USA chystají na velkou změnu svého protiteroristického programu. Namísto přímého angažování se v konfliktech po boku tradičních spojenců, kteří jsou na americké výstroji a výcviku závislé, chtějí používat zástupné, místní síly v rámci tzv. programu 127 Echo. Souvisí to se změnou celkové vojenské strategie USA, která namísto teroristických skupin typu IS začíná vnímat jako větší vojenskou hrozbu státy se silnými armádami jako je Čína, Rusko či Írán, poukazuje server Military Times.
Američtí velitelé si od programu 127 Echo slibují dosažení vojenských cílů prostřednictvím náhradních sil za „realitně nízké náklady z hlediska zdrojů a zejména rizika na náš personál“. Generál James Hecker, zástupce ředitele pro operace Společného štábu, tvrdí, že se tímto programem potlačuje potřeba nasazení velkých vojenských jednotek USA. Naopak program podporuje místní síly, aby se zabývaly problémem v jejich známém a přirozeném prostředí.
Program je odvozen ze zákona 10 United States Code (USC) § 127e, který podporuje speciální operace, v nichž jsou využívány jednotky místních vlád jako náhradní týmy v přímých i průzkumných misích, upozorňuje server Politico. To se liší od jiných typů speciálních operací, ve kterých jsou jednotky USA přímo v terénu a pomáhají místním jednotkám dosáhnout jejich cílů.
Program 127 Echo je potomkem jiných podobných iniciativ od roku 2000 známých jako Section 1206 a Section 1208. Jejich financování bylo mnohem omezenější, okolo 10 miliónů dolarů. Současný program 127 Echo má rozpočet na zhruba 100 miliónů dolarů.
Tato změna strategie je v souladu s obrannými prioritami současné Trumpovy administrativy, která chce stáhnout vojáky z mnohých konfliktních oblastí, kde američtí vojáci bojují proti různým teroristických skupinám a soustředit místo toho na potencionální hrozby ze strany státních aktérů, tj. Číny, Ruska či Íránu.
Program 127 Echo začaly USA ve velké míře aplikovat v Africe a chtěly jej rozšířit na další země. V říjnu 2017 proběhla médii zpráva o smrti čtyř vojáků, kteří zahynuli v Nigeru při útoku islámských radikálů. Americká veřejnost o těchto tajných misí v Africe nevěděla a začala se vést debata, zda jsou takovéto mise v americkém zájmu.
Pentagon přišel s optimalizačním modelem pro Afriku, který identifikuje, kolik vojáků bude použito a v jakých oblastech. Podle Heckera tato distribuce sil bude zkoumána každý měsíc, aby bylo jasné, jakou míru tlaku je třeba v jednotlivých oblastech vyvinout tak, aby to udrželo „americké a západní zájmy v bezpečí“.
USA přesunutím odpovědnosti na místní vojáky reagují na povahu asymetrické války s terorismem. Islámský stát i Al-Káida fungují na principu franšízy, která dodává autoritu, legitimitu, případně též i zkušenosti místních povstaleckým a radikálním bojůvkám, přímo na místě se ale nemusí nutně angažovat. USA se v podstatě snaží o podobné vytvoření širších sítích různých milicí, které povedou válku proti teroru s jejich podporou, ale bez jejich vojáků.
Používání zástupných vojáků začíná být poměrně běžnou součástí moderní války. Írán používá v řadě konfliktů, např. v Sýrii či Jemenu, vojáky místních či jiných mezinárodních sil – např. libanonský Hizballáh – které za něj provádí vojenské mise. Írán se tím zbavuje nutností používat vlastní vojáky, kteří případně jen dohlíží nad operacemi. Podobně postupuje i Saúdská Arábie, která např. v Jemenu používá zaplacené žoldnéře či spolupracuje s některými radikálními islamistickými skupinami.
Související
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. ARMY) , afrika
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 2 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 3 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 3 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 3 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 4 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 5 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 6 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 7 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 7 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 8 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 9 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 9 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 9 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 10 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 10 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 11 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 11 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 12 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
O víkendu budou v Česku panovat typicky podzimní teploty. Sobota bude podle ČHMÚ.cz chladnější a denní maxima mohou vyrůst i jen na tři stupně.
Zdroj: Libor Novák