Maduro v izolaci? Trump se s ním nesejde. Americké země žádají, aby ho vyšetřoval soud v Haagu

new York - Americký prezident Donald Trump se v New Yorku na okraj zasedání Valného shromáždění OSN nesetká s venezuelským vůdcem Nicolásem Madurem. Oznámila to podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Trump dnes přitom připustil, že by se s Madurem mohl sejít, pokud to jihoamerické zemi pomůže z nynějších potíží. V úterý šéf Bílého domu hovořil o možnosti vojenského převratu v této zemi, za což si dnes vysloužil kritiku venezuelského ministerstva zahraničí.

"Chci, aby Venezuela byla v pořádku, aby tam lidé byli v bezpečí. O Venezuelu se postaráme," prohlásil dnes americký prezident a nevyloučil schůzku s Madurem. "Je-li tady a chce-li se setkat... neměl jsem to v úmyslu, ale když to lidem pomůže, jsem tady od toho," konstatoval Trump. Následně však Bílý dům oznámil, že žádné setkání se neplánuje.

Maduro se v New Yorku účastní Valného shromáždění OSN, ve všeobecné rozpravě promluví dnes (po půlnoci SELČ). V úterý venezuelský prezident označil Spojené státy za "zbabělce" poté, co USA zavedly nové sankce vůči několika představitelům venezuelského režimu, včetně Madurovy manželky.

Bílý dům za poslední dva roky zavedl vůči Madurovu autoritářskému režimu řadu sankcí kvůli tvrdým zásahům vůči opozici, rozšířené korupci, obchodování s drogami, porušování lidských práv a hospodářské politice, která venezuelskou ekonomiku přivedla ke kolapsu. Naposledy v úterý Spojené státy uvalily nové finanční sankce na Madurovu manželku Cilii Floresovou, na viceprezidentku, ministra obrany a ministra informací.

Podle serveru BBC Mundo ale takové sankce, které USA i některé evropské země zavádějí vůči jednotlivým představitelům venezuelského režimu už přes tři roky, nemají zatím valný účinek. Loni v létě zavedly USA hospodářské sankce vůči venezuelské vládě, aby jí ztížily získávání financí na amerických trzích prostřednictvím prodeje státních dluhopisů. Zatím ale dál dovážejí z Venezuely ropu, Venezuela je třetím největším dovozcem ropy do USA. Podle deníku Financial Times by právě ropné embargo mohlo Madurovu vládu "sestřelit", podle analytiků by ale také zvýšilo ceny ropy na amerických trzích.

V úterním vystoupení ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN americký prezident vyjádřil politování nad "lidskou tragédií" ve Venezuele. Připomněl, že více než dva miliony lidí ze země v posledních letech uprchly kvůli nedostatku základních potravin i léků. "Není to tak dlouho, co byla Venezuela jednou z nejbohatších zemí světa," řekl Trump o Venezuele, která má největší prokázané zásoby ropy na světě.

Trump v úterý v New Yorku prohlásil, že Madura by mohla svrhnout venezuelská armáda. Na setkání s kolumbijským prezidentem Ivánem Duquem řekl, že "venezuelský režim by mohla snadno svrhnout armáda, pokud by se to rozhodla udělat". Tento výrok amerického prezidenta dnes odsoudilo v prohlášení venezuelské ministerstvo zahraničí, podle něhož Trump "válečnými a intervencionalistickými prohlášeními podněcuje k vojenskému převratu" ve Venezuele.

Americké země žádají ICC, aby Madura vyšetřoval 

Pět latinskoamerických zemí a Kanada žádá Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu, aby zahájil vyšetřování více než desítky představitelů venezuelského režimu, včetně prezidenta Nicoláse Madura, kvůli zločinům proti lidskosti. Těch se tito politici a armádní důstojníci podle stížnosti dopouštějí jednak zásahy proti opozici, ale i tím, že se Venezuelanům doma nedostává potravin a léků. Ti proto masově utíkají za hranice, což způsobilo migrační krizi v Jižní Americe.

Kolumbie, Argentina, Chile, Peru, Paraguay a Kanada podepsaly dokument adresovaný ICC dnes v New Yorku, kde se zástupci těchto zemí účastní zasedání Valného shromáždění OSN. Svou žádost doplnily zprávou Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva a zprávou generálního tajemníka Organizace amerických států (OAS) Luise Almagra, v nichž experti dokládají porušování lidských práv ve Venezuele.

Stížnost k ICC na Madura podala už loni v červenci stovka členů kolumbijského a chilského parlamentu, inicioval ji tehdejší kolumbijský senátor a nynější prezident Iván Duque. Loni v listopadu pak ICC požádala o vyšetřování Madura a dalších čtyř vysoce postavených venezuelských činitelů bývalá venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová, kterou Madurův režim kvůli kritice vládních kroků sesadil.

Už v roce 2016 podala stížnost na Madura k ICC manželka venezuelského opozičního lídra Leopolda Lópeze a jeho advokát, kteří ve své zprávě do Haagu mimo jiné popsali mučení politických vězňů a pronásledování opozičních politických stran.

ICC je nezávislý orgán (není součástí OSN), jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů ve světě. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN. Venezuela je členem ICC od jeho vzniku v roce 2002.

Související

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela Donald Trump ICC (Mezinárodní trestní soud)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy