Vzpoura v USA? Kalifornie vyrazila do boje s Bílým domem o síťovou neutralitu

Ve Spojených státech se schyluje k novému boji o takzvanou síťovou neutralitu, princip volného fungování internetu bez vnějších zásahů. Zásadu v roce 2015 prosadil kabinet tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, nynější vláda ale tato pravidla zrušila. Stát Kalifornie teď o své vůli síťovou neutralitu znovu nastolil a vysloužil si okamžitou žalobu federální vlády.

Přelomové rozhodnutí z roku 2015 zajišťovalo rovnocenný přístup k obsahu na internetu bez zásahu firem, které přístup zprostředkují. Regulace internetu je v USA ožehavým tématem, odvětví bylo dosud jen pod velmi malým úředním dohledem. Evropa na sklonku roku 2015 přijala pravidla, která mají síťovou neutralitu chránit.

Americká Federální komise pro spoje (FCC), ovládaná republikány, předloni v prosinci navzdory protestům pravidla síťové neutrality zrušila, rozhodnutí oficiálně vstoupilo v platnost letos v červnu. Krok byl vítězstvím pro kabelové firmy a mobilní operátory, kterým umožňuje určovat, k jakému obsahu se uživatelé dostanou. Poskytovatelé internetu navíc mohou za poplatek nabízet rychlejší internetové služby.

Zřejmě nejsilnější protesty vyvolal postup vlády Donalda Trumpa v Kalifornii, nejlidnatějším státě USA. Její guvernér Jerry Brown v neděli podepsal zákon, jímž v Kalifornii pravidla síťové neutrality obnovil. Reakce následovala okamžitě - ještě týž den ministerstvo spravedlnosti USA stát Kalifornii zažalovalo.

"Ministerstvo by mělo svůj drahocenný čas věnovat jiným úkolům než soudní žalobě," připustil ministr Jeff Sessions. "Máme ale povinnost chránit pravomoci vlády a ústavní pořádek. Pustíme se do toho energicky a jsme přesvědčeni o vítězství, protože fakta jsou na naší straně," uvedl v prohlášení, z něhož citoval server Politico.

Kalifornie nebude pro Bílý dům snadným soupeřem, její hlas je na poli moderních technologií mocný. Stát je domovem velkého množství velkých internetových firem a v oboru kybernetiky je považován nejen v USA za uznávaného průkopníka.

Kalifornie je zároveň baštou amerických demokratů, kteří stojí vůči Trumpově vládě v opozici. Stát se zapojil do řady protestních hnutí i žalob proti restriktivní migrační politice Washingtonu a je jedním z hlavních zastánců liberálního přístupu k ochraně přistěhovalců.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Barack Obama Kalifornie Jeff Sessions Bílý dům USA

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy