Mezinárodní soudní dvůr OSN dnes odmítl žádost Bolívie, která chtěla, aby nařídil, že s ní Chile musí začít jednat o navrácení přístupu k moři. Ten Bolívie ztratila smlouvou z roku 1904 po válce z konce 19. století. Jak předseda soudu Abdulqawi Ahmed Yusuf uvedl, mezi oběma zeměmi byla uzavřena řada dohod, žádná z nich ale nezavazuje Chile jednat s Bolívií o přístupu k Tichému oceánu, napsala agentura AP.
Kvůli dlouholetému sporu spolu Bolívie a Chile už čtyřicet let udržují diplomatické styky pouze na konzulární úrovni. Na březnová jednání do Haagu dorazil i bolivijský prezident Evo Morales. Právě za jeho vedení Bolívie podala v roce 2013 stížnost do Haagu.
První menší vítězství tehdy země slavila, když soud v září 2015 rozhodl, že je k řešení sporu kompetentní. Morales následně doufal, že mu dá soud za pravdu a začnou jednání s Chile za účastní OSN či papeže Františka. Chile ale jakékoli jednání o změně svých hranic odmítá a Mezinárodní soudní dvůr OSN mu dal dnes za pravdu.
"Smlouva z roku 1904, která stále platí, jasně stanoví hranice mezi Chile a Bolívií," řekl již kdysi k nynějšímu sporu chilský prezident Sebastián Piňera. Odkázal tak na mírovou smlouvu, která ukončila takzvanou ledkovou válku (1879-1884). V ní Bolívie přišla o území o rozloze 120.000 kilometrů čtverečních, včetně 400 kilometrů mořského pobřeží.
Jak soud ve svém rozsudku uvedl, "není schopen dospět k názoru...že má Chile povinnost vyjednávat s Bolivijci za účelem dosažení dohody, která by Bolívii umožnila plný suverénní přístup k Tichému oceánu." Verdikt si přímo u soudu vyslechl i bolivijský prezident Morales. Během čtení rozsudku bedlivě poslouchal, popsaly světové agentury, a zapisoval si poznámky. Následně novinářům řekl, že o přístup k moři nepřestane bojovat. Bolivijští právníci shromáždili osm důvodů, které měly podpořit jejich nárok u mezinárodního soudu. Soudci je dnes poměrem 12:3 všechny odmítli.
Prezident Piňera verdikt oslavil se svými kolegy v chilské metropoli. Jak uvedl, jeho země byla vždycky otevřená, pokud jde o dialog ze sousedními státy. Morales ale u svých krajanů vytvořil "falešná očekávání", dodal.
Mezinárodní soudní dvůr OSN rozhoduje právní spory mezi státy, které k němu stížnost vznesou.
Válka Chile s Bolívií a Peru se vedla o území pouště Atacama kvůli tamnímu velkému nerostnému bohatství (zejména ledek). Od Bolívie získalo Chile oblast Antofagasta a od Peru získalo oblast Tarapacá. Díky této válce Chile podstatně rozšířilo své území a stalo se regionální mocností.
Smlouvou z roku 1904 Bolívie přišla o přístup k moři, což jí ale mělo být kompenzováno právem na volný obchodní tranzit přes chilské území k Tichému oceánu. Bolívie tvrdí, že úplně volný a bezplatný tento tranzit není. Chile také zaplatilo a vybudovalo železnici, která vede z jeho přístavu Arica do bolivijského La Pazu.
Chilská vláda odmítá, že by současný stav negativně ovlivňoval ekonomiku jejího souseda. V souladu s dávnou smlouvu má Bolívie ve dvou chilských přístavech Arica a Antofagasta i své celní úředníky a může si na dovoz do své země přes tyto přístavy stanovit vlastní cla a poplatky.
Bolívie považuje smlouvu z roku 1904 za nespravedlivou a jednoznačně zvýhodňující vítěze tehdejší války. Proto požaduje minimálně deset kilometrů široké pásmo území, které by vedlo od její hranice s Chile až k Tichému oceánu, a k tomu část území na pobřeží, kde by se rozvíjel pod její vlajkou obchod.
Související
Pokus o převrat v Bolívii byl zastaven. Generála Zunigu zadržela policie
Mimořádná zpráva V Bolívii probíhá pokus o převrat. Do prezidentského paláce najela obrněná vozidla
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 8 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák