McCain? Tvrdohlavý vlastenec, vzpomíná exšéf obávané věznice "hanojský Hilton"

Hanoj/Washington - Úmrtí amerického senátora Johna McCaina, asi nejznámějšího trestance vietnamské věznice Hoa Lo, jejího exředitele Tran Trong Duyeta (85) zarmoutilo. Již v lednovém rozhovoru s agenturou AFP na politika vzpomínal jako na tvrdohlavého vlastence.

McCain se jako pilot účastnil ničivé vietnamské války a do tamního vězení se dostal po svém sestřelení v říjnu 1967. Jak popsal ve své vzpomínkové knize Faith of My Fathers (Víra mých otců) více než pět let tu byl i mučen, například několikahodinovým zavěšováním na lana.

V lednovém rozhovoru Tran Trong Duyet vyprávěl o společných rozhovorech o válce, během nichž McCain nebyl ochoten přiznat, že bombardování Vietnamu Američany byl zločin a že podpora tehdejšího saigonského režimu na jihu země byla chybou.

Ředitel nechvalně známé věznice přezdívané "hanojský Hilton" zase zamlčel jakoukoli zmínku o utrpení, kterému byl válečný vězeň podle svých tvrzení v jeho káznici vystavován.

Tran Trong Duyet nicméně přiznal, že bylo těžké přimět zaměstnance káznice, kteří ve válce často přišli o své blízké, aby "odložili svou nenávist" a fyzicky na vězně neútočili. Lituje, že se jeho bývalý vězeň nestal prezidentem USA.

McCain v roce 2008 prohrál s demokratem Barackem Obamou. Obama zvítězil ve 28 amerických státech a v hlavním městě Washingtonu, a získal celkem 365 volitelů. McCain vyhrál v 22 státech, kde získal 173 volitelů. Ústředním motivem závěru prezidentské kampaně se stala finanční krize a voliči považovali Obamu v ekonomice za poněkud kompetentnějšího. O funkci prezidenta usiloval McCain již v roce 2000, tehdy ale získal republikánskou nominaci pozdější vítěz voleb, George Bush mladší.

McCain byl republikánským senátorem za stát Arizona nepřetržitě od roku 1987, v roce 2016 obhájil svůj poslední, šestý mandát. Mezi republikány měl pověst spíše umírněného straníka a v zahraniční politice byl označován za republikánského jestřába. Patřil k tvrdým odpůrcem krutých výslechových metod, byl ale důrazným stoupencem americké invaze do Iráku v roce 2003.

McCain byl častým kritikem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mimo jiné patřil ke třem republikánským zákonodárcům, kteří v Senátu loni odmítli hlasovat pro Trumpův návrh na zrušení zdravotní reformy Obamacare. Letos v květnu vydal svoje memoáry s názvem The Restless Wave (Neklidná vlna) a v knize podrobil Trumpa ostré kritice. Ten podle McCaina nehájí americké hodnoty, jelikož chválí tyrany, očerňuje tisk, ignoruje lidská práva a ponižuje uprchlíky. 

McCain byl v 31 letech jako pilot nasazen do Vietnamu, v roce 1967 ho sestřelili nad Hanojí. Poté, co se katapultoval, zlomil si obě ruce a nohu, a málem se utopil. Ihned po zajetí mu začalo pět a půl roku dlouhé peklo. Byl mučen, z čehož měl trvalé následky (nemohl zvednout ruce nad hlavu). Na samotce se pokusil o sebevraždu. 

Nakonec byl McCain přinucen podepsat protiamerické přiznání. Aby naznačil, že bylo vynucené, použil komunistický jazyk a nespisovná slova. "Každý člověk má svůj bod zlomu. Tam jsem poznal ten svůj," napsal ve svých pamětech. Po návratu do USA v roce 1973 se léčil a dostal několik vysokých vojenských vyznamenání. 

McCain absolvoval námořní akademii v Annapolisu (1958). Vzorným studentem ale zrovna nebyl, známkově patřil k nejhorším a ani kázeňsky nevynikal. Větší zájem v něm tehdy vzbuzovaly ženy, alkohol či box.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

John McCain Válka ve Vietnamu USA (Spojené státy americké) mučení vězňů

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy