Prezident Donald Trump měl zatím ve své funkci vcelku štěstí. Nemusel se totiž vypořádat s žádnou závažnější zahraničně-politickou krizí. To se však může v příštím roce změnit. Myslí si to alespoň odborníci, kteří vydali každoroční přehled možných hrozeb pro následující období.
Americký think-tank Council on Foreign Relations vydal studii, která mapuje možné hrozby pro příští rok a hodnotí jejich rizikovost a pravděpodobnost, s jakou by k nim mohlo dojít. Dokument připomíná, že „Trumpova administrativa prozatím nebyla vystavena vážné mezinárodní krizi, ve které by byl prezident nucen přijmout bolestivé rozhodnutí, zda zavázat Spojené státy k nové a nákladné vojenské intervenci.“
Zároveň varuje, že k takové situaci může dojít. „Je rozumné předpokládat, že je jen otázkou času, kdy se Trump bude muset vypořádat s první velkou krizí,“ stojí v závěru studie.
Odborníci, kteří byli k práci na zprávě přizváni, souhlasí, že se prezident Trump během téměř dvou let v úřadu musel potýkat s několika bezpečnostními hrozbami. Použití chemických zbraní v Sýrii ho vedlo k rozhodnutí limitovaného odvetného útoku. Severní Korea zase vyzkoušela doposud nejsilnější jadernou bombu a nové mezikontinentální rakety, které mají potenciál zasáhnout území Spojených států.
Podle Paula Starese, který na sestavení studie dohlíží, však také „můžeme říci, že měl jen štěstí,“ protože k žádné skutečně krizové situaci zatím nedošlo. Zde je několik oblastí, které zhruba 500 vládních zaměstnanců a odborníků považuje za rizikové pro rok 2019.
Jednou z nich je narůstající napětí v oblasti Jihočínského moře. Možnost konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou v regionu byla zařazena do nejkritičtější kategorie. To znamená, že je buď vysoká pravděpodobnost propuknutí konfliktu, nebo že má potenciál silně poškodit zájmy USA.
Dalším vysoce hodnoceným rizikem je podle studie rozsáhlý kybernetický útok na životně důležitou americkou infrastrukturu, který by mohl provést některý ze „sofistikovaných státních aktérů“, jako je Čína nebo Rusko.
Poprvé za jedenáct let se také většina odborníků shodla na zařazení možného konfliktu mezi Washingtonem a Pekingem kvůli otázce Tchaj-wanu. Poslední větší krize v Tchaj-wanském průlivu proběhla za Clintonovy administrativy. V roce 2020 čekají ostrovní stát volby a autoři připomínají nárůst napětí poté, co Trump jako nově zvolený prezident telefonoval s tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen, čímž porušil protokol užívaný od roku 1979.
Naopak hrozba přímého konfliktu se Severní Koreou oproti minulému roku poklesla. Přesto ji však většina dotazovaných považuje za poměrně vážnou. Podle Starese respondenti „nevěří, že by byla KLDR na cestě k denuklearizaci a myslí si, že krize může každou chvíli znovu vypuknout.“
Web Defenseone.com zmiňuje i některé další hrozby. Od Trumpova ohlášeného odstoupení od jaderné smlouvy s Íránem je riziko konfliktu mezi oběma zeměmi opět zmiňováno v nejkritičtější kategorii. Studie také specifikuje možná ohniska krizí v Latinské Americe. Především ekonomickou a politickou nestabilitu ve Venezuele a stoupající napětí v Nikaragui.
Související
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
USA (Spojené státy americké) , Čína , Tchaj-Wan , Donald Trump , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
včera
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
včera
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
včera
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
včera
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
včera
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
včera
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
včera
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
včera
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
včera
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
včera
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
včera
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
včera
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
včera
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Evropská unie vyzvala proruské separatisty v Podněstří, aby přijali nabídku alternativních dodávek energie, zatímco politické napětí mezi Moldavskem a jeho odtrženým regionem dále eskaluje po rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu. Uvedl to server Politico.
Zdroj: Libor Novák