Mezera v pravidlech Facebooku? Pěkný prů*er, zděsila se redaktorka

Novináři ve Spojených státech a Británii poukazují na výraznou mezeru v pravidlech, která v těchto zemích na jaře, respektive v polovině října, zavedla společnost Facebook s cílem zprůhlednit politickou reklamu na své stejnojmenné sociální síti. Web Business Insider dnes popsal, jak dokázal na facebook umístit placené příspěvky, které podle popisků v jejich hlavičce financovala již zanikající poradenská firma Cambridge Analytica. Americký web VICE News zase v úterý zveřejnil článek o úspěšném zadání reklamy ve jménu všech 100 současných amerických senátorů.

Nová pravidla Facebooku udávají zadavatelům reklamních sdělení týkajících se dění v politice povinnost prokázat svou totožnost, dále doplnila příslušná sdělení o štítek ukazující název subjektu, který si jejich propagaci objednal. Politické reklamy se pak ukládají do speciální databáze s dodatečnými informacemi o dané reklamní kampani.

Deník The New York Times (NYT) ale už před dvěma týdny v souvislosti s předvolebními reklamami v americkém státě Virgínie upozornil na zásadní nedostatek. "Jakmile získají objednavatelé povolení k politické reklamě, mohou do políčka 'Zaplaceno tím a tím' napsat úplně cokoli, přestože informace neodpovídá názvu facebookového uživatele či skupiny a nejde o organizaci registrovanou u federální volební komise."

Na facebooku se tudíž může objevit i reklama, kterou údajně koupila Cambridge Analytica. "Nová pravidla Facebooku o transparentnosti reklamy jsou pěkný průser a kdybych byla stát, který v blízké době čekají volby (Ahoj Ameriko!), zakázala bych je," komentovala na twitteru falešnou reklamu reportérka The Guardian Carole Cadwalladrová. Ta pomohla rozkrýt nedávný skandál kolem Cambridge Analytica a jejího podvodného získání údajů o desítkách milionů facebookových uživatelů.

Business Insider napsal, že jeho dva placené příspěvky byly z facebooku staženy po dvou dnech s tím, že "jsou falešné a porušují naše pravidla". Provozovatel sociální sítě ale nevysvětlil, jak fiktivní reklamy prošly schvalovacím procesem. Business Insider v této souvislosti připomíná, že Facebook po skandálu Cambridge Analytica zakázal této poradenské firmě činnost na své platformě.

Nová pravidla o reklamě si ještě předtím na vlastní kůži vyzkoušeli reportéři VICE News, kteří požádali o možnost zveřejňovat placené příspěvky ve jménu všech sloužících senátorů USA, navíc na stránkách jako "Sušenky za politickou transparentnost" nebo "Želvy ninja PAC". Výsledek byl takový, že "všech 100 žádostí proplulo systémem, což naznačuje, že v podstatě kdokoli může zakoupit reklamu označenou jako 'zaplacenou' předním americkým politikem".

VICE News v rámci svého pokusu se senátory nakonec žádnou reklamu nezakoupil, avšak dostal povolení pro politickou inzerci s nepravdivými jmény objednavatelů. Při dřívějším pokusu dokonce zakoupil reklamu ve jménu amerického viceprezidenta Mikea Pence a dostal také povolení inzerovat jako "Islámský stát".

List The New York Times také upozornil, že problémem není jen snadno zmanipulovatelné políčko o údajném objednavateli reklamy. Facebook kromě toho nezpřístupňuje identitu autorizovaných zadavatelů politické reklamy, ani o nich uživatelům neposkytuje další informace. Mluvčí Andy Stone listu řekl, že reklamy se zavádějícím označením autorů pravidla povolují. Dodal, že Facebook nezobrazuje údaje o skupinách s povolením nakupovat politickou reklamu, aby chránil soukromí těchto subjektů.

Související

Více souvisejících

Facebook reklama sociální sítě internet

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy