Kolumbijci vyrazili do ulic. Přejí si definitivní konec konfliktu s povstaleckou FARC

Tisíce lidí demonstrovaly ve středu v řadě kolumbijských měst proti záměru prezidenta Ivána Duqueho změnit klíčový zákon provádějící mírovou dohodu s povstalci z hnutí FARC z roku 2016. Tato léta dojednávaná dohoda ukončila půlstoletý konflikt a mnozí mají obavy, že změny navrhované prezidentem ohrozí mír v zemi. Podle televize France 24 by změny mohly přimět více bývalých povstalců, aby se připojili ke svým bývalým kolegům, kteří se odmítli vzdát zbraní a působí jako ozbrojené gangy v některých regionech.

Prezident Duque oznámil před několika dny, že vrátí parlamentu zákon upravující fungování tribunálu, který vyšetřuje a soudí zločiny z doby konfliktu vládních jednotek a povstalců z levicové organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Tento zákon přitom už schválily obě komory parlamentu i ústavní soud a tribunál (JEP) už začal fungovat. Podporu tribunálu, jehož činnost mohou Duqueho změny zbrzdit, vyjádřil tento týden i úřad generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

Na středečních demonstracích, které se konaly mimo jiné v Bogotě či v Medellínu, lidé nesli hesla podporující tento tribunál. "Chtějí zrušit JEP, protože se bojí pravdy," psalo se na jednom z transparentů. Tribunál má totiž soudit i činy spáchané během konfliktu státem a polovojenskými jednotkami. Podle kolumbijského tisku je na 18. března svolána velká národní demonstrace proti změnám týkajícím se mírové smlouvy.

"Ohrožen není jen tribunál, ale celá mírová dohoda," řekl agentuře EFE Luis Albán, jeden z osmi poslanců nové strany Revoluční alternativní síla Kolumbie (FARC), založené bývalými povstalci. Mírová dohoda jim zaručila deset poslaneckých mandátů. Povstalecký lídr Iván Márquez, který vyjednával mírovou dohodu, se mandátu vzdal na protest proti loňskému zatčení svého kolegy Jesúse Santriche. I ten měl usednout v parlamentu.

Pravicový prezident Duque, který mírovou dohodu kritizoval už před svým loňským zvolením do úřadu, má výhrady k šesti ze 159 článků zákona o JEP. Mimo jiné chce změnit ten, který upravuje vyhošťování bývalých povstalců souzených před tímto tribunálem.

V posledních týdnech se vláda dostala do sporu s JEP kvůli vyhoštění bývalého povstalce Santriche, který se také účastnil mírových jednání a který byl loni v dubnu zatčen kvůli obchodování s drogami. Podle prokuratury a USA, které požadují jeho vydání, měl Santrich domlouvat zásilku deseti tun kokainu do USA až po podpisu mírové dohody. Pokud se tak stalo před podpisem dohody, soudil by ho JEP.

Podle serveru televize France 24 bude Duque pro své námitky proti zákonu jen obtížně hledat podporu v parlamentu, i tak ale jejich projednání může trvat několik měsíců, což dále zostří napětí ve společnosti a zbrzdí činnost tribunálu. Jeho předsedkyně Patricia Linaresová nicméně uvedla, že "tribunál bude plně pokračovat v práci". Tribunál začal fungovat před rokem, soudní procesy ale mohou začít až poté, co parlament schválí prováděcí předpisy.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie FARC Iván Duque

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 58 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy