Sledovali jsme ŽIVĚ: Amerika se rozloučila se senátorem McCainem

Washington - Na pietním rozloučení se zesnulým republikánským senátorem Johnem McCainem, který minulou sobotu ve věku 81 let podlehl rakovině mozku, dnes ve washingtonské národní katedrále promluvili mimo jiné bývalí prezidenti George Bush mladší a Barack Obama. Projevy zahájila emotivní řečí McCainova dcera Meghan. Před shromážděním o zesnulém hovořili také McCainův přítel, senátor Joe Lieberman, či někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger. Na pietě není přítomen současný americký prezident Donald Trump, kterého McCain kritizoval.

Rodina zesnulého senátora za stát Arizona dala jasně najevo, že si nepřeje, aby se Trump zúčastnil rozloučení s McCainem v Arizoně, Washingtonu či vlastního pohřbu v Annapolisu ve státě Maryland.

Trump se místo toho vydal do svého golfového klubu ve virginském Sterlingu, informovala média. Po celou dobu dnešního obřadu psal na twitter příspěvky o tématech, která s McCainem nijak nesouvisela. Piety se nicméně účastní Trumpova dcera Ivanka a její muž Jared Kushner.

Trump před časem mimo jiné řekl, že McCain není žádný válečný hrdina. S odkazem na období, které senátor strávil v zajetí, uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali.

"Amerika Johna McCaina je štědrá, vstřícná a odvážná. Je důvtipná, sebevědomá a bezpečná. Plní své povinnosti. Promlouvá klidně, protože je silná. Nechvástá se, protože to nepotřebuje. Amerika Johna McCaina nepotřebuje být znovu velká, protože Amerika byla velká vždy," řekla ve svém emotivním vystoupení v slzách McCainova dcera Meghan. Odkazovala tak na Trumpův politický styl a volební heslo Make America Great Again (Vraťme Americe její velikost).

"Jeho smrt Američanům podle všeho připomněla hodnoty, které z nás činí velký národ," řekl McCainův přítel Lieberman.

"Naše země má ohromné štěstí, že v dobách, kdy národ podstupuje nějakou zkoušku, se vždy objeví velké osobnosti, které nám připomenou naši zásadní jednotu... John McCain byl jedním z těch darů osudu," konstatoval ve své řeči Kissinger.

"John byl především mužem pevných zásad. Řídil se souborem občanských ctností, které daly jeho životu i této zemi smysl a sílu," charakterizoval McCaina Bush mladší.

Obama připomněl McCainovy zásadní vlastnosti - arizonský senátor byl podle něj nepředvídatelný a nekonformní, vždy šel proti proudu. "To se projevovalo v Johnově pohrdání sebelítostí. Prošel si peklem, a přesto mu nikdy nechyběla energie, optimismus a chuť do života," vyzdvihl Obama hlavní povahové rysy zesnulého senátora a připomněl zároveň jeho vietnamské zajetí a boj s nemocí.

Jak Bush mladší, tak Obama uvedli, že souboj s McCainem z nich udělal lepší prezidenty.

McCain bude pohřben v neděli po soukromém obřadu na hřbitově v Annapolisu.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

John McCain USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy