Americký Kongres by měl reprezentovat rozmanité skupiny amerického obyvatelstva. Při pohledu na jeho složení se ale ukáže, že některé minoritnější skupiny v něm mají početnější zastoupení než jiné, zatímco ty majoritnější nemají. Vyplynulo to z průzkumu náboženských příslušností Kongresu provedeného výzkumnou společností Pew Research Center.
V listopadu si Američané zvolili v tzv. průběžných volbách (midterm elections) nové složení obou komor Kongresu – Sněmovny reprezentantů a Senátu. Vítězství Demokratů v Sněmovně reprezentantů, do které se poprvé dostaly dvě muslimky, učinilo Sněmovnu reprezentantů i Kongres celkově více nábožensky diverzifikovanými, odhaluje výzkumná agentura Pew Research Center.
Počet křesťanů v Kongresu se snížil o 3% v porovnání s jeho předchozím stavem. Nicméně, křesťané stále dominantně převažují jako majoritní náboženství v obou jeho komorách. 471 (88% podíl) členů současného, sto šestnáctého Kongresu jsou křesťané (u předchozí, sto patnáctého byl podíl dokonce 91%).
Kromě křesťanské víry se 34 členů Kongresu řadí k judaismu (6,4% ), 3 se řadí k islámu (0,6%), 3 k hinduismu (0,6%), 2 k buddhismu (0,2%), 2 k unitářům (2%) a jeden neřadí k žádnému vyznání (0,2%). 18 členů odmítlo vypovědět či nevědělo (3,4%).
Samotné křesťanské členy lze ještě rozdělit na další větve. V Kongresu mají majoritu protestanti (293 – 55,4%), velká část jich nicméně neuvedla přesně, jaké jsou víry (80-15%). Nejsilnější protestantskou denominací jsou v Kongresu baptisté (72% - 13,5%). Velmi silné zastoupení v Kongresu mají katolíci (163 - 30,5%), naopak poměrně slabé je zastoupení ortodoxních křesťanů (5-0,9%), které přeskočili i mormoni (10 - 1,9%).
Kongres vs. americká veřejnost
Některá náboženství jsou zastoupena v americkém Kongresu výrazně více než by odpovídalo jejich podílu mezi americkou veřejností, některá výrazně méně. Protestanti bez jasné příslušnosti mají v Kongresu 15%, zatímco mezi americkou veřejností mají jen 5% podíl. Naopak ti, co se nehlásí k žádnému náboženství mají v Kongresu skutečně jen minimální, takřka nulové zastoupení – v americké společnosti tvoří jejich podíl okolo 23% v Kongresu jen 0,2%.
Náboženská příslušnost a stranická příslušnost se značně překrývají. Zatímco Republikáni jsou převážně protestantského vyznání (136 proti 97), Demokraté bývají spíše katolického vyznání (87 proti 54). Takřka všechna ostatní náboženství náleží k Demokratům, včetně ortodoxních křesťanů (3 proti 2) a judaistů (24 proti 2). Jedinou výjimkou jsou Mormoni, kteří patří převážně do Republikánského tábora (5 proti 1). Nábožensky nezařazený člen Kongresu je též Demokrat.
U obou politických stran mají protestanti výrazně vyšší podíl než jaký mají u americké veřejnosti. 54% Američanů, kteří volí Demokraty a s nimi spojené kandidáty, se hlásí k protestantům – v případě členů Kongresu je to 78%. 99% republikánských členů Kongresu jsou protestanti, takto se identifikuje 82% Američanů volících Republikány a na ně navázané kandidáty.
Co se týče dolní a horní komory Kongresu, v obou mají protestanti výraznou většinu – 54% podíl v Sněmovně reprezentantů a 60% v Senátu. Katolíci mají výrazně vyšší zastoupení v Sněmovně reprezentantů (32%) než v Senátu (22%).
Naopak ti, co se hlásí k judaismu, jsou více zastoupeni v Senátu (8%) než v Sněmovně reprezentantů (6%). Muslimové a hinduisté jsou zastoupeni jen v Sněmovně reprezentantů, buddhisté mají po jednom člověku v obou komorách. Jeden senátor je nábožensky nezařazen.
Související
Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
Kongres USA , USA (Spojené státy americké) , Náboženství , křesťanství
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Zdroj: Libor Novák