Ačkoliv americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čon-un spolu budou jednat ve Vietnamu ohledně denuklearizace KLDR, Pentagon stále chystá plány na zastavení balistických raket, které by KLDR mohlo vypustit na Jižní Koreu či další státy. Jedním z plánů je využít neviditelné stíhačky F-35, uvádí agentura Reuters.
Plán předpokládá neustálé kroužení neviditelných stíhaček F-35 v dosahu známých raketových základen v KLDR. Jakmile by KLDR vypustila raketu směrem k USA, rozvinuté senzory F-35 by ji zachytily. Stíhačka by následně vystřelila speciální vzduch-vzduch střelu, která by zničila raketu předtím, než by dosáhla atmosféry.
Pentagon chce testovat tento návrh prvně, protože využívá již existují vojenský hardware a může být tedy připraven k operaci dříve než jiné strategie, navíc za realitně nízkou cenu. Podle armádních představitelů může nicméně test odhalit, že je potřeba jiného nástroje, případně, že role F-35 bude pouze v detekování vypálených raket, nikoliv v jejich sestřelování.
Plánované využití F-35 však musí vyřešit několik podstatných překážek. Hlavním problémem je geografie. Odborníci oslovení Reuters upozorňují, že aby byla F-35 schopná objevit a zároveň zlikvidovat balistickou raketu, musí ji být poměrně blízko. Aby toho docílila, musela by se pohybovat v severokorejském vzdušném prostoru, což však z diplomatického hlediska je velice problematické, protože to narušuje suverenitu země.
Podle bývalého amerického generála Davida Deptula však právě proto Pentagon plánuje využít F-35 a ne jiné stíhačky. Díky své neviditelnosti se mohou dostat blíže raketové základně než ty, které jsou snadněji zachytitelné radary. Prostřednictvím F-35 tedy mohou USA tajně monitorovat raketové základny uvnitř severokorejského vzdušného prostoru.
Jinou strategií je využití dronů s připevněnými lasery, které by sestřelovaly rakety těsně po jejich odpálení, kdy jsou v takzvané startovací fázi (boost phase). Během této části letu je raketa nejvíce zranitelná, letí nejmenší rychlostí, je snadno zjistitelná senzory a neschopná se vyhnout střelám, jak se chystá na opuštění zemské atmosféry.
KLDR během let 2013 až 2017 uskutečnila více než 80 testů 10 různých raket – v průměru 16 testů raket za rok. Jen v roce 2017 provedla 20 testů sedmi typů raket, mimo jiné i dva úspěšné testy dvou odlišných raket dlouhého doletu, které mohou dosáhnout až 13 000 km vzdálené cíle – tedy mohou zasáhnout většinu USA.
Kim Čong-un v dubnu 2018 poměrně nečekaně ohlásil ukončení testů nukleárních a mezikontinentálních balistických raket. Jak však upozorňuje ve svém příspěvku pro blog The Union of Concerned Scientists David Wright, specialista na technické aspekty obranné kontroly a spoluředitel UCS Global Security Program, KLDR neřekla, že skončí s testováním raket středního a krátkého doletu, které mohou dosáhnout Jižní Koreji a Japonska.
Ačkoliv KLDR oficiálně neuskutečnila žádné testy raket během posledních 15 měsíců, svět včetně USA je stále spíše skeptický ohledně upřímnosti režimu. V listopadu 2018 odhalily satelitní snímky 13 tajných raketových základen, které KLDR nepřiznala.
Související
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Severní Korea (KLDR) , Pentagon , USA (Spojené státy americké) , raketa
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek