Smršť trubkových bomb v USA: Posílá je amatérský šílenec? Konspirátoři mají žně

Washington - Mnozí čelní představitelé americké liberální politiky včetně bývalého prezidenta Baracka Obamy, vlivného manželského páru Clintonových či v prostředí konspiračně zaměřených konzervativců nechvalně proslulého finančníka George Sorose, dostali na svou adresu balíčky s trubkovými výbušninami. Podle bezpečnostních expertů oslovených agenturou Reuters cílem pachatele či pachatelů bylo vzbudit strach, nikoliv zabít příjemce balíčků.

Pokud by chtěli ublížit lidem, bomby by už vybuchly, tvrdí Matthew Bradley, bývalý agent CIA a současný regionální bezpečnostní International SOS and Control Risks, největší organizaci věnující se zdravotnické a cestovní bezpečnosti. Podle něj cílem pachatelů bylo zasít semínka strachu.

Policisté objevili celkově 10 zásilek poslaných předním osobám či institucím spojovaných s Demokratickou stranou. Kromě významných politických osob strany jako je Obama, Clintonovi či bývalý viceprezident Joe Biden došly bomby i do sídla televizní stanice CNN či restaurace a produkční firmy herce Roberta De Nira. Žádná z bomb nevybuchla. „Bylo to účelné nebo náhodné?“, položil rétorickou otázku ohledně motivů pachatele či pachatelů Guvernér New Yorku Andrew Cuomo.

Bradley přesvědčen o to, že za činem stojí více osob, protože pro jednu by taková míra koordinace poštovních zásilek byla příliš. Opačný názor zastává odborník na výbušniny, profesor chemie z University of Rhode Island, Jimmie Oxley. Podle něj stojí za činem jeden „zlý, šílený, záštiplný,“ jedinec.

Takovým jedincem byl Theodore Kaczynski, známý pod přezdívkou Unabomber, který nechvalně proslul posíláním podomácku zhotovených bomb po celých USA, které vedly k smrti tří osob a dohromady zranily 23 osob. Kaczynski svoji 17 (začal v roce 1970, 1996 byl chycen) let trvající činnost odůvodňoval bojem s technologickým pokrokem.

Podle Bradleyho však současný pachatel zřejmě nebude novým Kaczynskim. Na to je akce příliš amatérská, postrádající chladný kalkul, který charakterizoval Kaczynskiho činnost. Experti upozorňují na to, že na rozdíl od Kaczynskiho balíčků, ty poslané tento týden byly ihned podezřelé na první pohled. Podle Bradleyho nicméně nelze vyloučit, že za celou akcí jsou skuteční profesionálové, kteří cíleně chtějí, aby celá záležitost vypadala tak amatérsky.

Server The Verge tvrdí, že posílání podomácku vyrobených bomb poštou je tradiční jev politického terorismu v USA pro jistou generaci. V pozdních šedesátkách až sedmdesátkách bylo poměrně obvyklé, že domácí teroristé posílali bomby kvůli svému politickému rozhořčení, ať se týkalo technologie, ekologie, vietnamské války či obecné nespokojenosti s politickým systémem USA. V současnosti se nicméně jedná už o poněkud anachronický typ terorismu, který ustoupil jiným typům politicko motivovaného násilí jako je masivní střelba či používání dopravních prostředků k zabití co nejvíce osob.

Dnešní kauza bombových zásilek se odehrává dva týdny před konáním tzv. průběžných voleb (middle term elections), ve kterých se rozhoduje o politickém rozložení Kongresu. New York Times informují, že mezi některými konzervativními médií se už začínají šířit konspirační teorie, že se jedná o „operaci pod falešnou vlajkou“ (zkráceně falešná vlajka, termín pro tajnou operaci vedenou vládou, korporací či jinou organizací, která má vzbudit dojem, že ji spáchal někdo jiný – poznámka redakce) liberální levice, která se snaží tímto způsobem vzbudit soucit a sympatie u veřejnosti a zajistit vítězství Demokratů ve volbách.    

Současný americký prezident Donald Trump, který je vnímán jako přední hlas těchto kruhů ve Washingtonu, odsoudil jakoukoliv hrozbu politického násilí a vyzval k sjednocení země, přičemž si opětovně rýpl do médií, kterou podle něj stojí za jejím rozdělením. Podle kritiků je to však právě on, kdo zemi rozděluje a kdo přispívá k vzrůstající agresi jeho příznivců proti jeho oponentům. Všechny osoby a instituce, které bomby dostaly, patří do tábora odpůrců prezidenta. The Verge též poukazuje na to, že kromě De Nira se všemi těmito osobami a institucemi jsou spojovány určité konspirační teorie.

Policie zatím nemá pachatele, nicméně zjistila, že většina balíků byla poslána z Floridy. Tým pyrotechniků u Miami nyní prohledává budovu, kde se třídí pošta. S odvoláním na floridskou policii o tom dnes informovala televize CNN.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) bomby Policie USA

Aktuálně se děje

před 56 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy