Řítí se Kolumbie do nové guerillové války? Rebelové odmítli mírová jednání

Bogotá - Naděje na obnovení mírových jednání mezi kolumbijskou vládou a zbývající povstaleckou skupinou zeslábl, přestože skupina potvrdila svoji ochotu propustit šest zajatců. Rebelové z Vojska národního osvobození (ELN) také obvinili prezidenta Ivána Duqueho z porušování slibů svého předchůdce a prohlásili, že nepřijmou jeho jednostranné podmínky pro vyjednávání, napsala agentura AP.

Duque pozastavil jednání se skupinou rebelů ELN po svém zvolení do úřadu před měsícem a prohlásil, že neobnoví jednání, dokud rebelové nezastaví všechny kriminální aktivity, včetně únosů a útoků na ropovody.

ELN prohlásila, že přeruší útoky jen pokud vláda přestane bojovat v odlehlých částech kolumbijského venkova a bude souhlasit s bilaterálním příměřím.

ELN založila v roce 1964 skupina katolických kněží a aktivistů inspirovaných kubánskou revolucí. Má zhruba 1500 bojovníků a je poslední partyzánskou skupinou v zemi poté, co Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) podepsaly v roce 2016 mírovou dohodu. Kolumbijská vláda zahájila mírová jednání s ELN v únoru 2017, k výraznějšímu pokroku však zatím nedošlo. Na začátku letošního roku pak jednání byla přerušena, když skupina porušila bilaterální příměří, které trvalo tři měsíce. V květnu však byla jednání obnovena navzdory pokračujícím bojům mezi vládou a ELN.

Duque při svém inauguračním projevu v srpnu uvedl, že do 30 dní přehodnotí jednání a neobnoví ho, dokud povstalci nezastaví veškeré "kriminální aktivity". Podle vlády rebelové z ELN od začátku mírových jednání v roce 2017 unesli 16 lidí a učinili 140 útoků na ropnou infrastrukturu v zemi.

Kolumbijský komisař pro mír Miguel Ceballos v pondělí uvedl, že plán ELN propustit šest zajatců je důležitý, ale povstalecká skupina stále nesplnila základní podmínky pro obnovení jednání a má stále ještě deset zajatců.

Problémům čelí také realizace mírové dohody se skupinou FARC z roku 2016, upozornila agentura AP.

Související

Terorismus

Masakr v Bogotě: Útok na akademii byl dle válečného práva, tvrdí rebelové ELN

Kolumbijská povstalecká organizace Vojsko národního osvobození (ELN) dnes označila čtvrteční bombový útok na policejní akademii v Bogotě za legitimní válečný čin. Prezidenta Ivána Duqueho vyzvala, aby se zapojil do mírového vyjednávání, uvedla agentura Reuters. Čtvrteční incident si vyžádal 21 obětí na životech, desítky dalších byly zraněny.
Terorismus

Teror v Bogotě: Výbuch auta zabil 20 kadetů, útok spáchal člen povstalců ELN

Čtvrteční útok na policejní akademii v kolumbijské metropoli Bogotě, při němž zemřelo 20 mladých kadetů a 68 lidí bylo zraněno, spáchal člen povstalecké organizace Vojsko národního osvobození (ELN). I on při útoku zemřel. Oznámil to dnes kolumbijský ministr obrany Guillermo Botero na tiskové konferenci. Uvedl také, že všechny oběti byli studenti akademie ve věku od 17 do 22 let.

Více souvisejících

ELN (kolumbijští povstalci) Kolumbie Iván Duque

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy