Senát USA zasadil ránu Saúdské Arábii: Americká podpora válečném tažení v Jemenu končí

Senát Spojených států ve středu odsouhlasil ukončení americké podpory saúdskoarabské koalici v jejím válečném tažení v Jemenu. Kongres tak podle agentury Reuters učinil krok k bezprecedentnímu pokárání zahraniční politiky Donalda Trumpa. Američtí zákonodárci prezidenta kritizují, že nedostatečně odsoudil Rijád za vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Kongres již dříve připsal odpovědnost za Chášukdžího vraždu, která se stala na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, saúdskému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi. Rijád zapojení prince do vraždy odmítl. Trump trvá na tom, že i kdyby se toto podezření potvrdilo, zůstane Saúdská Arábie neochvějným americkým partnerem.

Senát, který je pod kontrolou republikánů, ve středu rezoluci schválil poměrem 54 hlasů proti 46. Návrh, na jehož vzniku se podílel i nezávislý senátor Bernie Sanders ucházející se o prezidentskou nominaci Demokratické strany, podpořilo i několik republikánů. Díky tomu rezoluce prošla.

Today the Senate took back its constitutional responsibility to authorize war—an authority that belongs to Congress alone, not the president—by moving to end the catastrophic war in Yemen. This is an historic day. https://t.co/omfrciqIBY

— Bernie Sanders (@BernieSanders) 13. března 2019

Návrh nyní posoudí Sněmovna reprezentantů, kde mají většinu demokraté, takže se očekává hladké schválení. Trump již pohrozil vetem a uvedl, že text návrhu vychází z chybných předpokladů. Varoval, že kdyby takovéto opatření skutečně vstoupilo v platnost, znamenalo by to oslabení amerického vlivu v regionu.

Rezoluce žádá ukončit veškeré americké vojenské nasazení v konfliktu, které nebude mít souhlas Kongresu, a to včetně americké pomoci v určování cílů pro letecké údery.

Senát podobnou rezoluci přijal již loni v prosinci, ale sněmovna, tehdy pod kontrolou republikánů, ji odmítla.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. Konflikt si od svého začátku vyžádal tisíce lidských životů a miliony lidí uvrhl do humanitární krize.

Související

Zuzana Ringlerová Rozhovor

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 
Senát USA

První velké republikánské vítězství potvrzeno. Demokraté ztratili Senát

Jedno vítězství republikánů v listopadových amerických volbách se zdá být jasné už v tuto chvíli. Podle amerických médií budou mít totiž po čtyřech letech opět většinu v Senátu. Republikáni tak získávají pozice pro podporu či komplikování politiky příštího amerického prezidenta či prezidentky. 

Více souvisejících

Senát USA Saúdská Arábie Džamál Chášakdží (novinář) Jemen USA (Spojené státy americké) Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy