Americký prezident Donald Trump dnes oficiálně vyhlásil stav nouze na jižní hranici Spojených států, což mu umožní bez souhlasu Kongresu získat peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Trump v prohlášení označil situaci za natolik vážnou, že k řešení krize je potřeba dodatečná pomoc ozbrojených sil. Očekává se, že prezidentovo exekutivní nařízení vyvolá sérii žalob, s čímž ale Trump počítá. Proti dekretu se již vyslovili demokratičtí vůdci v Kongresu, kteří se mohou vyhlášení stavu nouze pokusit zneplatnil. Zákonodárci ale v takovém případě musí protiopatření schválit dvoutřetinovou většinou, což je podle komentátorů nepravděpodobné.
Záměr vyhlásit stav nouze Trump oznámil dnes dopoledne místního času (odpoledne SEČ) na tiskové konferenci v Bílém domě. Novinářům řekl, že dekret sice již podepsal, ale že ještě musí podepsat další dokumenty, aby mimořádné opatření začalo platit. Odpoledne místního času (večer SEČ) pak Bílý dům zveřejnil oficiální vyhlášení stavu nouze.
"Současná situace na jižní hranici představuje bezpečnostní a humanitární krizi, což ohrožuje ústřední národní bezpečnostní zájmy a představuje stav národní nouze," uvedl Trump v prohlášení. "Tímto vyhlašuji, že na jižní hranici Spojených států platí stav národní nouze," oznámil prezident.
"Bojujeme ve světě, ale své hranice nechráníme," řekl Trump na tiskové konferenci, která vyhlášení stavu nouze předcházela. Situace na americko-mexické hranici je podle něj tak vážná, že lze mluvit o invazi, neboť do USA proudí drogy, zbraně, kriminálníci a migranti bez dokladů. Prezident je přesvědčen, že zeď tento problém vyřeší.
"Každý ví, že zdi fungují," řekl Trump. Jako důkaz svého tvrzení zmínil Izrael, který na hranicích s palestinskými územími bariéru vybudoval. Tato zeď podle Trumpa funguje na 99,9 procenta.
Trump očekává, že dekret o stavu nouze vyvolá sérii žalob a že věc nakonec skončí u Nejvyššího soudu. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf senátních demokratů Chuck Schumer již ve společném prohlášení pohrozili možnými právními kroky.
"Kongres bude bránit naše ústavní práva v Kongresu, u soudů a před veřejností. K nápravě použije všechny dostupné prostředky," uvedli Schumer s Pelosiovou. "Kongres nemůže nechat prezidenta cupovat ústavu," dodali.
Předpokládá se, že proti ústavnosti dekretu se postaví i jednotlivé americké státy. Takový krok již ohlásila generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová. "Takovéto porušování pravomocí nebudeme tolerovat a ohradíme se s použitím všech nástrojů, které nám zákon umožňuje," uvedla Jamesová v prohlášení.
Trump dlouhodobě neúspěšně žádal od Kongresu 5,7 miliardy dolarů (bezmála 130 miliard Kč) na stavbu zdi, která má znemožnit nelegální přechod americko-mexické hranice. Demokraté ale uvolnit tuto částku odmítli a v novém kompromisním návrhu zákona o financování federálních úřadů vyčlenili Trumpovi méně než 1,4 miliardy dolarů.
Díky nouzovému stavu získá Trump přístup k fondům, ze kterých chce použít bezmála sedm miliard dolarů, takže celkem bude mít na zeď k dispozici zhruba osm miliard dolarů (182 miliard Kč).
Související
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
Donald Trump , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , Kongres USA , Mexiko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
před 2 hodinami
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
před 3 hodinami
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
před 4 hodinami
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
před 5 hodinami
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
před 6 hodinami
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
před 7 hodinami
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
před 8 hodinami
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
před 8 hodinami
Zemřel Jean-Marie Le Pen
před 9 hodinami
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
před 10 hodinami
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
před 11 hodinami
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
před 12 hodinami
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
před 12 hodinami
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
před 13 hodinami
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
před 13 hodinami
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
před 14 hodinami
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
před 15 hodinami
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
před 16 hodinami
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
včera
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek