USA otestovaly největší konvenční bomby na světě. Podívejte se na VIDEO

Americké letectvo uveřejnilo video, na kterém bombardér B-2 testuje shození dvou největších existujících „konvenčních“ bomb. Zbraně jsou určené k ničení podzemních bunkrů a jsou uzpůsobeny tak, aby byly schopné prorazit i jinak těžko zranitelná zařízení.

Server Popular Mechanics upozornil na video z testu na americké střelnici, při kterém „neviditelný“ bombardér B-2 svrhne hned dvě největší bomby, které má Pentagon k dispozici. Přinejmenším pokud tedy pomineme jaderné zbraně.

Takzvané „Massive Ordnance Penetrator“, neboli zkráceně MOP, byly navrženy pro ničení silně fortifikovaných podzemních objektů. Jak už název napovídá, jsou uzpůsobeny tak, aby byly extrémně průrazné a mohly tak zasáhnout i zařízení ukrytá hluboko podzemí.

„Masivní průrazná munice (MOP) je zbraňový systém zkonstruovaný tak, aby mohl plnit obtížné mise a zničit zbraně hromadného ničení protivníka, které se nacházejí v dobře chráněných zařízeních,“ cituje web Armádní noviny mluvčího Pentagonu.

Video zachycuje start americké bombardéru B-2 Spirit z Whitemanovy letecké základny v Missouri. Právě na ní je dislokovány flotila těchto strategických bombardérů, které jsou určeny pro dálkové mise. V průběhu videa pak posádka stroje natankuje a nad zkušební střelnicí obě bomby shodí.

Massive Ordnance Penetrator, nebo také GBU-57, jsou vůbec nevětšími konvenčními bombami. Podle webu Popular Mechanics mohou prorazit až 60metrovou vrstvou zpevněného betonu. Váží více jak 13 tun a obsahují téměř 3 tuny výbušnin. Bomby jsou vybaveny naváděcím systémem GPS, díky kterému mohou zasáhnout přesně svůj cíl.

Potřeba vyvinout takový zbraňový systém vyvstala během první války v Zálivu v roce 1991, když si Američané uvědomili, že Saddám Husajn ukryl velkou část své velicí infrastruktury do podzemních krytů. Severní Korea je také známá pro svá podzemní zařízení. Podle amerických odhadů jich má šest až osm tisíc. V neposlední řadě byly zbraně navrženy tak, aby dokázaly zničit íránské podzemní cíle, především pak různá jaderná zařízení.

V roce 2017 nařídil prezident Donald Trump použití jiné ničivé bomby v Afghánistánu. Šlo o vůbec o první bojové nasazení takové zbraně v dějinách. Cílem byly jeskyně, ve kterých se měli ukrývat radikálové z Islámského státu. Světová média tehdy informovala o „Matce všech bomb“ nebo „Frankenbombě“. Jednalo se o odlišný druh zbraně s označením GBU-43 Massive Ordnance Air Blast (MOAB). Na rozdíl od MOP má MOAB větší ničivý účinek, protože síla její exploze odpovídá zhruba 11 tunám TNT. Není však tolik průrazná, a proto je určená k ničení méně opevněných cílů.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) bombardér B-2 Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Pentagon Armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy