Kolumbijci vyrazili do ulic. Přejí si definitivní konec konfliktu s povstaleckou FARC

Tisíce lidí demonstrovaly ve středu v řadě kolumbijských měst proti záměru prezidenta Ivána Duqueho změnit klíčový zákon provádějící mírovou dohodu s povstalci z hnutí FARC z roku 2016. Tato léta dojednávaná dohoda ukončila půlstoletý konflikt a mnozí mají obavy, že změny navrhované prezidentem ohrozí mír v zemi. Podle televize France 24 by změny mohly přimět více bývalých povstalců, aby se připojili ke svým bývalým kolegům, kteří se odmítli vzdát zbraní a působí jako ozbrojené gangy v některých regionech.

Prezident Duque oznámil před několika dny, že vrátí parlamentu zákon upravující fungování tribunálu, který vyšetřuje a soudí zločiny z doby konfliktu vládních jednotek a povstalců z levicové organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Tento zákon přitom už schválily obě komory parlamentu i ústavní soud a tribunál (JEP) už začal fungovat. Podporu tribunálu, jehož činnost mohou Duqueho změny zbrzdit, vyjádřil tento týden i úřad generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

Na středečních demonstracích, které se konaly mimo jiné v Bogotě či v Medellínu, lidé nesli hesla podporující tento tribunál. "Chtějí zrušit JEP, protože se bojí pravdy," psalo se na jednom z transparentů. Tribunál má totiž soudit i činy spáchané během konfliktu státem a polovojenskými jednotkami. Podle kolumbijského tisku je na 18. března svolána velká národní demonstrace proti změnám týkajícím se mírové smlouvy.

"Ohrožen není jen tribunál, ale celá mírová dohoda," řekl agentuře EFE Luis Albán, jeden z osmi poslanců nové strany Revoluční alternativní síla Kolumbie (FARC), založené bývalými povstalci. Mírová dohoda jim zaručila deset poslaneckých mandátů. Povstalecký lídr Iván Márquez, který vyjednával mírovou dohodu, se mandátu vzdal na protest proti loňskému zatčení svého kolegy Jesúse Santriche. I ten měl usednout v parlamentu.

Pravicový prezident Duque, který mírovou dohodu kritizoval už před svým loňským zvolením do úřadu, má výhrady k šesti ze 159 článků zákona o JEP. Mimo jiné chce změnit ten, který upravuje vyhošťování bývalých povstalců souzených před tímto tribunálem.

V posledních týdnech se vláda dostala do sporu s JEP kvůli vyhoštění bývalého povstalce Santriche, který se také účastnil mírových jednání a který byl loni v dubnu zatčen kvůli obchodování s drogami. Podle prokuratury a USA, které požadují jeho vydání, měl Santrich domlouvat zásilku deseti tun kokainu do USA až po podpisu mírové dohody. Pokud se tak stalo před podpisem dohody, soudil by ho JEP.

Podle serveru televize France 24 bude Duque pro své námitky proti zákonu jen obtížně hledat podporu v parlamentu, i tak ale jejich projednání může trvat několik měsíců, což dále zostří napětí ve společnosti a zbrzdí činnost tribunálu. Jeho předsedkyně Patricia Linaresová nicméně uvedla, že "tribunál bude plně pokračovat v práci". Tribunál začal fungovat před rokem, soudní procesy ale mohou začít až poté, co parlament schválí prováděcí předpisy.

Související

Medellín, ilustrační fotografie.

Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii

Abychom ve zdraví přežili úmorná letní vedra, potřebujeme městskou zeleň. Dokazuje to případ kolumbijského Medellínu, který se díky unikátnímu projektu výsadby zelených koridorů za poslední roky ochladil průměrně o dva stupně. Letní vedra jsou obzvláště nepříjemná ve městech, kde přímý sluneční svit zachytávají stavební materiály a vypouštějí ho v noci.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie FARC Iván Duque

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy