Žádná země neunikne. Starý řád se hroutí, tvrdí vlivný ekonom

Budoucnost globalizace leží v oblasti vědomostí, informací a technologií, tvrdí ekonom Klaus Schwab v komentáři pro server Washington Post. Zakladatel a prezident Světového ekonomického fóra v něm konstatuje, že tříměsíční příměří v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou vyhlášené loni v listopadu bylo dobrou zprávou pro všechny, kteří usilují o hospodářský růst skrze obchod.

Odlišná globalizace přináší nové hrozby

Jak se konec příměří blíží, nejlepší možností pro obě země je podle ekonoma dohodnout se na strukturální aktualizace mezinárodního řádu založeného na pravidlech. "Pokud uspějí, mohou obě kvést v digitálním věku," míní Schwab.

Obchod a globalizace, stejně jako ekonomická dominance byly po 250 let především o zásilkách fyzického zboží, připomíná expert. Dodává, že lodě přepravující koření mezi jednotlivými říšemi předcházely výrobním řetězcům, které známe dnes, zatímco budoucnost globalizace bude směřovat k vědomostem, informacím a technologiím.

Studie společnosti McKinsey z roku 2016 zjistila, že elektronický prodej již tvoří 12% mezinárodního obchodu, a do roku 2022předvídá pětinásobné zvýšení jeho objemu, uvádí expert. Podotýká, že také množství služeb je dnes prováděno digitálně, což je mezinárodně stoupající trend.

"Blíží se větší, ale odlišná globalizace a ta bude vyžadovat aktualizaci mezinárodního rámce pro řízení obchodu," domnívá se ekonom. Zdůrazňuje, že těmto trendům neunikne žádná země a je nutné mít na paměti, že digitalizovaný svět přináší nové hrozby - ostatně i války nyní mají kybernetický rozměr.    

Státy, organizace i jednotlivci nyní mohou zasévat zmatek v dříve nepředstavitelné míře a pokud mají enormní kvanta dat plout stejně bezproblémově jako nákladní lodě, jsou potřeba mezinárodně uznávaná pravidla, deklaruje Schwab. Nastiňuje tak, o čem by se USA a Čína měly bavit při svých dalších rozhovorech.

Stávající obchodní spor se týká zboží, ale mohl by formovat základ pro nové mezinárodní uspořádání v digitálních oblastech globalizace, domnívá se ekonom. Soudí, že to by se spíše než na tradiční obchod mělo soustředit na pravidla a spolupráci v technologické sféře.

USA mohou zužitkovat svou výhodu

"Přední ekonomiky světa by mohly spolupracovat na mezinárodním rámci, v jehož jádru budou digitální, kybernetické inovace a inovace v umělé inteligenci a duševním vlastnictví," pokračuje odborník. Myslí si, že cílem by mělo být vytvoření bezpečného globálního prostředí, které umožní pravidla dodržujícím zemím sledovat jejich zájmy a zajistí prosperitu dalších generací.     

Nastolení takového rámci by mohlo vést k nové éře bezprecedentního růstu a míru, ale je třeba postupovat správně, tvrdí Schwab. Obává se, že pokud se věci naopak uberou špatným směrem, hrozby se objeví na nečekaných místech a udeří z neočekávaného směru.

Hackerské útoky na volby, podněcování k násilí v internetovém prostoru nenávistnými skupinami či kybernetické útoky cizích agentů již dokázaly napáchat značné škody, připomíná ekonom. Varuje, že zajisté přijdou další takové nepravosti.

Ať se stane cokoliv, vládnoucí instituce v digitálním věku nepovede jediný garant, jakým jsou dnes Spojené státy, očekává odborník. Míní, že další nové i zavedené mocnosti budou usilovat o své místo u stolu, podobně jako další nestátní aktéři typu obchodních společností, technologických lídrů a nevládních organizací.

Ačkoliv každý z těchto aktérů ponese svůj díl zodpovědnosti, jsou to Spojené státy, kdo již nyní bije na poplach, tvrdí Schwab. To jim podle něj dává výhodu před nastupujícími mocnostmi v udávání směru budoucího vývoje.

"Starý řád, který Spojené státy založily a udržovaly, se zřejmě hroutí, ale pokud Amerika zužitkuje ve vyjednávání své výhodné postavení, pak mohou Spojené státy vyjít ze stávajícího sporu s na pravidlech založeným řádem pro férovou soutěž v globální ekonomice, kde bity znamenají více než cihly," uzavírá ekonom.

Související

Karen Brinson Bellová Původní zpráva

EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby

Americké prezidentské volby probíhají také v hurikánem poničené Severní Karolině na jihozápadě USA. Šéfka místní Státní volební rady Karen Brinson Bellová exkluzivně pro EuroZprávy.cz vylíčila, jak se vše daří zorganizovat. Lidé podle ní mají motivaci jít k volbám – a očekává dokonce rekordní účast.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína globalizace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 38 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy