Maduro dostal 18 let vězení, trest si má odpykat v káznici u Caracasu

Bogotá - V Kolumbii se konal symbolický proces s venezuelským prezidentem. Nicolás Maduro, který přivedl svou zemi na ekonomické dno, dostal za korupci a praní špinavých peněz 18 let vězení.

Verdikt vyneslo více než 20 soudců, kteří opustili Venezuelu poté, co Madurova socialistická vláda odmítla uznat jejich jmenování do nejvyššího soudu. Do úřadu je loni dosadil opozicí ovládaný parlament. Maduro by si podle soudců měl odpykat 18 let a tři měsíce ve věznici poblíž Caracasu, kde jsou nyní vězněni někteří opoziční vůdci. Prezident by měl také zaplatit pokutu ve výši 25 milionů dolarů.

Odvolaná venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová během symbolického procesu obvinila prezidenta z toho, že od brazilské ropné společnosti Odebrecht přijal úplatek. 

Loni pronikla na veřejnost nahrávka, na níž zástupce firmy Odebrecht tvrdí, že si Madurův poradce řekl o 50 milionů dolarů na financování jeho prezidentské kampaně. Firma prý nakonec vyplatil 35 milionů dolarů výměnou za zvýhodnění vlastních zakázek. Maduro obvinění popírá.

Ačkoliv rozsudek není ve Venezuele pravomocný, soudci se podobnými procesy snaží přivolat mezinárodní pozornost ke krizi v této latinskoamerické zemi, uvádí agentura AP.

Související

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela Kolumbie Luisa Ortegová Korupce Odebrecht

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy