NÁZOR - Před sto lety, v jedenáct hodin, jedenáctý den jedenáctého měsíce v roce, skončila první světová válka, připomíná v komentáři pro server CNN historička Ruth Ben-Ghiatová. Profesorka z New York University konstatuje, že život již nikdy nebyl jeko dřív pro více než 65 milionů lidí a tři desítky zemí, jež se do zapojily do bojů, stejně jako pro civilisty, kteří si prošli první totální válku v dějinách lidstva.
Válka mrzačila nejen těla, ale i mysl
Během první světové války se rozpadly čtyři velké říše, poukazuje historička. Dodává, že šlo o otomanské Turecko, habsburské Rakousko-Uhersko, hohenzollernské Německo a romanovské Rusko, přičemž revoluce v poslední uvedené zemi v letech 1917 a 1921 zažehla třicetiletou "evropskou občanskou válku" mezi levicí a pravicí.
Z válečného popela se také zrodily nové státy, připomíná profesorka. Doplňuje, že šlo například o Rakousko, Maďarsko, Jugoslávii a Polsko.
Z víru války vzešli i moderní vládci pevné ruky, stejně jako fašistické a komunistické politické systémy, které formovali, konstatuje Ben-Ghiatová. Vysvětluje, že válka mrzačila nejen těla, ale i lidskou mysl, jelikož dopady tak masového násilí byly nejen fyzické, ale též psychologické.
"První světová válka byla prvním masovým (ozbrojeným) konfliktem mezi průmyslovými zeměmi a převrátila způsob, jakým byly války vedeny a pojímány," pokračuje odbornice. Podotýká, že zbraně, které se během války objevily - ponorky, kulomety, jedovaté plyny, granáty, tanky a další - se staly součástí armádních arzenálů, stejně jako letectvo a strategické bombardování.
Jako bezmezná laboratoř vojenské, vědecké a politické transformace válka přivedla na svět mnoho vizionářů, uvádí profesorka. Ti podle ní věřili, že z válečného popela může vyrůst lepší společnost, ať již prostřednictvím přizpůsobení demokracie novému poselství války, či odmítnutím demokracie jako jakéhosi neúspěšného experimentu.
První světová válka ve skutečnosti vedla k emancipaci mnohých, zdůrazňuje historička. Podotýká však, že konflikt zároveň vytvořil podmínky pro vzestup fašistického hnutí, které odmítalo svobodu, šířilo nenávist a o dvacet let později přineslo další světovou válku.
Nebuďme náměsíční
Při letošním stoletém výročí uzavření příměří je podle Ben-Ghiatové vhodné ohlédnout se za názory na dědictví první světové války a podívat se na to, jakým způsobem tento obří ozbrojený konflikt i dnes ovlivňuje naše životy.
"Pokrok v protetice, debaty o kolektivní vině a ženách vykonávajících 'mužské' práce, používání chemických zbraní a myšlenka, že slovy nikdy nelze vyjádřit hrůzy války, to vše vychází ze zkušenosti oněch čtyř složitých a navazujících let (1914-1918, pozn. redaktora)," zdůrazňuje profesorka.
Od roku 2014, kdy si svět připomenul stoleté výročí od vypuknutí první světové války, se dramaticky proměnila, konstatuje odbornice. Varuje, že v Evropě mnoho krajně pravicových politiků napodobuje taktiku a rétoriku nejhoršího dědictví této války, diktátorů.
Ve Spojených státech zase vládne prezident, který opakovaně ukazuje svůj obdiv vůči autoritářům, kritizuje akademička. Deklaruje, že dnes, víc než kdy dříve, může historie ukázat cestu.
Abychom snížili riziko, že budeme pouhými "náměsíčníky", jak zní název studie australského, ve Velké Británii působícího historika Christophera Clarka o politických elitách, které způsobily první světovou válku, musíme si podle Ben-Ghiatové uvědomit následující: "Jedinci, kteří byli tak zakořenění ve svých pozicích a byli natolik přesvědčení o své neomylnosti, neviděli, co se blíží, než bylo příliš pozdě," uzavírá akademička.
Související
Lidé v Česku dnes uctí památku válečných veteránů
Španělská chřipka: Jak zasáhla vojáky první světové války?
I. světová válka , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 19 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 51 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek