Západní pokrytectví? Expert poukázal na nevybíravé praktiky USA

Kritici amerického prezidenta Donalda Trumpa často tvrdí, že podrývá "na pravidlech založený" liberální mezinárodní řád, který USA vytvořily po druhé světové válce a následně ho udržovaly generace amerických politiků, připomíná Ted Galen Carpenter v komentáři pro server National Interest. Mezinárodněpolitický expert z think tanku Cato Institute však soudí, že takový mezinárodní řád byl vždy spíše ideou, než skutečností, nebyl liberální a nikdy zcela nefungoval.

Do vnitřních záležitostí se vměšuje i Západ

Pojem "na pravidlech založený" je dle Carpentera selektivní, ne-li pokrytecký. USA a jejich spojenci často kárají ostatní země za porušování mezinárodních norem - během studené války Washington například opakovaně pranýřoval SSSR za vměšování se do záležitostí jiných států a vojenské agrese, například brutální potlačení vývoje v NDR, Maďarsku a Československu či pozdější invazi do Afghánistánu nebo menší sovětské zásahy v Nikaragui, Salvadoru a Angole, poukazuje odborník.

Podobný postoj pokračuje v post-studenoválečné éře vůči nekomunistickému Rusku, přičemž Washington reagoval zuřivě na ruskou válku v Gruzii a následně s otevřeným hněvem na anexi Krymu režimem Vladimira Putina, připomíná Carpenter. Dodává, že častým cílem americké kritiky jsou také Čína a Írán a jejich "podvratné" jednání.   

"Přesto, Spojené státy a jejich západní spojenci se opakovaně vměšují do vnitřních záležitostí jiných zemí," píše expert. Podotýká, že CIA a MI5 zorganizovaly v roce 1953 puč, který svrhl íránskou vládu a CIA učinila to samé o rok později v Guatemale, přičemž v obou případech šlo o křiklavé a nepatřičné porušení Západem nastavených standardů, jelikož svržené vlády byly demokraticky zvolené.

USA zosnovaly množství dalších převratů a pokusů o ně, například v Indonesii, Jižním Vietnamu a Chile, navíc jemnější formy amerického zasahování byly ještě častější, uvádí Carpenter. Odkazuje na výzkumy, podle nichž Washington po roce 1945 zasáhl do voleb či dalších vnitřních záležitostí ve více než 80 zemích, včetně dvou desítek plně demokratických států, naposledy pak na Ukrajině, kde podporoval demonstranty, aby svrhli zvoleného proruského prezidenta před koncem jeho funkčního období.  

Spojené státy a jejich spojenci se dopouštěli vojenské agrese, tedy flagrantního porušování údajných mezinárodních norem, zdůrazňuje odborník. Zmiňuje Tureckou invazi na Kypr v roce 1974 a nelegální okupaci 37% území ostrova, která přerostla ve faktickou anexi, dále vzdušnou válku USA a NATO, která násilné vytrhla Kosovo z pravomoci Bělehradu, a Washingtonem vedené války za svržení Saddáma Husajna v Iráku a Muammara Kaddáfího v Libyi.    

"Obzvláště kosovská epizoda je ilustrací amerického a západního pokrytectví ohledně mezinárodních norem založených na řádu," pokračuje Carpenter. Tvrdí, že Spojenými státy vedené NATO nejen zahájilo ofenzivní válku vůči zemi, která nenapadla členskou zemi aliance, ale dopady této války podtrhly selektivní aplikaci pravidel.

Poválečná okupace Kosova probíhala pod záštitou OSN, avšak ve chvíli, kdy kosovští politici chtěli vyhlásit nezávislost, západní mocnosti čelili problému, protože Čína a Rusko by využily své veto v Radě bezpečnosti OSN, aby takovému scénáři zabránily, vysvětluje expert. Dodává, že USA a část jejich spojenců Radu bezpečnosti jednoduše obešly a schválily nezávislost Kosova na ad hoc bázi, což zdůraznilo skutečnost, že tyto země dodržují "pravidla", která samy hlásají, pouze pokud nepřekáží jejich cílům a zájmům.

Trump neměl co zničit

Také "liberální" aspekt mezinárodního řádu je často podobně sporadický a samoúčelný, míní Carpenter. Poukazuje, že Washington často spokojeně spolupracoval s utlačovatelskými a agresivními režimy, pokud to bylo v souladu s cíly americké zahraniční politiky.

"Když CIA svrhla mladé demokracie v Íránu a Guatemale, nastoupivší vlády byly diktaturami, které se dopouštěly děsivého porušování lidských práv," deklaruje odborník. Dodává, že stejně tak Washington upřednostnil vojenskou diktaturu před potenciálně nepředvídatelnou levicově orientovanou demokratickou frakcí v Jižní Koreji, podobně jako preferoval "spřátelené diktátory" v zemích jako Tchaj-wan, Filipíny, Argentina, Nikaragua a Chile.

Tato praxe neskončila se studenou válkou, což je dobře patrné z reakce Washingtonu na svržení demokraticky zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího, myslí si expert. Za další příklad považuje extrémně přátelské vztahy USA se Saúdskou Arábií a jejími spojenci v Perském zálivu, mezi nimiž lze nalézt jedny z nejbrutálnějších a nejvíce autoritativních režimů na světě.     

"Liberální mezinárodní řád založený na pravidlech zřejmě platí jen pro Spojené státy a jejich vybrané spojence - primárně v Evropě a východní Asii - v jejich vzájemné vztahy," kritizuje Carpenter. Tvrdí, že Západ se vůči ostatním mocnostem nechová ani liberálně, ani na základě pravidel, ale pragmaticky a nezřídka zcela amorálně, v duchu machiavelismu.

Donald Trump prokazuje osobní náklonnost autoritářským politikům a hodnotám a jeho zahraniční politika ve srovnání s předchozími americkými prezidenty vykazuje ještě méně pochopení pro názory a zájmy ostatních zemí, dokonce i blízkých amerických spojenců, připouští odborník. Zdůrazňuje však, že Trump nezničil liberální mezinárodní řád, protože ten nikdy neexistoval, alespoň ne v té podobě, v jaké ho jeho zastánci prezentují.

Související

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump lidská práva kosovo

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

včera

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

včera

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

včera

včera

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

včera

včera

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy