Vědci poprvé upravili DNA u myší tak, aby se geny šířily i na další generace

Američtí vědci úspěšně vyzkoušeli kontroverzní proceduru genetického inženýrství. Laboratorním myším byla upravena DNA tak, aby mohli přenášet modifikované geny na další generace. Metoda nazývaná „gene drive“ by teoreticky mohla sířit konkrétní geny v celé divoce žijící populaci.

Genové inženýrství je velice kontroverzní téma a pro metodu „gene drive“, kterou nyní vědci v USA poprvé úspěšně otestovali na savcích, to platí dvojnásob. Procedura teoreticky umožňuje přepsat genetický kód živočichů tak, aby byl v upravené formě nadále přenášen na jejich potomky.

Již dříve proběhly podobné pokusy u hmyzu, především u komárů. V jejich případě vědci doufají, že by mohly například vymýtit malárii. Předpokládají, že by přepsali genetický kód některých komárů, které by pak nechali rozšířit se v běžné populaci. Jeden z pokusů například učinil tyto přenašeče nebezpečných parazitů neplodnými. Další výzkum se soustředil na vytvoření komárů, kteří by byli vůči nákaze imunní, a nemohli tak malárii šířit.

Někteří výzkumníci nyní doufají, že by se genetické inženýrství dalo využít například k boji s invazivními druhy živočichů. Metoda však zůstává nadále velmi kontroverzním tématem. V roce 2016 americká Národní akademie věd varovala, že je potřeba mnoha výzkumů předtím, než bude teoreticky možné využít „gene drive“ ve volné přírodě.

Bioložka Kimberly Cooper z Kalifornské univerzity, která vedla zmiňovaný výzkum u myší, chtěla upravit jejich genetickou stavbu tak, aby se u zvířat objevovaly podobné mutace, jako u lidí. To by podle názoru vědkyně umožnilo dalším výzkumníkům lépe zkoumat a pochopit některé z nemocí, které lidstvo sužují.

Přestože se jejímu týmu nakonec podařilo šířit upravený gen prostřednictvím samiček, přiznává Cooper mnohé nedostatky. „Naše zjištění naznačují, že provést něco takového u myší je výrazně komplikovanější než v případě hmyzu, což nás vede k otázce, zda bude vůbec kdy tato metoda efektivně využitelná v divoké přírodě,“ cituje bioložku deník Guardian.

Vědcům se podařilo najít způsob, jak geneticky upravit myší embrya. Samičky tedy mohou nadále šířit tento upravený gen mnohem rychleji, než umožňují přírodní pravidla dědičnosti. U samců nicméně metoda nefungovala a vytvářela u nich mutace. Cooper vidí hlavní využití právě v dalším laboratorním výzkumu. Genetická stavba myší by mohla být upravena tak, aby nesla podobné „chyby“, které u lidí způsobují například rakovinu, cukrovku nebo artritidu.

Související

DNA

Vědci oznámili, že poprvé rozluštili kompletní lidský genom

V roce 2003 se vědci z Projektu lidského genomu (Human Genome Project) zapsali do dějin, když se jim podařilo přečíst 92 procent lidského genomu. Od té doby se téměř dvě desetiletí snažili rozluštit zbývajících osm procent. Nyní mezinárodní tým zhruba stovky výzkumníků představil kompletní lidský genom - je to poprvé, kdy byl sekvenován ve své úplnosti. Objev by mohl pomoci například v lékařství.

Více souvisejících

DNA bioinženýrství výzkum geneticky modifikované organizmy věda

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 11 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy