Svoboda projevu dostává na frak? Vypukla epidemie dezinformací, zní z USA

Svobodná a nespoutaná média byla dlouho trnem v oku autoritářským vládcům, ale ani George Orwell zřejmě nepředpokládal, že část těch nejméně vybíravých útoků na svobodu tisku bude jednoho dne vedena demokraticky zvolenými vládami, deklaruje editorial serveru New York Times. Vlivný deník v něm připomíná některé nedávné události v této oblasti.

Neliberální kumpáni

Minulý týden byla z daňových úniků obviněna Maria Ressaová, zakladatelka internetového zpravodajského portálu kritického vůči vládě filipínského prezidenta Rodriga Duterteho, poté, co obdržela Mezinárodní cenu svobody tisku od Výboru na ochranu novinářů, poukazuje editorial. Dodává, že Duterte dlouho šikanoval nejen Ressaovou a její start-up Rappler, ale také další nezávislá média kritická k jeho vražednému tažení proti dealerům a uživatelům drog.

Na jedné z tiskových konferencí Duterte varoval redaktora Rappleru, aby se navracel do svého domovského města Devao City, protože by se mu "mohlo něco stát", připomíná newyorský server. Dodává, že ve městě sídlí nejdivočejší jednotka civilní stráže, známá jako Devao Death Squad.    

Týden předtím byly více než čtyři stovky maďarských zpravodajských médií, včetně hlavních online deníků a veškerých regionálních deníků, "darovány" nadaci řízené spojenci premiéra Viktora Orbána, poukazuje New York Times. Připomíná, že většinu vlastníků těchto médií tvořili oligarchové loajální Orbánovi, kteří předtím média systematicky zkupovali. V Polsku sice vládnoucí nacionalistické straně Právo a spravedlnost zabránila v napodobení Maďarska občanská společnost, ale i tak se tamní veřejnoprávní vysílání změnilo v ideologickou hlásnou troubu, smutní prestižní server.

"Nechvalně známá státem nařízená vražda Džamála Chášukdžího, sloupkaře (listu) Washington Post a kritika saúdského korunního prince, je případem sama pro sebe a Saúdská Arábie rozhodně není demokracií, ať již neliberální či jakoukoliv jinou," pokračuje americký deník. Deklaruje, že americký prezident Donald Trump, lídr vůdčí světové demokracie, si ovšem přisadil ke svým výpadům vůči tisku, když odmítl monarchii a prince Mohammeda bin Salmána kritizovat, navzdory důkazům, že mocný dědic trůnu musel za touto příšernou popravou stát.

Trumpovy útoky na tisk zahrnují tradiční snižování jakýchkoliv vůči jeho osobě kritických reportáží coby "fake news" a zapálené líčení zpravodajských médií coby "nepřátel lidu", připomíná prestižní server. Dodává, že Trumpův pokus odebrat akreditaci na tiskové konference Bílého domu reportérovi CNN Jimu Acostovi pod směšnou záminkou, že údajně "šahal" na stážistku v Bílém domě, sice není stejně závažný jako kroky jiných autoritářských bojovníků s tiskem - akreditace byla soudně obnovena na základě prvního ústavního dodatku -, ale prezidentovo pohrdání fakty, nestydatost a neschopnost spolknout kritiku těší ostatní "neliberální kumpány".

Dobrá zpráva     

Snad nejvášnivěji se o vraždě Chášukdžího psalo v Turecku, kde byl tento novinář zabit, soudí vlivný deník. Konstatuje, že ačkoliv turecký expremiér Ahmet Davutoğlu označil vraždu za "test celého světa v otázce svobody projevu", Turecko pod stávajícím prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem drží prvenství v počtu uvězněných novinářů.

"Nárůst demokraticky zvolených politiků, kteří se snaží podřídit média svým vznikajícím kultům osobnosti v kombinaci s mistry-veterány represí, jakými jsou Čína či Rusko, komplikuje život poctivým novinářům a zpravodajským médiím," pokračuje New York Times. Dodává, že časy se mění i z pohledu starých profesionálů, jelikož v době, kdy bylo zpravodajství tištěné, případně vysílané televizí a rozhlasem, autoritářské mocnosti jako SSSR  a jejich ideologičtí následovníci jednoduše taková média ovládli, cenzurovali a perzekvovali každého, kdo si stěžoval.

Tyto metody byly krutě efektivní, ale zároveň vedly k neoficiálnímu zpravodajství s pověstí zakázaného ovoce, připomíná americký server. Vysvětluje, že nové informační technologie - internet, sociální sítě a kamery v chytrých telefonech - měly cenzuru překonat, což se i stalo, ale zároveň vyzbrojily autoritáře možností zpochybňovat důvěryhodnost poctivého zpravodajství, jelikož se šíří i skutečné "fake news" a "alternativní fakta".  

Ressaová a její kolegové si při zakládání Raplleru v roce 2012 mysleli, že využijí internet, aby dali hlas bezmocným, ale místo toho se kyberprostor na Filipínách stal platformou pro hrozby a klamy Duterteho, a tak většina aktivit Reppleru nyní směřuje k odhalování podobných lží prezidenta a jeho spojenců na Facebooku, který je v zemi zdrojem prakticky všech internetových zpráv, konstatuje editorial. Obává se, že jde o ztracenou bitvu, jelikož fake news na Filipínách zakořenily natolik, že jeden z manažerů Facebooku označil zemi za primární zdroj světové dezinformační epidemie.

"A přesto Ressaová dále bojuje, stejně jako reportéři po světě odhalující zneužívání moci, lži a falešné zprávy," konstatuje newyorský deník. To považuje za dobrou zprávu.

Související

Více souvisejících

Svoboda médií USA (Spojené státy americké) Donald Trump Filipíny fake news

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 49 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy