Žádná země neunikne. Starý řád se hroutí, tvrdí vlivný ekonom

Budoucnost globalizace leží v oblasti vědomostí, informací a technologií, tvrdí ekonom Klaus Schwab v komentáři pro server Washington Post. Zakladatel a prezident Světového ekonomického fóra v něm konstatuje, že tříměsíční příměří v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou vyhlášené loni v listopadu bylo dobrou zprávou pro všechny, kteří usilují o hospodářský růst skrze obchod.

Odlišná globalizace přináší nové hrozby

Jak se konec příměří blíží, nejlepší možností pro obě země je podle ekonoma dohodnout se na strukturální aktualizace mezinárodního řádu založeného na pravidlech. "Pokud uspějí, mohou obě kvést v digitálním věku," míní Schwab.

Obchod a globalizace, stejně jako ekonomická dominance byly po 250 let především o zásilkách fyzického zboží, připomíná expert. Dodává, že lodě přepravující koření mezi jednotlivými říšemi předcházely výrobním řetězcům, které známe dnes, zatímco budoucnost globalizace bude směřovat k vědomostem, informacím a technologiím.

Studie společnosti McKinsey z roku 2016 zjistila, že elektronický prodej již tvoří 12% mezinárodního obchodu, a do roku 2022předvídá pětinásobné zvýšení jeho objemu, uvádí expert. Podotýká, že také množství služeb je dnes prováděno digitálně, což je mezinárodně stoupající trend.

"Blíží se větší, ale odlišná globalizace a ta bude vyžadovat aktualizaci mezinárodního rámce pro řízení obchodu," domnívá se ekonom. Zdůrazňuje, že těmto trendům neunikne žádná země a je nutné mít na paměti, že digitalizovaný svět přináší nové hrozby - ostatně i války nyní mají kybernetický rozměr.    

Státy, organizace i jednotlivci nyní mohou zasévat zmatek v dříve nepředstavitelné míře a pokud mají enormní kvanta dat plout stejně bezproblémově jako nákladní lodě, jsou potřeba mezinárodně uznávaná pravidla, deklaruje Schwab. Nastiňuje tak, o čem by se USA a Čína měly bavit při svých dalších rozhovorech.

Stávající obchodní spor se týká zboží, ale mohl by formovat základ pro nové mezinárodní uspořádání v digitálních oblastech globalizace, domnívá se ekonom. Soudí, že to by se spíše než na tradiční obchod mělo soustředit na pravidla a spolupráci v technologické sféře.

USA mohou zužitkovat svou výhodu

"Přední ekonomiky světa by mohly spolupracovat na mezinárodním rámci, v jehož jádru budou digitální, kybernetické inovace a inovace v umělé inteligenci a duševním vlastnictví," pokračuje odborník. Myslí si, že cílem by mělo být vytvoření bezpečného globálního prostředí, které umožní pravidla dodržujícím zemím sledovat jejich zájmy a zajistí prosperitu dalších generací.     

Nastolení takového rámci by mohlo vést k nové éře bezprecedentního růstu a míru, ale je třeba postupovat správně, tvrdí Schwab. Obává se, že pokud se věci naopak uberou špatným směrem, hrozby se objeví na nečekaných místech a udeří z neočekávaného směru.

Hackerské útoky na volby, podněcování k násilí v internetovém prostoru nenávistnými skupinami či kybernetické útoky cizích agentů již dokázaly napáchat značné škody, připomíná ekonom. Varuje, že zajisté přijdou další takové nepravosti.

Ať se stane cokoliv, vládnoucí instituce v digitálním věku nepovede jediný garant, jakým jsou dnes Spojené státy, očekává odborník. Míní, že další nové i zavedené mocnosti budou usilovat o své místo u stolu, podobně jako další nestátní aktéři typu obchodních společností, technologických lídrů a nevládních organizací.

Ačkoliv každý z těchto aktérů ponese svůj díl zodpovědnosti, jsou to Spojené státy, kdo již nyní bije na poplach, tvrdí Schwab. To jim podle něj dává výhodu před nastupujícími mocnostmi v udávání směru budoucího vývoje.

"Starý řád, který Spojené státy založily a udržovaly, se zřejmě hroutí, ale pokud Amerika zužitkuje ve vyjednávání své výhodné postavení, pak mohou Spojené státy vyjít ze stávajícího sporu s na pravidlech založeným řádem pro férovou soutěž v globální ekonomice, kde bity znamenají více než cihly," uzavírá ekonom.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína globalizace

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy