Americké vojenské námořnictvo plánuje vývoj dronů, které by čerpaly energii ze zdrojů na bojišti, konstatuje vojenský publicista a politolog Michael Peck. V komentáři pro server National Interest vysvětluje, že zbraň lze popsat také jako dron, který je poháněn energií "kradenou" z místní elektrické rozvodné sítě.
Vojenské i civilní využití
"Problémem je, že budoucí (ozbrojené) konflikty zřejmě budou zahrnovat mraky malých dronů, ať již operujících v rojích k rozdrcení nepřítele či mini dronů přepravovaných v kapsách vojáků, které poletí jako předvoj k průzkumu budov," nastiňuje Peck. Dodává, že malé drony mohou nést pouze malé baterie, které jim umožňují maximálně okolo půl hodiny letu.
Bojiště přitom není to pravé místo, kde lze hledat elektrickou zásuvku k dobití baterií dronů, konstatuje publicista. Odkazuje v té souvislosti na prohlášení amerického námořnictva, že infrastruktura potřebná k nasazení budoucích letek malých bezpilotních letounů v poli, kde panují drsné podmínky, může odrazovat od jejich většího užívání s ohledem na značnou potřebu dobíjení baterií.
Americké námořnictvo však považuje za záhodné zvyšovat délku misí dronů a jejich výdrž, připomíná Peck. Doplňuje, že podle námořnictva bude důležitá schopnost těchto letounů hledat si energetické zdroje přímo na bojišti, přičemž tato vojenská technologie by mohla najít také civilní využití.
"Co když se ale bojuje ve městě, kde bude zřejmě mnoho elektrických pólů a energetických rozvodů?" pokládá si otázku publicista. Nastiňuje, že v městském prostředí bude moci dron přistát na kabelu a získat z něj magnetickou energii coby prostředek k dobití svých palubních baterií a následně pokračovat ve své misi.
Podle výzkumu amerického námořnictva, do kterého se zapojily technologické firmy i akademická pracoviště, by tato schopnost přinesla značnou taktickou výhodu, poukazuje Peck. Cituje závěry příslušné zprávy, že pokud se v prostoru mise bude vyskytovat využitelný energetický zdroj, malé bezpilotní letouny budou moci dosáhnout prakticky neomezené bojové výdrže a nikdy se nebudou muset vrátit na základnu.
Jako za Napoleona
"Množství energie, které proudí na bojišti, je pozoruhodné," pokračuje publicista. Vysvětluje, že možnosti energetického sběru v dané oblasti jsou podle amerického námořnictva široké a zahrnují vibrační energii, prostou mechanickou energii a magnetickou energii, přičemž především zdroje elektromagnetické energie jsou rozsáhlé a dostupné k využití, například z mezistanic vysokého napětí, transformátorů či rozvodové sítě střídavého proudu.
Mezistanice vysokého napětí elektrické sítě generují střídavé elektrické pole o síle srovnatelné se solárními panely za oblačného dne, podotýká Peck. Konstatuje, že toto je zajisté velmi lákavé pro konstruktéry dronů, kteří usilují o maximalizaci energie, která udrží jejich stroje v letu a americké námořnictvo navíc naznačuje, že okolo těchto energetických uzlů by mohly být umístěny bezdrátové senzory ke sběru energie a udržování baterií nabitých.
To vše podněcuje představu hejna dronů sedících na elektrických drátech jako holubi, uvádí publicista. Přiznává, že to může znít komicky, ale dodává, že ve skutečnosti jde o oživení dávného konceptu.
"Napoleonské armády byly pověstné svou schopností 'přežít v poli' a předcházet potřebě náročného zásobování pomocí krádeží jídla a zásob v regionech, kterými procházely," připomíná Peck. Deklaruje, že dron, který dokáže dobíjet své baterie z nepřátelských energetických zdrojů, bude mít dostatek "šťávy" k vedení operací, jejichž délka bude limitována pouze mechanickou životností stroje, a to vše na "účet nepřítele".
Související

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

USS Pennsylvania je děsivá. Brzy ji ale předčí americké jaderné ponorky bez potřeby tankovat
Americká armáda (U.S. Navy) , Bezpilotní letouny
Aktuálně se děje
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
včera

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
včera

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
29. března 2025 21:58

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
29. března 2025 21:19

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno 29. března 2025 21:00
Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích.
Zdroj: Lucie Podzimková