Profesor předpověděl každou volbu nového prezidenta USA. Teď věští, co se stanu Trumpovi

Akademik Allan Lichtman, který v posledních třiceti letech správně předpověděl každou volbu nového amerického prezidenta, si myslí, že bude v příštím roce Donald Trump sesazen z funkce. Vaz by mu mohlo zlomit Muellerovo vyšetřování a nespokojení republikánští zákonodárci.

Prezident Donald Trump by v příštím roce mohl být odstaven z funkce v procesu zvaném „impeachment“. Myslí si to profesor Allan Lichtmant, který svoji prognózu sdělil v rozhovoru pro německou stanici Deutsche Welle.

Proces impeachmentu je vlastně jakási žaloba na prezidenta, díky které může být nakonec sesazen. Do češtiny by se dal termín přeložit zhruba jako „postup pro zproštění z úřadu“.  V dosavadní historii USA čelili impeachmentu pouze dva prezidenti. Andrew Johnson v roce 1868 a Bill Clinton v roce 1998. Richard Nixon odstoupil z funkce sám dříve, než stihla sněmovna o jeho případu hlasovat.

Na zajímavosti Allanově předpovědi dodává skutečnost, že v posledních třiceti letech dokázal správně určit výsledek všech prezidentských voleb. V roce 2016 oproti většinovému názoru tvrdil, že právě Trump souboj o křeslo v Bílém domě vyhraje.

Demokraté letos v listopadu získali většinu ve Sněmovně reprezentantů. K zahájení procesu impeachmentu je přitom potřeba „jen“ prostá většina hlasů v dolní komoře Kongresu. Někteří Trumpovi odpůrci po této možnosti volají již dlouho.

Vedení demokratů se však zatím k Trumpově impeachmentu stavělo spíše chladně. Pokud zvláštní vyšetřovatel Mueller přijde s nějakým zásadním odhalením, které by Trumpa nebo jeho spolupracovníky spojilo s kauzou ovlivňování voleb Ruskem, mohla by se situace změnit.

„Myslím, že je spíše pravděpodobnější, že impeachment proběhne,“ řekl Lichtman pro Deutsche Welle. „Pokud Mueller zveřejnění nějaká devastující zjištění, demokratická základna bude požadovat Trumpovo odvolání. Myslím, že je Trump nyní skutečně ohrožen.“

Zda se nějakých skutečně zásadních odhalení dočkáme, je samozřejmě otázkou. Profesor Lichtman tomu však věří. „Nevěřím, že by Mueller pracoval na případu tak dlouho, aby pak řekl: Pardon, není tu nic k vidění.“ Podle jeho názoru „se ještě objeví skutečně vážná zjištění, která spojí Trumpovu kampaň s Rusy.“

Od 3. ledna se demokraté ujmou většiny ve Sněmovně reprezentantů a cesta k impeachmentu tak bude teoreticky otevřená. Aby byl Trump skutečně odvolán, musel by návrh podpořit dvěma třetinami hlasů i Senát. Tam však stále drží většinu 51 ku 49 hlasů republikáni. Podle Lichtmanova názoru by nicméně mohli i jejich senátoři Trumpa nakonec potopit, a to v případě, že by cítili jeho problémy jako své ohrožení. V roce 2020 totiž budou ve Spojených státech další volby.

„Trump by mohl být z funkce odstraněn, pokud by si republikáni mysleli, že je stahuje ke dnu,“ myslí si Lichtman. „Pokud si budou myslet, že je politickou zátěží pro stranu, mohli by být ochotni ho opustit.“ Historickou paralelu vidí v Richardu Nixonovi a aféře Watergate.

„Republikáni podporovali Nixona, dokud si neuvědomili, že je pro ně politickou zátěží.“ Trumpa by mohl potkat podobný osud. „Neříkám, že to nepřežije, myslím si však, že je to nepravděpodobné.“ Pokud by byl navíc Trump odvolán, nastoupil by na jeho místo současný viceprezident Mike Pence, který je mezi republikány populární.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Washington, D.C., USA Impeachment Prezident USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy