Budoucnost globalizace leží v oblasti vědomostí, informací a technologií, tvrdí ekonom Klaus Schwab v komentáři pro server Washington Post. Zakladatel a prezident Světového ekonomického fóra v něm konstatuje, že tříměsíční příměří v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou vyhlášené loni v listopadu bylo dobrou zprávou pro všechny, kteří usilují o hospodářský růst skrze obchod.
Odlišná globalizace přináší nové hrozby
Jak se konec příměří blíží, nejlepší možností pro obě země je podle ekonoma dohodnout se na strukturální aktualizace mezinárodního řádu založeného na pravidlech. "Pokud uspějí, mohou obě kvést v digitálním věku," míní Schwab.
Obchod a globalizace, stejně jako ekonomická dominance byly po 250 let především o zásilkách fyzického zboží, připomíná expert. Dodává, že lodě přepravující koření mezi jednotlivými říšemi předcházely výrobním řetězcům, které známe dnes, zatímco budoucnost globalizace bude směřovat k vědomostem, informacím a technologiím.
Studie společnosti McKinsey z roku 2016 zjistila, že elektronický prodej již tvoří 12% mezinárodního obchodu, a do roku 2022předvídá pětinásobné zvýšení jeho objemu, uvádí expert. Podotýká, že také množství služeb je dnes prováděno digitálně, což je mezinárodně stoupající trend.
"Blíží se větší, ale odlišná globalizace a ta bude vyžadovat aktualizaci mezinárodního rámce pro řízení obchodu," domnívá se ekonom. Zdůrazňuje, že těmto trendům neunikne žádná země a je nutné mít na paměti, že digitalizovaný svět přináší nové hrozby - ostatně i války nyní mají kybernetický rozměr.
Státy, organizace i jednotlivci nyní mohou zasévat zmatek v dříve nepředstavitelné míře a pokud mají enormní kvanta dat plout stejně bezproblémově jako nákladní lodě, jsou potřeba mezinárodně uznávaná pravidla, deklaruje Schwab. Nastiňuje tak, o čem by se USA a Čína měly bavit při svých dalších rozhovorech.
Stávající obchodní spor se týká zboží, ale mohl by formovat základ pro nové mezinárodní uspořádání v digitálních oblastech globalizace, domnívá se ekonom. Soudí, že to by se spíše než na tradiční obchod mělo soustředit na pravidla a spolupráci v technologické sféře.
USA mohou zužitkovat svou výhodu
"Přední ekonomiky světa by mohly spolupracovat na mezinárodním rámci, v jehož jádru budou digitální, kybernetické inovace a inovace v umělé inteligenci a duševním vlastnictví," pokračuje odborník. Myslí si, že cílem by mělo být vytvoření bezpečného globálního prostředí, které umožní pravidla dodržujícím zemím sledovat jejich zájmy a zajistí prosperitu dalších generací.
Nastolení takového rámci by mohlo vést k nové éře bezprecedentního růstu a míru, ale je třeba postupovat správně, tvrdí Schwab. Obává se, že pokud se věci naopak uberou špatným směrem, hrozby se objeví na nečekaných místech a udeří z neočekávaného směru.
Hackerské útoky na volby, podněcování k násilí v internetovém prostoru nenávistnými skupinami či kybernetické útoky cizích agentů již dokázaly napáchat značné škody, připomíná ekonom. Varuje, že zajisté přijdou další takové nepravosti.
Ať se stane cokoliv, vládnoucí instituce v digitálním věku nepovede jediný garant, jakým jsou dnes Spojené státy, očekává odborník. Míní, že další nové i zavedené mocnosti budou usilovat o své místo u stolu, podobně jako další nestátní aktéři typu obchodních společností, technologických lídrů a nevládních organizací.
Ačkoliv každý z těchto aktérů ponese svůj díl zodpovědnosti, jsou to Spojené státy, kdo již nyní bije na poplach, tvrdí Schwab. To jim podle něj dává výhodu před nastupujícími mocnostmi v udávání směru budoucího vývoje.
"Starý řád, který Spojené státy založily a udržovaly, se zřejmě hroutí, ale pokud Amerika zužitkuje ve vyjednávání své výhodné postavení, pak mohou Spojené státy vyjít ze stávajícího sporu s na pravidlech založeným řádem pro férovou soutěž v globální ekonomice, kde bity znamenají více než cihly," uzavírá ekonom.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Čína , globalizace
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek