USA otestovaly největší konvenční bomby na světě. Podívejte se na VIDEO

Americké letectvo uveřejnilo video, na kterém bombardér B-2 testuje shození dvou největších existujících „konvenčních“ bomb. Zbraně jsou určené k ničení podzemních bunkrů a jsou uzpůsobeny tak, aby byly schopné prorazit i jinak těžko zranitelná zařízení.

Server Popular Mechanics upozornil na video z testu na americké střelnici, při kterém „neviditelný“ bombardér B-2 svrhne hned dvě největší bomby, které má Pentagon k dispozici. Přinejmenším pokud tedy pomineme jaderné zbraně.

Takzvané „Massive Ordnance Penetrator“, neboli zkráceně MOP, byly navrženy pro ničení silně fortifikovaných podzemních objektů. Jak už název napovídá, jsou uzpůsobeny tak, aby byly extrémně průrazné a mohly tak zasáhnout i zařízení ukrytá hluboko podzemí.

„Masivní průrazná munice (MOP) je zbraňový systém zkonstruovaný tak, aby mohl plnit obtížné mise a zničit zbraně hromadného ničení protivníka, které se nacházejí v dobře chráněných zařízeních,“ cituje web Armádní noviny mluvčího Pentagonu.

Video zachycuje start americké bombardéru B-2 Spirit z Whitemanovy letecké základny v Missouri. Právě na ní je dislokovány flotila těchto strategických bombardérů, které jsou určeny pro dálkové mise. V průběhu videa pak posádka stroje natankuje a nad zkušební střelnicí obě bomby shodí.

Massive Ordnance Penetrator, nebo také GBU-57, jsou vůbec nevětšími konvenčními bombami. Podle webu Popular Mechanics mohou prorazit až 60metrovou vrstvou zpevněného betonu. Váží více jak 13 tun a obsahují téměř 3 tuny výbušnin. Bomby jsou vybaveny naváděcím systémem GPS, díky kterému mohou zasáhnout přesně svůj cíl.

Potřeba vyvinout takový zbraňový systém vyvstala během první války v Zálivu v roce 1991, když si Američané uvědomili, že Saddám Husajn ukryl velkou část své velicí infrastruktury do podzemních krytů. Severní Korea je také známá pro svá podzemní zařízení. Podle amerických odhadů jich má šest až osm tisíc. V neposlední řadě byly zbraně navrženy tak, aby dokázaly zničit íránské podzemní cíle, především pak různá jaderná zařízení.

V roce 2017 nařídil prezident Donald Trump použití jiné ničivé bomby v Afghánistánu. Šlo o vůbec o první bojové nasazení takové zbraně v dějinách. Cílem byly jeskyně, ve kterých se měli ukrývat radikálové z Islámského státu. Světová média tehdy informovala o „Matce všech bomb“ nebo „Frankenbombě“. Jednalo se o odlišný druh zbraně s označením GBU-43 Massive Ordnance Air Blast (MOAB). Na rozdíl od MOP má MOAB větší ničivý účinek, protože síla její exploze odpovídá zhruba 11 tunám TNT. Není však tolik průrazná, a proto je určená k ničení méně opevněných cílů.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) bombardér B-2 Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Pentagon Armáda

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 40 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy