Tisíce lidí demonstrovaly ve středu v řadě kolumbijských měst proti záměru prezidenta Ivána Duqueho změnit klíčový zákon provádějící mírovou dohodu s povstalci z hnutí FARC z roku 2016. Tato léta dojednávaná dohoda ukončila půlstoletý konflikt a mnozí mají obavy, že změny navrhované prezidentem ohrozí mír v zemi. Podle televize France 24 by změny mohly přimět více bývalých povstalců, aby se připojili ke svým bývalým kolegům, kteří se odmítli vzdát zbraní a působí jako ozbrojené gangy v některých regionech.
Prezident Duque oznámil před několika dny, že vrátí parlamentu zákon upravující fungování tribunálu, který vyšetřuje a soudí zločiny z doby konfliktu vládních jednotek a povstalců z levicové organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Tento zákon přitom už schválily obě komory parlamentu i ústavní soud a tribunál (JEP) už začal fungovat. Podporu tribunálu, jehož činnost mohou Duqueho změny zbrzdit, vyjádřil tento týden i úřad generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.
Na středečních demonstracích, které se konaly mimo jiné v Bogotě či v Medellínu, lidé nesli hesla podporující tento tribunál. "Chtějí zrušit JEP, protože se bojí pravdy," psalo se na jednom z transparentů. Tribunál má totiž soudit i činy spáchané během konfliktu státem a polovojenskými jednotkami. Podle kolumbijského tisku je na 18. března svolána velká národní demonstrace proti změnám týkajícím se mírové smlouvy.
"Ohrožen není jen tribunál, ale celá mírová dohoda," řekl agentuře EFE Luis Albán, jeden z osmi poslanců nové strany Revoluční alternativní síla Kolumbie (FARC), založené bývalými povstalci. Mírová dohoda jim zaručila deset poslaneckých mandátů. Povstalecký lídr Iván Márquez, který vyjednával mírovou dohodu, se mandátu vzdal na protest proti loňskému zatčení svého kolegy Jesúse Santriche. I ten měl usednout v parlamentu.
Pravicový prezident Duque, který mírovou dohodu kritizoval už před svým loňským zvolením do úřadu, má výhrady k šesti ze 159 článků zákona o JEP. Mimo jiné chce změnit ten, který upravuje vyhošťování bývalých povstalců souzených před tímto tribunálem.
V posledních týdnech se vláda dostala do sporu s JEP kvůli vyhoštění bývalého povstalce Santriche, který se také účastnil mírových jednání a který byl loni v dubnu zatčen kvůli obchodování s drogami. Podle prokuratury a USA, které požadují jeho vydání, měl Santrich domlouvat zásilku deseti tun kokainu do USA až po podpisu mírové dohody. Pokud se tak stalo před podpisem dohody, soudil by ho JEP.
Podle serveru televize France 24 bude Duque pro své námitky proti zákonu jen obtížně hledat podporu v parlamentu, i tak ale jejich projednání může trvat několik měsíců, což dále zostří napětí ve společnosti a zbrzdí činnost tribunálu. Jeho předsedkyně Patricia Linaresová nicméně uvedla, že "tribunál bude plně pokračovat v práci". Tribunál začal fungovat před rokem, soudní procesy ale mohou začít až poté, co parlament schválí prováděcí předpisy.
Související
Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii
Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa
Kolumbie , FARC , Iván Duque
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák