Evropská i světová levice a středolevice se potýkají s krizí. Neúspěšná kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová řekla, že se obě politické agendy musí globálně spojit proti novému fenoménu, který odstartoval brexitem, a vyvrcholil vítězstvím Donalda Trumpa - nástup populistů a krajní pravice k moci. Řešení vidí Clintonová v efektivnějším boji s masovou migrací, která se pro extremisty stala živnou půdou. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Jak se ukázalo, tak politika otevřených dveří, kterou razila, byť třeba v dobré víře, německá kancléřka Angela Merkelová, nebyla zrovna tím nejlepším scénářem. I když se jí nakonec podařilo počtvrté zvítězit, její pozice je dnes ve srovnání s předchozími třemi volebními obdobími velmi oslabená. Podle Clintonové je potřeba obrátit takříkajíc o 180 stupňů a vyslat jasný signál, že Evropa už není ve vlastním zájmu schopná přijímat další běžence. V rozhovoru pro britský deník The Guardian řekla Clintonová na rovinu, že migrační krize byla jedním z nejpravděpodobnějších důvodů, proč Britové v červnu 2016 hlasovali pro odchod z EU, a proč ona na podzim stejného roku prohrála ve druhém kole s Donaldem Trumpem, ačkoliv jí průzkumy připisovaly jasné vítězství v boji o Bílý dům.
"Myslím si, že Evropa musí projevit schopnost vypořádat se s problémem, který vytvořil tuto časovanou bombu. Sice si vážím solidarity a schopnosti soucitu s druhými lidmi, které projevila Angela Merkelová, ale myslím si, že Evropa už svou morální povinnost splnila, a že je nyní na čase, aby vyslala jasnou zprávu - nejsem schopná přijímat další a další uprchlíky, protože jinak to zamává s mou politickou mapou," řekla Clintonová během rozhovorů pro několik předních centristických politických osobností, které nenechává klidnými vzestup, zejména pravicových, populistů nejen v Evropě, ale i v Americe
Jak se k názorům Hillary Clintonové postaví Evropa, je nejasné, ale očekává se, že nebudou přijímány pozitivně. EU se už od začátku migrační krize snažila o jednotnou azylovou politiku navzdory faktu, že na její území od roku 2015 vkročil víc, než jeden milion uprchlíků. Poté, co ztroskotal koncept kvót, které už od začátku odmítaly země visegrádské čtyřky, začínají se objevovat nové myšlenky opět předpokládající solidaritu všech členských zemí. Státy, které masový přísun běženců, zatížil nejvíc - Německo, Itálie a Řecko - nechtějí, aby veškeré břemeno leželo jenom na nich. Naopak zase země střední a východní Evropy říkají, že by se uprchlíkům mělo pomáhat v zemích jejich původu.
Nejen Clintonová, ale i Blair a RenziHillary Clintonová nebyla jedinou političkou, která měla příležitost se ke krizi současné levice a středolevice vyjádřit. Guardian vyzpovídal i další přední politiky, z nichž se někteří nejen podíleli na vládě, ale dokonce jí i sestavovali, a teď momentálně jsou mimo centrum dění. Jedná se například o britského labouristického expremiéra Tonyho Blaira a bývalého italského ministerského předsedu Mattea Renziho. Všichni tři se vyjadřovali k tomu, co udělali v době, kdy byli u moci chybu, která je nejen stála kariéru, ale dokonce přepsala i celou politickou mapu jejich zemí. Blair i Renzi řekli, že s Clintonovou souhlasí, a že migrace je skutečně tím, co dostalo k moci pravicové populisty.
"Máte plné oprávnění účinně reagovat na legitimní požadavky ze strany vašich voličů, které přistěhovalectví trápí snad nejvíc. Ve volbách neobstojíte, pokud neukážete, že máte jasný postoj k této problematice. Neučiníte-li tak, pak dáváte prostor populistům, kteří toho okamžitě využijí. Lidé čekají odpověď na jejich problémy, a tu jim současná levice neposkytuje," varoval Blair.
Levicovým i středolevicovým stranám v Evropě i ve světě zvoní takříkajíc hrana. Jejich úpadek je znát i v zemích, které si drží dlouhodobou socialistickou a sociálně demokratickou tradici, včetně například Švédska, kde taktéž posílili krajně pravicoví Švédští demokraté. To samé platí o Francii, kde sice nezvítězila kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, ale místo kdysi favorizované Socialistické strany s přehledem získal centrista Emmanuel Macron a jeho En Marche! I u nás ČSSD ztrácí a určitou krizí, byť nepatrnou, prochází i slovenský Smer-SD. Sociální demokracii klesá obliba i v Rakousku, kde se k moci opět dostali Svobodní.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Bez požáru tábora Moria by se dál zavíraly oči, prosby o solidaritu jsou ignorovány, míní renomovaný týdeník
EU opět odkládá řešení migrace, potvrdila eurokomisařka. Přednost má ekonomika
migrační krize , Hillary Clintonová , uprchlíci
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek