prostředí, či naopak lidí disponujících penězi, pokud volení představitelé, jejichž stranické pokladny jsou plněny korporacemi, budou činit rozhodnutí, která dříve náležela vědcům a výzkumníkům.
Vědci vědí, že ekosystémy jsou křehké a jejich přežití závisí na pečlivé vyváženosti, což mnoho politiků záměrně ignoruje, upozorňuje právnička. Poukazuje, že ochranáři se nesnaží zachránit konkrétní druh slimáka či kapradiny, protože jde o jejich fetiš, ale ohrožené druhy se chtějí zachovat, jelikož jde o součást širšího biomu, jehož obyvatelé na sobě závisí.
To platí i pro lidi, kteří jsou také součástí ekosystému, varuje Flipovićová. Zdůrazňuje, že pokud tento systém, nebo některé jeho součásti zmizí, může to spustit sestupný dominový efekt, který vymýtí či ohrozí další druhy a nakonec ovlivní dodávky potravin pro lidi na naši bezpečnost, přičemž takové dopady nelze vždy ihned předvídat.
Toto krátkodobé myšlení, které se odráží v návrzích Trumpovy administrativy snažících se "vykuchat" zákon o ohrožených druzích, je podle aktivistky poháněno "nenasytnou chamtivostí", která neovlivňuje jen nějaké vydry a pytlonoše, ale prodává i budoucnost Spojených států a tamní krajiny, na níž závisí osud běžných lidí bez hromady peněz, kterými by mohli nadbíhat politikům.
"A děje se tak ve prospěch malé hrstky," kritizuje Flipovićová. Deklaruje, že Američané si již zvykli očekávat krátkozrakost a srdcervoucí opatření od Trumpovy administrativy, ale nyní by se měli ozvat a zamýšlenému scénáři zabránit.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Odpůrci komunistů se dočkají odškodnění, rozhodla vláda. Vysoké školy si přilepší
Má být ekologická kriminalita trestná? Studie odhalila názor valné většiny lidí
Ekologie , ohrožená zvířata , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , životní prostředí
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek