Žádná země neunikne. Starý řád se hroutí, tvrdí vlivný ekonom

Budoucnost globalizace leží v oblasti vědomostí, informací a technologií, tvrdí ekonom Klaus Schwab v komentáři pro server Washington Post. Zakladatel a prezident Světového ekonomického fóra v něm konstatuje, že tříměsíční příměří v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou vyhlášené loni v listopadu bylo dobrou zprávou pro všechny, kteří usilují o hospodářský růst skrze obchod.

Odlišná globalizace přináší nové hrozby

Jak se konec příměří blíží, nejlepší možností pro obě země je podle ekonoma dohodnout se na strukturální aktualizace mezinárodního řádu založeného na pravidlech. "Pokud uspějí, mohou obě kvést v digitálním věku," míní Schwab.

Obchod a globalizace, stejně jako ekonomická dominance byly po 250 let především o zásilkách fyzického zboží, připomíná expert. Dodává, že lodě přepravující koření mezi jednotlivými říšemi předcházely výrobním řetězcům, které známe dnes, zatímco budoucnost globalizace bude směřovat k vědomostem, informacím a technologiím.

Studie společnosti McKinsey z roku 2016 zjistila, že elektronický prodej již tvoří 12% mezinárodního obchodu, a do roku 2022předvídá pětinásobné zvýšení jeho objemu, uvádí expert. Podotýká, že také množství služeb je dnes prováděno digitálně, což je mezinárodně stoupající trend.

"Blíží se větší, ale odlišná globalizace a ta bude vyžadovat aktualizaci mezinárodního rámce pro řízení obchodu," domnívá se ekonom. Zdůrazňuje, že těmto trendům neunikne žádná země a je nutné mít na paměti, že digitalizovaný svět přináší nové hrozby - ostatně i války nyní mají kybernetický rozměr.    

Státy, organizace i jednotlivci nyní mohou zasévat zmatek v dříve nepředstavitelné míře a pokud mají enormní kvanta dat plout stejně bezproblémově jako nákladní lodě, jsou potřeba mezinárodně uznávaná pravidla, deklaruje Schwab. Nastiňuje tak, o čem by se USA a Čína měly bavit při svých dalších rozhovorech.

Stávající obchodní spor se týká zboží, ale mohl by formovat základ pro nové mezinárodní uspořádání v digitálních oblastech globalizace, domnívá se ekonom. Soudí, že to by se spíše než na tradiční obchod mělo soustředit na pravidla a spolupráci v technologické sféře.

USA mohou zužitkovat svou výhodu

"Přední ekonomiky světa by mohly spolupracovat na mezinárodním rámci, v jehož jádru budou digitální, kybernetické inovace a inovace v umělé inteligenci a duševním vlastnictví," pokračuje odborník. Myslí si, že cílem by mělo být vytvoření bezpečného globálního prostředí, které umožní pravidla dodržujícím zemím sledovat jejich zájmy a zajistí prosperitu dalších generací.     

Nastolení takového rámci by mohlo vést k nové éře bezprecedentního růstu a míru, ale je třeba postupovat správně, tvrdí Schwab. Obává se, že pokud se věci naopak uberou špatným směrem, hrozby se objeví na nečekaných místech a udeří z neočekávaného směru.

Hackerské útoky na volby, podněcování k násilí v internetovém prostoru nenávistnými skupinami či kybernetické útoky cizích agentů již dokázaly napáchat značné škody, připomíná ekonom. Varuje, že zajisté přijdou další takové nepravosti.

Ať se stane cokoliv, vládnoucí instituce v digitálním věku nepovede jediný garant, jakým jsou dnes Spojené státy, očekává odborník. Míní, že další nové i zavedené mocnosti budou usilovat o své místo u stolu, podobně jako další nestátní aktéři typu obchodních společností, technologických lídrů a nevládních organizací.

Ačkoliv každý z těchto aktérů ponese svůj díl zodpovědnosti, jsou to Spojené státy, kdo již nyní bije na poplach, tvrdí Schwab. To jim podle něj dává výhodu před nastupujícími mocnostmi v udávání směru budoucího vývoje.

"Starý řád, který Spojené státy založily a udržovaly, se zřejmě hroutí, ale pokud Amerika zužitkuje ve vyjednávání své výhodné postavení, pak mohou Spojené státy vyjít ze stávajícího sporu s na pravidlech založeným řádem pro férovou soutěž v globální ekonomice, kde bity znamenají více než cihly," uzavírá ekonom.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína globalizace

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy