Vyhazov z práce nebo sebevražda? Sociální sítě ničí životy i kariéru

Komentář Petra Šulky – Celý svět byl nenápadně a rychle omotám sítí sociálních sítí. Pro mnohé je nepochybně zábavné sdílet názory a život s lidmi z druhého konce světa. Mnozí, vedle majitelů těchto sítí, zbohatli a stali se slavnými. V poslední době se však čím dál více množí případy, kdy sociální sítě a nevinná poznámka nebo foto na nich, ničí život a kariéry.

Na sociálních sítích je nepochybně krásné, že spojuje lidi, kteří mají společné zájmy, koníčky či si prostě sednou. Daleko horší je zpráva, že lze skrze ně spojit i hlupáky, chronické stěžovatele a permanentní aktivisty proti všemu. Často bývají výše jmenované fenomény sloučeny do jedné osobnosti. Tito lidé se pak celosvětově spojují a bojují proti tomu, co považují za temné zlo a strup na tváři světa.

Asi nejvíce s to za svůj „zločin „od mnoha uživatelů sociálních sítí vypil legendární britský fotbalista David Beckham. Co bývalý nejlepší fotbalista světa udělal tak strašného? Zveřejnil fotografii, na níž líbá svojí sedmiletou dceru Harper – považte, ta hrůza – na rty! Zděšení moralistů s přístupem na internet od Papuy – Nové Guiney přes sibiřskou Tundru až po planinu Nazsca bylo nezměrné. Vedle pobouření na síti, kdy božského Dejva někteří označili za pedofila a vyčinili mu, že jeho chování není normální. A někteří nejaktivnější na něj rovnou poslali udání na příslušné orgány.

Rozhřešení už dostala kauza režiséra filmu Strážci vesmíru Jamese Gunna. Ten poměrně oplzle komentoval na twitteru různé události svého života. Po shlédnutí filmu The Expandables se Silvestrem Stallonem v hlavní roli, byl prý tak plný testosteronu, že chtěl znásilnit chlapečka, co seděl v řadě před ním nebo se prý jednou omylem dostal na sjezd organizace NAMBLA, tedy organizace, která sdružuje pedofily, kde získal mnoho přátel se společnými zájmy.

Přesto, že mnohé twetty byly z roku 2009 a Gunn se opakovaně omluvil, firma Disney, které patří i Marvel, pro který režisér točil, byla nekompromisní. Gunn dostal na hodinu, po minibouři na internetu padáka. Nepomohla ani další minibouře, která chtěla Gunna zpět, a na které se podíleli i populární herci. Jak se zdá Gunnův případ skončil happyendem. Režisér přestoupil do studia Warner Brothers, které tak vysoké morální požadavky nemá, a produkuje konkurenční komiksové filmy DC, jejichž kvalita je zatím sporná.

Sám Disney má ovšem máslo na hlavě. Zábavní gigant je totiž v minovém poli, do kterého se dostal sám. Je totiž kritizován za to, že se ve filmech pod značkou Marvel objevuje málo etnických a sexuálních menšin a děti se neučí toleranci a diverzitě. To napříště Disney slíbil napravit. Mezitím se provalilo, že letošní kasovní hit Black Panther, o černošském superhrdinovi z vysoce rozvinuté africké země, kde hrají především černošští herci, a který byl kvůli tomu vyzdvihován do nebes, stejná vysoce pokroková firma Disney nechala důkladně vystříhat a přetočit. Důvod? Dvě ženské postavy totiž měly být lesbičky Podle interního dokumentu, který firmě Myšáka Mickeyho unikl, sociologické výzkumy totiž ukázaly, že Afroameričané nemají homosexuály moc rádi a studio nechtělo riskovat.      

Příklad Gunna je však pro mnohé varující a mnozí již stahují kalhoty, i když brod a aktivisté jsou hodně daleko. Herec a komik Kevin Hart se zdál být dokonalým adeptem na moderování legendárních filmových Oscarů. Afroameričan, a navíc i vtipný. Navíc přiznal, že některá dnes zakázaná slůvka, která kdysi použil, by dnes již ani omylem nepoužil a stydí se za sebe. Proto všechny překvapilo, že Hart provedl autodafé a moderování obrovské show bez boje vzdal. Na jeho twitteru se totiž zjevili aktivisté, kteří vyšťárali, že před více než deseti lety dělal homofobní vtipy. Akademie nyní hledá rasově a genderově vyváženého kandidáta na moderování, který nikdy neudělal urážlivý vtip. Zdá se však, že svatí na světě došli.

Pokud si myslíte, že pěst dobrodějů ze sociálních dopadá jen a pouze na celebrity a slavné, jste na omylu. O tom se mohli v poslední době přesvědčit policisté z jedné stanice v Minneapolis. Ti si na své policejní stanici ozdobili vánoční stromeček. Vedle tradičních ozdob k jeho okrášlení použili i typicky policejní rekvizity. Na stromečku se objevila pouta, malý pendrek, policejní páska, ale i věci typické pro vězení jako malá lahvička alkoholu, cigarety nebo nudlová polévka a chřupky, což jsou v amerických věznicích oblíbená platidla. Většině populace by to přišlo vtipné a zbytek by nad tím mávl rukou. Ovšem ne tak pro aktivisty. Ty označili stromeček za rasistický, dehonestující a narušující vztahy s komunitou. Starosta Minneapolis Jacob Frey nelenil a velitele stanice a jeho zástupce odvolal a další dva policisté se ocitli na placené dovolené. Pokud budou propuštěni, již dali najevo, že budou město žalovat.  

Často je slyšet přirovnání, že sociální sítě jsou něco jako hospoda, ve které si můžete vyprávět s lidmi o čem chcete. To rozhodně není pravda. Pokud jste v hospodě projevil názor, který se nehodí dostanete – někdy i ručně – na srozuměnou názor od oponenta. Nikdo vás ovšem necenzuruje. Práskači a konfidenti byli všeobecně známí a když se v hospodě objevil někdo cizí, tak se do ostřejších debat a kontroverzí nezabrušovalo. To dnes už neplatí. Síťovému aktivistovi stačí kliknout na příslušné tlačítko a kampaň nebo i vyšetřování se může rozjet. Nejlepší rada, jak se něčemu podobnému vyhnout, je nemít účet na sociálních sítích. I polibek dceři totiž může být použit proti vám.     

Související

Ilustrační fotografie.

Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

Více souvisejících

sociální sítě studio Disney Marvel Studios James Gunn David Beckham

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy