Hrozí v roce 2019 konflikt mezi USA a Čínou, Ruskem nebo Íránem? Američtí odborníci vydali seznam rizik, s kterými je třeba počítat

Prezident Donald Trump měl zatím ve své funkci vcelku štěstí. Nemusel se totiž vypořádat s žádnou závažnější zahraničně-politickou krizí. To se však může v příštím roce změnit. Myslí si to alespoň odborníci, kteří vydali každoroční přehled možných hrozeb pro následující období.

Americký think-tank Council on Foreign Relations vydal studii, která mapuje možné hrozby pro příští rok a hodnotí jejich rizikovost a pravděpodobnost, s jakou by k nim mohlo dojít. Dokument připomíná, že „Trumpova administrativa prozatím nebyla vystavena vážné mezinárodní krizi, ve které by byl prezident nucen přijmout bolestivé rozhodnutí, zda zavázat Spojené státy k nové a nákladné vojenské intervenci.“

Zároveň varuje, že k takové situaci může dojít. „Je rozumné předpokládat, že je jen otázkou času, kdy se Trump bude muset vypořádat s první velkou krizí,“ stojí v závěru studie.

Odborníci, kteří byli k práci na zprávě přizváni, souhlasí, že se prezident Trump během téměř dvou let v úřadu musel potýkat s několika bezpečnostními hrozbami. Použití chemických zbraní v Sýrii ho vedlo k rozhodnutí limitovaného odvetného útoku. Severní Korea zase vyzkoušela doposud nejsilnější jadernou bombu a nové mezikontinentální rakety, které mají potenciál zasáhnout území Spojených států.

Podle Paula Starese, který na sestavení studie dohlíží, však také „můžeme říci, že měl jen štěstí,“ protože k žádné skutečně krizové situaci zatím nedošlo. Zde je několik oblastí, které zhruba 500 vládních zaměstnanců a odborníků považuje za rizikové pro rok 2019.

Jednou z nich je narůstající napětí v oblasti Jihočínského moře. Možnost konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou v regionu byla zařazena do nejkritičtější kategorie. To znamená, že je buď vysoká pravděpodobnost propuknutí konfliktu, nebo že má potenciál silně poškodit zájmy USA.

Dalším vysoce hodnoceným rizikem je podle studie rozsáhlý kybernetický útok na životně důležitou americkou infrastrukturu, který by mohl provést některý ze „sofistikovaných státních aktérů“, jako je Čína nebo Rusko.

Poprvé za jedenáct let se také většina odborníků shodla na zařazení možného konfliktu mezi Washingtonem a Pekingem kvůli otázce Tchaj-wanu. Poslední větší krize v Tchaj-wanském průlivu proběhla za Clintonovy administrativy. V roce 2020 čekají ostrovní stát volby a autoři připomínají nárůst napětí poté, co Trump jako nově zvolený prezident telefonoval s tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen, čímž porušil protokol užívaný od roku 1979.

Naopak hrozba přímého konfliktu se Severní Koreou oproti minulému roku poklesla. Přesto ji však většina dotazovaných považuje za poměrně vážnou. Podle Starese respondenti „nevěří, že by byla KLDR na cestě k denuklearizaci a myslí si, že krize může každou chvíli znovu vypuknout.“

Web Defenseone.com zmiňuje i některé další hrozby. Od Trumpova ohlášeného odstoupení od jaderné smlouvy s Íránem je riziko konfliktu mezi oběma zeměmi opět zmiňováno v nejkritičtější kategorii. Studie také specifikuje možná ohniska krizí v Latinské Americe. Především ekonomickou a politickou nestabilitu ve Venezuele a stoupající napětí v Nikaragui.

Související

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Tchaj-Wan Donald Trump Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

včera

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

včera

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

včera

včera

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

včera

včera

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

včera

včera

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

včera

Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko

Evropská unie vyzvala proruské separatisty v Podněstří, aby přijali nabídku alternativních dodávek energie, zatímco politické napětí mezi Moldavskem a jeho odtrženým regionem dále eskaluje po rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy