Striktní program, nuda a neustálý dohled. Jak se žilo dětem v "Trumpově" zařízení pro nezletilé migranty

Stanový tábor v texaském Tornillu se stal jedním ze symbolů Trumpovy tvrdé protiimigrační politiky. V zařízení byly umísťovány nezletilé děti bez doprovodu rodičů a brzy se stalo terčem kritiky, podle které připomínalo spíše vězení. O podmínkách v táboře se toho příliš nevědělo, přístup tam měli jen povolaní. Nyní, poté, co bylo uzavřeno, popisují někteří mladiství své zkušenosti.

Tábor vznikl jako dočasný v červnu 2018 a byl určen jen pro 450 dětí. Nakonec však fungoval sedm měsíců, během nichž jím prošlo více jak 6000 dětí a mladistvých mezi 13 a 17 lety. Serveru VICE News se podařilo získat výpověď několika z nich.

„Celou dobu jsme se báli, že když něco provedeme, tak nás nahlásí,“ řekl 17letý Luis Chamorro, který se v zařízení ocitl v listopadu. On i další děti tvrdí, že jim „nahlášením“, které by mohlo zmařit jejich azylové řízení nebo vést k přesunu do jiného zařízení, vyhrožovali někteří pracovníci.

Podle mluvčí společnosti BCFS, která Tornillo provozovala, však žádný takový „trestný“ systém hlášení neexistoval. „Nemáme pravomoc dělat žádná rozhodnutí týkající se jejich případů, přesunů (do jiných zařízení) nebo čehokoliv.“

Výpovědi šesti mladistvých z Hondurasu a Guatemaly se často liší v popisu zažitých zkušeností, všichni se ale shodnou na tom, že byl tábor veden „vojensky“. Striktní denní rozvrh, pravidla zapovídající fyzický kontakt, úhledné řady v nichž se dětští imigranti přesouvali nebo čekali na záchod. Mladí obyvatelé zařízení také museli po příjezdu odevzdat mobilní telefony a na hovor s rodinou měli každý týden vyčleněno dvakrát 10 minut.

V táboře byly děti rozděleny podle pohlaví do jednotlivých skupin po 20. Na každou skupinu většinou připadali 3 dospělí zaměstnanci. Denní program byl často jednotvárný. „Nic se neměnilo – bylo to úplně stejné, celou dobu,“ popisoval dva měsíce strávené v zařízení Chamorro.

Při přesunech museli stát ve vyrovnaných řadách. „Přišlo nám, jako bychom byli v armádě a přesouvali se v řadě jako vojáci,“ popsal další z mladíků, Ronald Carrasco. „Učitelé“ fungovali jako stálý dozor. „Neustále na nás dohlíželi, nemohli jsme si ani sami dojít na záchod,“ vzpomínal další z bývalých obyvatel tábora.

Podle mluvčí BCFS byl konstantní dozor nutný, ale jakékoliv hrozby, či nevhodné chování vůči mladistvým, nebyly u zaměstnanců tolerovány. „Pokud bychom o něčem takovém věděli, okamžitě bychom jednali a pachatelé by byli vyhozeni.“ Některé děti si stěžovaly na rasismus části zaměstnanců, většina se jich však prý chovala dobře.

Přestože zkušenosti jednotlivých dětí byly v detailech často rozdílné, a některé vnímaly svůj pobyt mnohem lépe, než jiné, byli všichni oslovení velice rádi, když mohli zařízení opustit.

Související

Více souvisejících

Donald Trump migrace Texas, USA imigrace Mexiko honduras uprchlické tábory USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 40 minutami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy