Ohromná ropná katastrofa o níž jste neslyšeli. Již 14 let se nedaří únik zkrotit

V Mexickém zálivu už 14 let uniká z poškozeného vrtu ropa do oceánu. Situaci se nedaří stabilizovat a podle odborníků by mohla ropa do vody proudit i dalších 100 let. Již nyní se přitom podle některých odhadů jedná o jeden z nejhorších úniků v dějinách USA.

V roce 2004 zasáhl Mexický záliv hurikán Ivan, který způsobil sesuv části mořského dna. Následkem toho se převrhla vrtná plošina patřící společnosti Taylor Energy a byly poškozeny ropné studny, ze kterých začala do oceánu volně vytékat ropa. Místo, na kterém ropná plošina stála, leží asi 20 kilometrů od pobřeží Louisiany.

Jak informuje deník The Guardian, denně z poškozeného vrtu unikne 300 až 700 barelů ropy. Za 14 let to odpovídá 1,5 až 3,5 milionům barelů. Při nejhorší takové katastrofě v dějinách Spojených států amerických, potopení plošiny Deepwater Horizont společnosti BP v roce 2010, přitom do oceánu uniklo množství ropy odpovídající zhruba 4 milionům barelů. Taylor Energy údajně není schopná situaci stabilizovat a odborníci odhadují, že může ropa do vody tryskat další desítky let.

Společnost Taylor Energy se brání, že již zaplombovala 9 z 28 ropných studní, které byly postiženy. Navíc jsou prý zavaleny pod třiceti metrovou vrstvou bahna, kterou sesuv způsobil. „Nafouknuté údaje naprosto neodpovídají vědeckým poznatkům světových odborníků, včetně některých, na jejichž analýzu se jindy vláda spoléhá,“ cituje deník Washington Post mluvčí Taylor Energy.

Ministerstvo spravedlnosti vychází z analýzy Oscara Garcii-Pineda, který se specializuje na poradenství v případě ropných úniků. Dřívější odhady rozsahu katastrofy podle něj skutečně nebyly věrohodné, ve skutečnosti totiž byly příliš nízké. „Máme mnoho důkazů, které potvrzují že tyto zprávy … neodpovídaly skutečnosti,“ říká Pineda pro Washington Post. Původní odhady udávaly, že denně uniká „pouhých“ 0 až 50 barelů.

Na fakt, že ropa z vrtů nadále uniká, se přišlo náhodou. Organizace, které se zabývají ochranou životního prostředí totiž monitorovaly důsledky ekologické krize způsobené potopením Deepwater Horizont. Přitom narazily na ropné skvrny, které pocházely z jiného zdroje. „Bylo to tam celou dobu, déle než únik BP,“ řekl zakladatel a prezident společnosti SkyTruth. Ta využívá k monitorování úniků satelitní snímkování a pomohla na problém upozornit.

Federální vláda dala v říjnu firmě Taylor Energy ultimátum, aby situaci vyřešila. Pokud nebude únik zastaven a ropa z vody odstraněna, bude společnost pokutována 40 000 dolarů za každý další den. Ta se však brání právní žalobou, ve které se domáhá navrácení zhruba 400 milionů dolarů. Peníze prý již Taylor Energy zaplatila do fondu, ze kterého byly dosavadní pokusy o vyřešení situace financovány.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) ropa British Petroleum Atlantický oceán Washington, D.C., USA

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 43 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 51 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy