Tisíce lidí demonstrovaly ve středu v řadě kolumbijských měst proti záměru prezidenta Ivána Duqueho změnit klíčový zákon provádějící mírovou dohodu s povstalci z hnutí FARC z roku 2016. Tato léta dojednávaná dohoda ukončila půlstoletý konflikt a mnozí mají obavy, že změny navrhované prezidentem ohrozí mír v zemi. Podle televize France 24 by změny mohly přimět více bývalých povstalců, aby se připojili ke svým bývalým kolegům, kteří se odmítli vzdát zbraní a působí jako ozbrojené gangy v některých regionech.
Prezident Duque oznámil před několika dny, že vrátí parlamentu zákon upravující fungování tribunálu, který vyšetřuje a soudí zločiny z doby konfliktu vládních jednotek a povstalců z levicové organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Tento zákon přitom už schválily obě komory parlamentu i ústavní soud a tribunál (JEP) už začal fungovat. Podporu tribunálu, jehož činnost mohou Duqueho změny zbrzdit, vyjádřil tento týden i úřad generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.
Na středečních demonstracích, které se konaly mimo jiné v Bogotě či v Medellínu, lidé nesli hesla podporující tento tribunál. "Chtějí zrušit JEP, protože se bojí pravdy," psalo se na jednom z transparentů. Tribunál má totiž soudit i činy spáchané během konfliktu státem a polovojenskými jednotkami. Podle kolumbijského tisku je na 18. března svolána velká národní demonstrace proti změnám týkajícím se mírové smlouvy.
"Ohrožen není jen tribunál, ale celá mírová dohoda," řekl agentuře EFE Luis Albán, jeden z osmi poslanců nové strany Revoluční alternativní síla Kolumbie (FARC), založené bývalými povstalci. Mírová dohoda jim zaručila deset poslaneckých mandátů. Povstalecký lídr Iván Márquez, který vyjednával mírovou dohodu, se mandátu vzdal na protest proti loňskému zatčení svého kolegy Jesúse Santriche. I ten měl usednout v parlamentu.
Pravicový prezident Duque, který mírovou dohodu kritizoval už před svým loňským zvolením do úřadu, má výhrady k šesti ze 159 článků zákona o JEP. Mimo jiné chce změnit ten, který upravuje vyhošťování bývalých povstalců souzených před tímto tribunálem.
V posledních týdnech se vláda dostala do sporu s JEP kvůli vyhoštění bývalého povstalce Santriche, který se také účastnil mírových jednání a který byl loni v dubnu zatčen kvůli obchodování s drogami. Podle prokuratury a USA, které požadují jeho vydání, měl Santrich domlouvat zásilku deseti tun kokainu do USA až po podpisu mírové dohody. Pokud se tak stalo před podpisem dohody, soudil by ho JEP.
Podle serveru televize France 24 bude Duque pro své námitky proti zákonu jen obtížně hledat podporu v parlamentu, i tak ale jejich projednání může trvat několik měsíců, což dále zostří napětí ve společnosti a zbrzdí činnost tribunálu. Jeho předsedkyně Patricia Linaresová nicméně uvedla, že "tribunál bude plně pokračovat v práci". Tribunál začal fungovat před rokem, soudní procesy ale mohou začít až poté, co parlament schválí prováděcí předpisy.
Související
Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii
Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa
Kolumbie , FARC , Iván Duque
Aktuálně se děje
před 19 minutami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 44 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 1 hodinou
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 2 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 4 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 5 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 6 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 8 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě