Venezuela na prahu masových protestům: Čtyři mrtví, socha Cháveze v plamenech

V Caracasu i dalších městech Venezuely už v úterý večer protestovaly stovky lidí proti autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi. Na řadě míst se demonstrující střetli s policií a nejméně čtyři lidé při tom přišli o život, informovala média. Na dnešek svolala venezuelská opozice demonstrace po celé zemi. Maduro nedávno zahájil další prezidentský mandát, který ale opozice a řada amerických států, včetně USA, považují za nelegitimní kvůli nedemokratických volbám.

Šestapadesátiletý Maduro je u moci od března 2013 a od té doby se konala v zemi řada manifestací za demokratické volby a protestů proti porušování lidských práv režimem a proti řízené hospodářské politice vlády, kvůli níž kolabuje ekonomika. Nyní je ale opozice optimistická, uvedl deník El País. Má totiž stále větší otevřenou podporu ze zahraničí a nespokojenost narůstá i mezi dřívějšími příznivci socialistické vlády, takzvanými chavisty.

Protesty se v úterý večer konaly i ve čtvrtích Caracasu a dalších měst považovaných za baštu vládních příznivců. Nejméně čtyři lidé při nich zemřeli. Jednou z obětí je podle nevládní organizace Observatoř sociálního konfliktu (OVCS) šestnáctiletý chlapec, který byl zastřelen při mítinku v jedné z caracaských čtvrtí. Policie tvrdí, že další tři mrtví byli zabiti při rabování ve městě Ciudad Bolívar.

Při úterních protestech, které byly jako obvykle svolány přes sociální sítě, vyšli lidé do ulic, někteří zapalovali pneumatiky, jiní dávali svou nespokojenost najevo takzvaným cacerolazo, tedy bušením do hrnců, což je forma protestu hojně používaná v Jižní Americe.

V obci San Félix, která leží asi 800 kilometrů jižně od metropole, lidé zapálili sochu exprezidenta Huga Cháveze. Ten stál v čele Venezuely před Madurem 14 let až do své smrti a byl mnohými velmi oblíben.

#Venezuela ??: #Chavez statue in #CiudadBolivar before and after being set on fire by the people. #22Ene pic.twitter.com/5o3MiNIOSt

— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) 23. ledna 2019

Dnešní protesty, které se konají v den výročí svržení diktatury generála Marcose Péreze v roce 1958, svolal pětatřicetiletý Juan Guaidó, donedávna poměrně neznámý poslanec, který se stal tento měsíc předsedou parlamentu. Pod jeho vedením parlament minulý týden označil Madura za nelegitimního prezidenta, což znamená, že by podle ústavy měl prezidentský úřad převzít Guaidó. Parlament také vyzval všechny Venezuelany, včetně vojáků, aby pomohli obnovit v zemi ústavní pořádek.

Venezuelskou opozici tento týden opět podpořily i USA. Americký viceprezident Mike Pence na sociálních sítích zveřejnil video, na němž španělsky pozdravil Venezuelany a řekl jim, že ve svém boji nejsou sami.

Nejasnosti panují ohledně toho, zda se k dnešním protestům připojí i některé vojenské posádky. Tento týden režim zatkl tři desítky vojáků kvůli rebelii proti vládě, skupina předtím zveřejnila na sociálních sítích sérií videí, v nichž vyzvala k demonstracím s tím, že prezidenta neuznává. Kvůli obavě z převratu pozatýkal režim v přechozím více než roce už mnoho vojáků, včetně řady armádních důstojníků.

Související

Více souvisejících

Venezuela Nicolas Maduro Hugo Chávez

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy