Pentagon má plán na zastavení severokorejských raket. Předpokládá porušení suverenity země

Ačkoliv americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čon-un spolu budou jednat ve Vietnamu ohledně denuklearizace KLDR, Pentagon stále chystá plány na zastavení balistických raket, které by KLDR mohlo vypustit na Jižní Koreu či další státy. Jedním z plánů je využít neviditelné stíhačky F-35, uvádí agentura Reuters.

Plán předpokládá neustálé kroužení neviditelných stíhaček F-35 v dosahu známých raketových základen v KLDR. Jakmile by KLDR vypustila raketu směrem k USA, rozvinuté senzory F-35 by ji zachytily. Stíhačka by následně vystřelila speciální vzduch-vzduch střelu, která by zničila raketu předtím, než by dosáhla atmosféry.

Pentagon chce testovat tento návrh prvně, protože využívá již existují vojenský hardware a může být tedy připraven k operaci dříve než jiné strategie, navíc za realitně nízkou cenu. Podle armádních představitelů může nicméně test odhalit, že je potřeba jiného nástroje, případně, že role F-35 bude pouze v detekování vypálených raket, nikoliv v jejich sestřelování.

Plánované využití F-35 však musí vyřešit několik podstatných překážek. Hlavním problémem je geografie. Odborníci oslovení Reuters upozorňují, že aby byla F-35 schopná objevit a zároveň zlikvidovat balistickou raketu, musí ji být poměrně blízko. Aby toho docílila, musela by se pohybovat v severokorejském vzdušném prostoru, což však z diplomatického hlediska je velice problematické, protože to narušuje suverenitu země.

Podle bývalého amerického generála Davida Deptula však právě proto Pentagon plánuje využít F-35 a ne jiné stíhačky. Díky své neviditelnosti se mohou dostat blíže raketové základně než ty, které jsou snadněji zachytitelné radary. Prostřednictvím F-35 tedy mohou USA tajně monitorovat raketové základny uvnitř severokorejského vzdušného prostoru.

Jinou strategií je využití dronů s připevněnými lasery, které by sestřelovaly rakety těsně po jejich odpálení, kdy jsou v takzvané startovací fázi (boost phase). Během této části letu je raketa nejvíce zranitelná, letí nejmenší rychlostí, je snadno zjistitelná senzory a neschopná se vyhnout střelám, jak se chystá na opuštění zemské atmosféry.

KLDR během let 2013 až 2017 uskutečnila více než 80 testů 10 různých raket – v průměru 16 testů raket za rok. Jen v roce 2017 provedla 20 testů sedmi typů raket, mimo jiné i dva úspěšné testy dvou odlišných raket dlouhého doletu, které mohou dosáhnout až 13 000 km vzdálené cíle – tedy mohou zasáhnout většinu USA.

Kim Čong-un v dubnu 2018 poměrně nečekaně ohlásil ukončení testů nukleárních a mezikontinentálních balistických raket. Jak však upozorňuje ve svém příspěvku pro blog The Union of Concerned Scientists David Wright, specialista na technické aspekty obranné kontroly a spoluředitel UCS Global Security Program, KLDR neřekla, že skončí s testováním raket středního a krátkého doletu, které mohou dosáhnout Jižní Koreji a Japonska.

Ačkoliv KLDR oficiálně neuskutečnila žádné testy raket během posledních 15 měsíců, svět včetně USA je stále spíše skeptický ohledně upřímnosti režimu. V listopadu 2018 odhalily satelitní snímky 13 tajných raketových základen, které KLDR nepřiznala.    

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Pentagon USA (Spojené státy americké) raketa

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy