Odtajněná zpráva: CIA chtěla v rámci mučení nasadit sérum pravdy. Proč projekt nevyšel?

Lékaři americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) krátce po teroristických útocích na Spojené státy v září 2001 zvažovali, že použijí drogy jako takzvané sérum pravdy. Mělo to být v rámci kontroverzního programu vyslýchání podezřelých z terorismu za pomoci drsných metod, které připomínají mučení. Sérum pravdy mělo podezřelé přimět, aby sdělili informace o chystaných teroristických útocích, uvedla agentura AP.

Po měsících výzkumu CIA zvažovala, že "možná stojí za pokus" vyzkoušet lék zvaný Versed, což je sedativum často předepisované pro zmírnění úzkosti. Nakonec se ale CIA rozhodla nepožádat vládní právníky o souhlas s nasazením léku.

#Watchdog Says #CIA Considered Using ‘Truth Serum’ on Terror Suspects Following #9/11 Attacks#TruthSerum #USA #ACLU https://t.co/EfHb0rbAEV pic.twitter.com/gVdtzkFyfX

— GoaChronicle (@goachronicle) 14. listopadu 2018

Existenci výzkumného programu, nazvaného Projekt medikace, odhalila odtajněná zpráva, kterou CIA na soudní příkaz poskytla nevládní organizaci Americká unie občanských práv (ACLU). Devadesátistránková zpráva podle AP vrhá světlo na dilema lékařů ve službách výslechového programu CIA, kteří se snažili usmířit etiku své profese s možností zachránit lidské životy odvrácením budoucích teroristických útoků.

"Tento dokument vypráví podstatnou část příběhu o tom, jak CIA dospěla k nezákonnému mučení vězňů, a pomáhá zabránit tomu, aby se to opakovalo," uvedl právník ACLU Dror Ladin.

Mezi léty 2002 až 2007 byli lékaři, psychologové a zdravotní sestry ve službách CIA přímo zapojeni do výslechového programu. Vyhodnocovali, pozorovali a ošetřovali 97 vězňů v desítce tajných zařízení CIA v zahraničí a doprovázeli vězně při více než stovce letů, uvádí zpráva.

Když se CIA nakonec rozhodla, že nepožádá ministerstvo spravedlnosti o souhlas s vedením výslechů za pomoci drog, ušetřila své doktory "značných etických starostí", stojí ve zprávě. Protiteroristický tým CIA se tak rozhodl proto, že nechtěl přijít na ministerstvo s dalším problémem po bitvě o schválení programu brutálních výslechových metod, spočívající ve znemožňování spánku či simulovaném topení, takzvaném waterboardingu.

Hypotézu, že by s výslechy mohlo pomoci "sérum pravdy", vyvolala odolnost Palestince jménem Abú Zubajdá, který byl jedním z vysoce postavených činitelů teroristické organizace Al-Káida a byl považován za mozek útoku proti newyorským mrakodrapům Světového obchodního centra. Abú Zubajdá setrvával v odporu navzdory opakované simulaci topení či nedostatku spánku.

Kontroverzní program vyšetřování podezřelých z terorismu po útocích na USA z 11. září 2001 ukončil definitivně americký prezident Barack Obama po nástupu do úřadu v lednu 2009.

Související

Více souvisejících

CIA USA (Spojené státy americké) mučení vězňů

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy