Symbolika raket středního doletu. Odstartují další studenou válku?

KOMENTÁŘ - Vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu, kterým vyhrožuje americká administrativa, může být mimořádně symbolickým krokem. Uvedené zbraně, které v Evropě rozmístil na přelomu 70. a 80. let Sovětský svaz a v následné reakci také Spojené státy, totiž minulého století výrazně přispěly k vypuknutí tzv. druhé studené války. Naopak, smlouva o jejich likvidaci, podepsaná na sklonku roku 1987, otevřela cestu k ukončení studenoválečného konfliktu. Nyní se rakety středního doletu opět stávají možnou rozbuškou světové politiky.

Připomeňme si genezi problému, který bývá označován jako euroraketová krize. V polovině 70. let vyvinul Sovětský svaz rakety středního doletu RSD-10 (v kódu NATO SS-20 "Saber"), kterými po roce 1976 začal nahrazovat starší typy svých střel v Evropě. Příslušná kategorie zbraní svými parametry nespadala do žádných dohod či rozhovorů o kontrole zbrojení, které byly uzavřeny nebo probíhaly mezi Moskvou a Washingtonem v 70. letech v rámci détente, nebo-li uvolnění studenoválečného napětí. Na Západě ekvivalent nových vysoce přesných a ničivých sovětských raket tehdy neexistoval. Jejich rozmístěním hodlal SSSR kompenzovat jinak stále patrnější převahu NATO nad Varšavskou smlouvou na poli vojenských technologií.

Sovětské brežněvovské vedení - za vydatné podpory armádních špiček - tedy považovalo západní obavy z RSD-10 za neopodstatněné a vnímalo je jako pouhou záminku k rozmístění nových amerických raket v západní Evropě. Jelikož Moskva odmítla ultimátum NATO z prosince 1979 požadující odsun zmíněných zbraní z Evropy, Spojené státy po roce 1982 skutečně začaly s dislokací střel Pershing-II a raket s plochou dráhou letu BGM-109G na území svých evropských spojenců.

Euroraketová krize nevedla pouze k eskalaci napětí mezi Východem a Západem. Značně přispěla také k roztočení dalšího kola mimořádně nákladného zbrojení. Sovětská, ve srovnání se Západem mnohem méně výkonná ekonomika v tomto pomyslném závodě stále více ztrácela dech. Právě tyto hospodářské aspekty druhé studené války představovaly v polovině 80. let jeden z klíčových motivů snah nového sovětského vůdce Michaila Gorbačova o zmírnění mezinárodních tensí.

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého dosahu byla v tomto směru milníkem. Gorbačov sice po roce 1985 obnovil v zásadě přerušený dialog mezi Moskvou a Washingtonem, jeho jednání s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem však probíhala komplikovaně. Dlouho se nedařilo dosáhnout jakékoliv hmatatelné dohody. Podpis dokumentu o eliminaci zbraní, které výrazně přispěly k vyhrocení studenoválečného napětí, byl kýženým a zároveň nanejvýš symbolickým průlomem. Následovala série dalších odzbrojovacích dohod, jež za více než čtyřicetiletou konfrontací mezi Východem a Západem učinila pomyslnou tečku.

Rostoucí napětí mezi Washingtonem a Moskvou, k němuž od začátku nového tisíciletí pozvolna dochází, se dotýká i dohody z roku 1987. Spojené státy a Rusko se vzájemně obviňují - a to se stupňující se intenzitou - z jejího porušování a vývoje zbraní, které dokument zakazuje. Americká strana se zaměřuje především na ruskou raketu 9M729, jejíž dolet údajně spadá do zakázané hranice 500-5.500 kilometrů. Rusko obvinění odmítá a naopak poukazuje na údajné aktivity Spojených států v rozporu se smlouvou.

Pokud americký prezident Donald Trump smlouvu skutečně vypoví, s velkou pravděpodobností na dlouhou dobu uloží k ledu veškeré americko-ruské odzbrojovací rozhovory. Moskva se přitom nedávno pokusila zastavit spirálu rostoucího napětí mezi oběma zeměmi právě návrhem na rozšíření stávajících odzbrojovacích dohod, který ruský prezident Vladimir Putin údajně přednesl svému americkému protějšku během uzavřené časti  červencového jednání v Helsinkách. Potvrzení závazku dodržovat smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého dosahu mělo být dle uniklých dokumentů součástí ruské pobídky.

Trumpovo vypovězení smlouvy tak může být symbolickým gestem, který spustí pomyslnou lavinu. Washington by jím signalizoval, že post-studenoválečné bezpečnostní uspořádání nepovažuje za neměnné a nehodlá ho udržovat při životě, pokud nebude v souladu s Trumpem hlásanou doktrínou "Amerika na prvním místě". Spojené státy si uvědomují svou vojenskou převahu a zřejmě jsou připraveny jednat s putinovským Ruskem z pozice síly. Není tedy vyloučeno, že následně by mohly dojít na přetřes i další klíčové dokumenty, které před zhruba třemi dekádami ukončily studenoválečnou konfrontaci.

Rakety středního dosahu země-země před čtyřmi desetiletími stály u vyhrocení napětí mezi Moskvou a Západem, stejně jako u pozdějšího začátku cesty k jeho utlumení. Ačkoliv dnes, v době rozmachu ze vzduchu odpalovaných střel s plochou dráhou letu, mají z čistě vojenského hlediska menší význam než v 80. letech, mohou se opět stát politickou rozbuškou a odstartovat novou éru rusko-amerického nepřátelství.

Autor Matěj Bílý je historik.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Rakety Jaderné zbraně studená válka

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy