Zdvihne se odpor vůči bílým mužům? Kauza Kavanaugh ovlivní volby do Kongresu USA

Tvrdý boj o schválení nominace Bretta Kavanaugha do nejvyššího soudní instance vyostřil politické rozdělení amerického národa a v mnoha lidech stále vyvolává silné emoce. Kromě toho však Kavanaughův úspěch a okolnosti s ním spojené částečně změnily způsob, jímž mohou obě americké strany dosáhnout vítězství v nadcházejících kongresových volbách. Pro voliče už nebudou pouze referendem o prezidentu Donaldu Trumpovi, napsala agentura AP.

Halas a spory doprovázející Kavanaugha na cestě do funkce 114. soudce v historii amerického nejvyššího soudu proměnily volby v něco většího než v pouhé rozhodování o tom, zda byl Trump v prvních dvou letech v úřadě úspěšný či ne. Tématy se nově stávají obecnější kulturní otázky, jako je způsob, jímž společnost nakládá se sexuálními obviněními či malý počet žen v politice. Řada bílých mužů si nyní nemůže být jista, zda proti síle nastartovaných společenských změn uhájí své místo.

Republikáni i demokraté jsou přesvědčeni, že tento nový kontext volební kampaně mobilizuje právě jejich voliče. A obě strany mohou mít pravdu.

Strana prezidenta Donalda Trumpa může z dopadů tahanic kolem Kavanaugha vytěžit hlavně krátkodobě. Zatímco až dosud se republikánští vůdci včetně Trumpa horko těžko snažili motivovat své voliče k účasti, podle nových stranických průzkumů měla na jejich příznivce pozitivní vliv snaha demokratů za každou cenu znemožnit soudcovo schválení.

Podle republikánských volebních stratégů se proti demokratům obrátila snaha svézt se na vlně kampaně MeToo bojující proti sexuálnímu obtěžování žen. Opozici se nevyplatilo ani to, že využívala nevěrohodné svědectví Kavanaughovy dávné spolužačky Christine Blaseyové Fordové, což bylo na některé voliče až příliš, tvrdí republikánští analytici.

Tyto změny nálad by mohly vést k přeskupení volebních sil, které byly až dosud podle průzkumů spíše na straně demokratů usilujících o získání ztracené většiny v obou komorách Kongresu. Například vyrovnaný souboj o senátorské křeslo ve státě Severní Dakota se podle posledních voličských anket naklonil na stranu republikána Kevina Cramera, který v posledních týdnech získal náskok na demokratickou senátorku Heidi Heitkampovou obhajující mandát. Heitkampová byla jednou političek dlouho nerozhodnutých, zda podpořit Kavanaugha, nakonec však hlasovala proti němu.

Demokratům může naproti tomu pomoci jejich zarytý odpor vůči soudci s problematickou minulostí především přilákat nové voličky. Strana, která již beztak byla pro ženy hlavní volbou, by mohla získat i dosavadní umírněné republikánky, neboť proměnila schvalování Kavanaugha v boj za důstojnost žen. Straničtí experti poukazují na množství žen, které proti soudci veřejně protestovaly či se pod dojmem svědectví jeho údajných obětí svěřily s vlastními neblahými zkušenostmi.

Hlavní volební kartou ale stále patrně zůstává sám Trump. Jeho poradci mu nyní doporučují, aby připomínal postup demokratů proti Kavanaughovi po celé zbývající čtyři týdny kampaně. Jsou si však vědomi toho, že prezident se často nedrží zvolené linie a může čerstvé politické vítězství přikrýt novým stínem, dodává AP.

Související

Zuzana Ringlerová Rozhovor

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 

Více souvisejících

Kongres USA Volby USA Brett Kavanaugh Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy