Kolik migrantů se vrací do zemí původu? Studie zcela mění dosavadní názor

Procento migrantů, kteří se po čase vrací do své rodné země, je výrazně větší, než se myslelo. Naznačuje to nová studie amerických výzkumníků. Celkový počet lidí, kteří odcházejí do cizí země, je navíc dlouhodobě konzistentní.

Podle nové studie, kterou zveřejnili výzkumníci z americké Washingtonské univerzity, byl v celosvětovém měřítku za poslední dekády počet migrantů vesměs stabilní. Migrace se dotýkala v průměru 1,1 % až 1,3 % obyvatel naší planety.

Tým, který vedl sociolog a statistik Adrian Raftery, zkoumal období posledních 25 let. Tento časový úsek byl dále rozdělen na kratší pětiletá období, která byla dále analyzována. Podle studie se ve zkoumaném čase mezi státy přesouvalo zhruba 67 až 87 milionů lidí.

Pro potřeby výzkumu vytvořili vědci nový model, který podle nich lépe zachycuje reálná čísla. Neomezuje se pouze na výsledky získané sčítáním lidu, ale pracuje i s dalšími faktory.

Hodnoty zjištěné touto metodou jsou větší než dříve uváděné údaje. Podle Rafteryho týmu je však tento rozdíl způsoben vyššími počty lidí, kteří se vracejí do svých rodných zemí. I zde totiž platí, že se ve skutečnosti vrací více osob, než se dříve uvádělo.

„Odhadujeme, že procento navrátilců je mnohem větší, než jaké určovaly jiné výzkumné metody,“ řekl k novým závěrům profesor Raftery.

Vědci zkoumali například migrační toky mezi Mexikem a Spojenými státy. Mezi lety 2010 a 2015 byl podle autorů studie pohyb mezi oběma státy nejmasovější. Za danou dobu z Mexika odešlo 2,1 milionu lidí, zároveň se však 1,3 milionu do země vrátilo.

Deník Independent, který o studii informuje, uvádí, že se mezi lety 1990 a 2015 do zemí původu vracelo až 45 % migrantů. Nejčastěji to platilo u lidí, kteří utíkali ze země před válečnými konflikty. Ty jsou přitom podle této studie stále nejdůležitějším faktorem, který lidi z domovů vyhání.

„Například v průběhu rwandské genocidy v roce 1994 utekl ze země více jak milion lidí, ale většina z nich se do Rwandy vrátila během následujících tří let,“ řekl pro deník Independent Raftery.

Autoři zmiňují také válku v Sýrii, před kterou do Turecka uprchlo 1,5 milionu lidí, dalších 1,2 pak uteklo do sousedního Libanonu a mnozí další do Jordánska a jiných zemí.

Výsledky výzkumu byly uveřejněny v odborném časopise Proceeding of the National Academy of Science.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 
Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

migrace migrační krize Mexiko uprchlíci USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy