Sledovali jsme ŽIVĚ: Amerika se rozloučila se senátorem McCainem

Washington - Na pietním rozloučení se zesnulým republikánským senátorem Johnem McCainem, který minulou sobotu ve věku 81 let podlehl rakovině mozku, dnes ve washingtonské národní katedrále promluvili mimo jiné bývalí prezidenti George Bush mladší a Barack Obama. Projevy zahájila emotivní řečí McCainova dcera Meghan. Před shromážděním o zesnulém hovořili také McCainův přítel, senátor Joe Lieberman, či někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger. Na pietě není přítomen současný americký prezident Donald Trump, kterého McCain kritizoval.

Rodina zesnulého senátora za stát Arizona dala jasně najevo, že si nepřeje, aby se Trump zúčastnil rozloučení s McCainem v Arizoně, Washingtonu či vlastního pohřbu v Annapolisu ve státě Maryland.

Trump se místo toho vydal do svého golfového klubu ve virginském Sterlingu, informovala média. Po celou dobu dnešního obřadu psal na twitter příspěvky o tématech, která s McCainem nijak nesouvisela. Piety se nicméně účastní Trumpova dcera Ivanka a její muž Jared Kushner.

Trump před časem mimo jiné řekl, že McCain není žádný válečný hrdina. S odkazem na období, které senátor strávil v zajetí, uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali.

"Amerika Johna McCaina je štědrá, vstřícná a odvážná. Je důvtipná, sebevědomá a bezpečná. Plní své povinnosti. Promlouvá klidně, protože je silná. Nechvástá se, protože to nepotřebuje. Amerika Johna McCaina nepotřebuje být znovu velká, protože Amerika byla velká vždy," řekla ve svém emotivním vystoupení v slzách McCainova dcera Meghan. Odkazovala tak na Trumpův politický styl a volební heslo Make America Great Again (Vraťme Americe její velikost).

"Jeho smrt Američanům podle všeho připomněla hodnoty, které z nás činí velký národ," řekl McCainův přítel Lieberman.

"Naše země má ohromné štěstí, že v dobách, kdy národ podstupuje nějakou zkoušku, se vždy objeví velké osobnosti, které nám připomenou naši zásadní jednotu... John McCain byl jedním z těch darů osudu," konstatoval ve své řeči Kissinger.

"John byl především mužem pevných zásad. Řídil se souborem občanských ctností, které daly jeho životu i této zemi smysl a sílu," charakterizoval McCaina Bush mladší.

Obama připomněl McCainovy zásadní vlastnosti - arizonský senátor byl podle něj nepředvídatelný a nekonformní, vždy šel proti proudu. "To se projevovalo v Johnově pohrdání sebelítostí. Prošel si peklem, a přesto mu nikdy nechyběla energie, optimismus a chuť do života," vyzdvihl Obama hlavní povahové rysy zesnulého senátora a připomněl zároveň jeho vietnamské zajetí a boj s nemocí.

Jak Bush mladší, tak Obama uvedli, že souboj s McCainem z nich udělal lepší prezidenty.

McCain bude pohřben v neděli po soukromém obřadu na hřbitově v Annapolisu.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

John McCain USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy